Man holding a CFL energy saving lamp, solar panel and house project on background, top view

Co to jest charakterystyka energetyczna?

Charakterystyka energetyczna polega na ocenie budynku pod względem jego zapotrzebowania na energię potrzebną do jego prawidłowego użytkowania oraz oszacowaniu kosztów. Należy wziąć pod uwagę ogrzewanie, wentylację, przygotowanie ciepłej wody czy ewentualną klimatyzację i oświetlenie. Warto zaznaczyć, że wpływ na charakterystykę energetyczną mają instalacje grzewcze, klimatyzacyjne, a także technologia budowy domu. Potwierdzeniem oceny jest świadectwo charakterystyki energetycznej budynku (certyfikat energetyczny). 

Jednak pamiętajmy, że wraz z wprowadzeniem ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 roku o charakterystyce energetycznej budynków osoby, które zdecydowały się na wybudowanie domu na własny użytek nie muszą posiadać certyfikatu. 

Technologie budowy domu z poddaszem a charakterystyka energetyczna

Warto pamiętać, że decydując się na budowę domu, można skorzystać nie tylko z projektów tworzonych na specjalne zamówienie, ale także gotowych realizacji. Są one udostępniane na stronach internetowych pracowni architektonicznych takich jak: DomoweKlimaty.pl. Wśród kategorii znajdziemy energooszczędne domy z poddaszem. Jakie technologie budowy zostały w nich zastosowane? Obecnie można wyróżnić trzy najpopularniejsze rozwiązania: tradycyjna murowane, drewniane w konstrukcji szkieletowej oraz z prefabrykantów. Ponadto można wyróżnić kilka rodzajów ścian czy też materiałów termoizolacyjnych.

Jednak w przypadku budynków energooszczędnych najczęściej można spotkać technologię murowana. Natomiast ściany zewnętrzne są dwuwarstwowe.

Ile kosztuje dom z poddaszem użytkowym?

Koszt budowy domu może nas zaskoczyć zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Aby przygotować swój budżet na planowaną inwestycję, warto zapoznać się z artykułami zawierającymi wskazówki na ten temat, przykładowo Mały dom 120 m z poddaszem użytkowym – który wybudujesz w cenie mieszkania. Sprawdź atuty projektu Miki III. Bez wątpienia jeśli dobrze poszukamy, z pewnością znajdziemy projekt zakładający doprowadzenie budynku o powierzchni 120 m2 do stanu zamkniętego surowego w cenie 200 tysięcy złotych.

Komentowanie nie jest możliwe.