Przedstawienia dla najmłodszych

Jak wynika z artykułu na blogu Eko Taxi we Wrocławiu, Teatr Lalek jest miejscem, gdzie swoją przygodę ze sceną mogą rozpocząć już najmłodsi. Niektóre ze spektakli są bowiem kierowane do dzieci już od 6 miesiąca do 5 roku życia. Podczas tych przedstawień widzowie siedzą na podłodze, na miękkich poduszkach, a przed wejściem na salę wszyscy proszeni są o zdjęcie obuwia. W tak komfortowych warunkach maluszki mogą zapoznać się między innymi ze spektaklami „brzUCHO”, „Afrykańska przygoda”, „Kręcipupa” czy „Dżungla”. Jak podkreślają organizatorzy, przedstawienia te są przygotowywane we współpracy z psychologami i pedagogami dziecięcymi, którzy czuwają nad tym, aby sztuka stymulowała zmysły i pobudzała kreatywność nawet najmłodszych odbiorców. Dlatego też wykorzystywane jest tu nie tylko słowo, które nie zawsze dotrze z przekazem do kilkumiesięcznego dziecka, ale przede wszystkim inne bodźce, które podczas spektaklu docierają do nas za pomocą wszystkich naszych zmysłów – przekaźnikami stają się kolory, zapachy, a nawet smak!

Scena dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat

Przedstawienia kierowane do dzieci w wieku od 4 do 10 lat to już prawdziwe pierwsze spotkanie ze spektaklem w pełnym tego słowa znaczeniu. Dzieci mają możliwość obejrzeć tu spektakle oparte zarówno na kanonach literatury dziecięcej, jak i na nowych tekstach, tworzonych przez współczesnych autorów poezji, prozy i dramatu kierowanego do młodych odbiorców. Jednocześnie spektakle oparte na tekstach literackich stają się sposobem na rozwijanie wiedzy dziecka o literaturze i innych dziedzinach sztuki. Przedstawienia te mają na celu nie tylko bawić, lecz również uczyć – za pomocą ciekawych historii, przedstawianych znanym dziecku językiem, starają się zaangażować je w dialog dotyczący otaczającego nas świata i zachęcić do krytycznego myślenia i formułowania własnych opinii.

Dla tej grupy wiekowej w repertuarze znajdziemy między innymi spektakle takie jak „Czarodziejski flet”, „Co krokodyl jada na obiad?”, „Konik Garbusek”, „Calineczka”, ale też… przedstawienie zatytułowane „Tesla vs Edison, czyli z prądem lub pod prąd”, czyli trzymającą w napięciu opowieść o rywalizacji dwóch wielkich wynalazców.

Komentowanie nie jest możliwe.