Trasa Łyszkowice – Domaniewice 8 km (piesza)

 

Dojeżdżamy do Łyszkowic ze stacji PKS Łowicz. Łyszkowice – Czatolin – wzgórza Domaniewickie – Domaniewice. Wracamy do Łowicza ze stacji PKS Domaniewice.

 

Kościół w ŁyszkowicachŁyszkowice – wieś wzmiankowana już w 1356 roku. Przez lata była letnią siedzibą prymasów. W XV wieku otrzymała przywileje organizowania targów i jarmarków. W XVII wieku prymas Leszczyński założył tu, dziś już nie istniejący, ogród włoski z licznymi posągami, fontannami i altanami. W latach 1832 – 1880 Łyszkowice były siedzibą zarządu administracji Księstwa Łowickiego, na które składał się klucz 18 wsi. Niegdyś znajdowała się tu fabryka tkanin, następnie mydła i wyrobów żelaznych, od 1851 roku rafineria i cukrownia H. Epsteina, później Łowickie Zakłady Farmaceutyczne “Polfa” następnie zakłady farmaceutyczne “BYK Mazovia”, później “Altana Pharma”, która obecnie jest częścią grupy “Nycomed”. Łyszkowice słynęły z drewnianych wyrobów narzędzi gospodarczych i kuchennych. Na obszarze gminy znajdują się tereny atrakcyjne dla myśliwych, a także stawy wędkarskie.

 

Naszą wyprawę rozpoczynamy w Łyszkowicach. Wpierw oglądamy kompleks zabudowań pozostałych po dawnej fabryce cukru i rafinerii “Irena”, założonej przez H.Epsteina. Później kierujemy się do kościoła parafialnego zbudowanego w latach 1928-1930 wg projektu architekta Gutt’a z Warszawy. Na liście zabytków wymieniana jest też gorzelnia pochodząca z pierwszej połowy XIX wieku.

 

Opuszczamy Łyszkowice drogą na zachód. Przechodzimy przez Czatolin. Wieś była niegdyś własnością kupców krakowskich. Jest to miejsce pierwszego zrzutu aliantów w nocy z 7 na 8 listopada 1941 roku. Na pokładzie angielskiego samolotów znalazło się dwóch cichociemnych: porucznik Jan Piwnik znany jako “Ponury” i kapitan Niemir Bidziński, pseudonim “Karol Ziege”. Na pamiątkę tego wydarzenia postawiono pomnik.

 

Kierujemy się drogą na północ przez Wzgórza Domaniewickie – rozległy zalesiony grzbiet, składa się z trzech wałów (Domaniewicki 178 m n.p.m., Rogoziński 119 m n.p.m., Dąbkowicki 117 m n.p.m.) zbudowanych ze żwirów i piasków, osadzonych tutaj w czasie zlodowacenia środkowoeuropejskiego.

 

Kościół w DomaniewicachDochodzimy od południa do Domaniewic, wsi wzmiankowanej już w XIV wieku. W Domaniewicach zwiedzamy kościół p.w. Św. Bartłomieja Apostoła. Pierwszy drewniany kościół zbudowano przez 1357 rokiem. Spłonął na początku XVI wieku, a nową świątynię postawiono w 1525 roku. Kościół rozebrano w 1919, a obok niego powstał w 1921 nowy kościół. Następnie udajemy się do Sanktuarium p.w. Najświętszej Marii Panny. Kaplica została wzniesiona w latach 1631-1633. Konsekrowana 15 października 1633 roku. Na zachodnim Mazowszu jest najstarszym kultem Matki Bożej. Spod Domaniewic pochodzi pani Bronisława Skwarna – hafciarka i poetka.

 

 

mapka

*niedokładność mapy wynika z przyczyn technicznych

(Kacper Kukieła)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.