Modernizacja instalacji grzewczej
W pierwszej kolejności warto rozważyć modernizację instalacji grzewczej, która pozwoli przynieść wyraźne efekty. Kocioł liczący już wiele lat warto wymienić na nowoczesne urządzenie o wyższej sprawności i zużywające mniej paliwa za to łatwiejsze w obsłudze. Koszty można dodatkowo obniżyć poprzez korzystanie z ciepła z sieci miejskiej. To jednak dopiero pierwszy krok – największe oszczędności przyniesie ocieplenie budynku.

Dach i strop
Praktycznie w każdym wypadku opłaca się ocieplić dach czy strop, a już szczególnie przy ogrzewanym poddaszu. Głównie ze względów użytkowych, a nie ekonomicznych warto również ocieplić ściany zewnętrzne oraz strop nad nieogrzewaną piwnicą. Zużycie ciepła zmniejszy się w ten sposób co prawda tylko nieznacznie, ale to rozwiązanie sprawdzi się w sytuacji, gdy w pomieszczeniach na parterze odczuwa się zimną podłogę.

Czym ocieplić dom?
Jednym z najbardziej popularnych materiałów stosowanych przy ocieplaniu domów jest styropian (Poznań). Do jego największych zalet należy fakt, że materiał nie wydziela żadnych substancji mogących grozić zdrowiu i życiu człowieka zarówno w procesie produkcji, jak i podczas ocieplania domu. Budowa styropianu sprawia też, że ma on niską wartość przewodności cieplnej, co jest równoznaczne z efektywną termoizolacją. Nie jest też materiałem nasiąkliwym i ma zdolność do szybkiego wysychania, co również stanowi dużą zaletę w przypadku ocieplania domu. Warto też wspomnieć o korzyściach przy montażu. Jest to materiał podatny na obróbkę, utrzymujący swój kształt, a dzięki niewielkiemu ciężarowi umożliwia łatwiejszy montaż szczególnie podczas pracy na wysokości. Alternatywą dla styropianu może być także wełna mineralna, która odznacza się bardzo wysokim współczynnikiem przenikania wilgoci. Duża paraprzepuszczalność zapewnia możliwość naturalnej samoregulacji poziomu wilgotności w mieszkalnych pomieszczeniach. Wełna mineralna jest także materiałem o właściwościach ognioodpornych – wytrzymuje temperatury nawet do 1000 stopni Celsjusza i topi się dopiero po dwóch godzinach wystawienia na działanie takich temperatur.

Komentowanie nie jest możliwe.