Trasa Łyszkowice – Bełchów 12 km (piesza)

 

Dojeżdżamy do Łyszkowic ze stacji PKS Łowicz. Łyszkowice – Zakulin – Seligów – Polesie – Bełchów. Wracamy ze stacji PKP z Bełchowa.

 

Kościół w ŁyszkowicachŁyszkowice – wieś wzmiankowana już w 1356 roku. Przez lata była letnią siedzibą prymasów. W XV wieku otrzymała przywileje organizowania targów i jarmarków. W XVII wieku prymas Leszczyński założył tu, dziś już nie istniejący, ogród włoski z licznymi posągami, fontannami i altanami. W latach 1832 – 1880 Łyszkowice były siedzibą zarządu administracji Księstwa Łowickiego, na które składał się klucz 18 wsi. Niegdyś znajdowała się tu fabryka tkanin, następnie mydła i wyrobów żelaznych, od 1851 roku rafineria i cukrownia H. Epsteina, później Łowickie Zakłady Farmaceutyczne “Polfa” następnie zakłady farmaceutyczne “BYK Mazovia”, później “Altana Pharma”, która obecnie jest częścią grupy “Nycomed”. Łyszkowice słynęły z drewnianych wyrobów narzędzi gospodarczych i kuchennych. Na obszarze gminy znajdują się tereny atrakcyjne dla myśliwych, a także stawy wędkarskie.

Naszą wyprawę rozpoczynamy w Łyszkowicach. Wpierw oglądamy kompleks zabudowań pozostałych po dawnej fabryce cukru i rafinerii “Irena”, założonej przez H.Epsteina. Później kierujemy się do kościoła parafialnego p.w. św. Kazimierza zbudowanego w latach 1928-1930 wg projektu architekta Gutt’a z Warszawy. Na liście zabytków wymieniana jest też gorzelnia pochodząca z pierwszej połowy XIX wieku.

 

Opuszczamy Łyszkowice drogą wychodzącą na wschód. Trasa prowadzi nasz przez wsie: Zakulin (niegdyś znajdowały się tu piaski, obecnie są to tereny zalesione), Seligów (urodził się tam Stanisław Kędziora, biskup warszawsko-praski), Polesie. Są to miejscowości o typowo wiejskiej zabudowie, gdzie domy i gospodarstwa znajdują się po jednej stronie drogi. Po przejściu około 10 km docieramy do Bełchowa.

Jest to wieś położona nad Skierniewką, wzmiankowana już w 1366 roku. W XV wieku wydobywano tu rudy żelaza. Momentem zwrotnym w życiu wsi był koniec XIX wieku, kiedy to przeprowadzono w pobliżu linię kolejową Skierniewice – Łowicz. W 1895 roku powstał budynek stacyjny, który zachował się do dzisiaj. Można odczytać na nim w języku rosyjskim ówczesną nazwę stacji – Nieborów. Ważnym wydarzeniem było również powstanie huty szkła, której początki sięgają 1924 roku.

Kościół w BełchowieW Bełchowie zwiedzamy kościół parafialny, pierwszy budynek istniał przed 1548 rokiem. W 1755 kościół odnowiono i dobudowano wieżę i zakrystię. Przetrwał on do roku 1826. Obecny, murowany został wzniesiony w latach 1865-1867. Poświęcenia dokonał ks. Maciej Wołowicz dnia 21 sierpnia 1867 roku, a konsekracji abp Wincenty Chościak Popiel dnia 7 czerwca 1887 roku. W latach 1900 – 1902 dobudowano prezbiterium i kaplicę. Posiada 6 ołtarzy; ołtarz główny, drewniany z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVIII wieku. Dwa obrazy J. Stelmaskiego z 1917 roku. W zabytkowej kaplicy ołtarz Serca Pana Jezusa i obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Przy świątyni znajduje się zabytkowy cmentarz parafialny, na cmentarzu kaplica pogrzebowa oraz mur ogrodzeniowy, które również są wpisane do rejestru zabytków. Ze stacji PKP wracamy do Łowicza.

 

 

mapka

*niedokładność mapy wynika z przyczyn technicznych

(Kacper Kukieła)

Komentowanie nie jest możliwe.