Na zwołanej w trybie nadzwyczajnym sesji Rady Miejskiej, dzisiaj, 11 marca radni wprowadzili istotne zmiany do miejskiego budżetu i do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Oznaczają one przede wszystkim przystąpienie do nowego przetargu na modernizację oczyszczalni miejskiej oraz budowę tunelu w ulicy Mostowej/Armii Krajowej.

Oczyszczalnia nadal ma być modernizowana, ale z znacznie zmniejszonym zakresie niż dotychczas planowano (oznacza to konieczność ogłoszenia kolejnego, trzeciego już przetargu). Wydatki na ten cel mają być zmniejszone o 15 mln zł w 2019 roku i o 10 mln zł w roku 2020. Wobec tego łączny koszt wydatków po stronie miasta ma wynieść 98,6 mln zł.

 

Z kolei na budowę tunelu wraz z infrastrukturą dróg dojazdowych we współpracy z PKP PLK miasto ma przeznaczyć 12 mln zł (reszta to wydatki po stronie kolei) w latach 2019-2023. Miasto zakłada pozyskanie na ten cel 8 mln zł z Funduszu Dróg Lokalnych w latach 2021-2022. Na dzisiejszej sesji koncepcję tunelu zaprezentował i omówił Grzegorz Pełka, naczelnik miejskiego wydziału inwestycji i remontów.

 

Decyzję o wprowadzeniu do WPF pieniędzy na budowę tunelu radni podjęli jednomyślnie. Umożliwi to burmistrzowi podpisanie umowy z PKP PLK. Z kolei w kwestii oczyszczalni, dzisiejsza decyzja zapadła większością głosów, bez głosów przeciw, ale przy wstrzymaniu się pięciu radnych klubu “PiS i Niezależni”.

 

14 komentarzy

  1. Panie Kaliński przed wyborami obiecał Pan że stawka za śmieci nie wzrośnie – pamiętamy , trzymamy za słowo.

  2. ktoś tu chyba śpi

  3. tunel, wiadukt i inne udogodnienia jak najbardziej są potrzebne, ale spójrzmy na to nieco żartobliwie – nie będzie czasu, żeby się zatrzymać, pomyśleć, posłuchać, rozejrzeć…wszystko ma swoje plusy i minusy 🙂 a jeśli chodzi o oczyszczalnie to podwyżka cen za wywóz śmieci o kolejne 10 złotych + za wodę i ścieki powinno wystarczyć na zapchanie dziury w budżecie. Dodatkowo można wprowadzić jakąś opłatę ekstra na przykład życie w księstwie łowickim, za komfort i udogodnienia czy cokolwiek innego…oby tak dalej – z górki pod górkę.

  4. Trochę oczyszczalni, trochę tunelu wszystko w tym mieście tylko trochę bo brak inicjatywy brak pomysłu i trwanie.Czekanie że może Tusk na jesieni wróci i losy upadającego miasteczka odmieni

    • Specjalizacja Tuska to rozpaprać i ucieczka do przodu.Będzie rozliczony jak każdy POpapraniec przy urnach w nowym obiekcie.

  5. PKP stawia nas w roli petenta i daje 5 baniek.Nie wiem na co ta kasa ale myślę że likwidując przejazd w mieście powinna dać jakąś alternatywę – budowa tunelu.Może ta piątka na to starczy ale to należałoby wyjaśnić.Miasto natomiast powinno wybudować drogi choć nie do końca bo to kolej likwiduje coś a nie miasto więc powinni dołożyć do budowy dróg.

  6. Chyba PKP PLK a nie TLK

  7. Panowie z PiS ciągle wstrzymują się od głosu. Nie mają wyrobionego zdania? Cały czas?

  8. Zmiana na lepsze.