Miejscowa legenda głosi, że w czasie II wojny światowej uchodźcy z Warszawy, którzy zatrzymali się w głowieńskich willach letniskowych, zawiesili na drzewie obrazek Matki Bożej.

Głownianie przejęli to miejsce kultu pod opiekę, a jego kontynuacją jest dziś murowana kapliczka u zbiegu ulic Kopernika i Słowackiego, która 19 maja została poświęcona. Poświęcenia kapliczki z figurą Anioła Stróża i pozłacaną płaskorzeźbą wyobrażającą Maryję z Dzieciątkiem, dokonał łowicki biskup senior Alojzy Orszulik w tym samym dniu, w którym oficjalnie nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Głowna. Okoliczni mieszkańcy tłumnie przybyli pod kapliczkę, gdzie śpiewając maryjne pieśni oczekiwali na biskupa. Murowana kapliczka jest bezpośrednią kontynuatorką kapliczki nadrzewnej, od lat pielęgnowanej przez mieszkanki osiedla, dlatego umieszczono na niej także wizerunek matki Bożej Licheńskiej.

Ks. biskup przybył na miejsce w asyście proboszcza parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Głownie ks. Stanisława Banacha. Krótka refleksja nad rolą aniołów, modlitwa, psalm i słowa z Biblii poprzedziły ceremonię poświęcenia kapliczki. Modlitewne spotkanie zwieńczyła Litania Loretańska, odmówiona przez biskupa i wiernych. Anioł z naręczem róż Budowę kapliczki ku czci Matki Bożej i Anioła Stróża wsparli mieszkańcy Kopernika, a na ich prośbę także radni Rady Miejskiej minionej kadencji. W obecnej kadencji przedsięwzięcie to koordynowali radni Dariusz Młynarczyk i Maciej Lisowski. Artysta Dariusz Młynarczyk mówił nam, że wiele uwagi poświęcono na wybór odpowiedniej figury anioła, by trafić w gust mieszkańców, zachowując harmonię całości. W końcu udało się znaleźć tego właściwego i tak biała, subtelna postać z rozpostartymi skrzydłami i naręczem róż znalazła się na murowanym cokole. – Jest przecudna, naprawdę coś pięknego zrobiliście! – głośno zachwycała się jedna z mieszkanek. Na dole, obok cokołu położono tablicę upamiętniającą tegoroczną beatyfikację Jana Pawła II. Wkrótce zostanie ona wmurowana na u podnóża kapliczki.

(ewr)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.