Mieczysław Szymajda, trener UKS Błyskawica z Domaniewic, nie godzi się z decyzją gminnej komisji przyznającej nagrody za osiągnięcia sportowe, która odmówiła ich trzem jego wychowankom ze względu na ich “niegodne” zachowanie.

Trener sam postanowił więc nagrodzić niepokornych, ale utalentowanych zdobywców VI miejsca w Mistrzostwach Polski Młodzików w shorttracku, rozegranych w Gdańsku: Patryka Winiarskiego, Kacpra Janasza i Wiktora Mroczkowskiego, a zrobił to w widowiskowym stylu – na sesji Rady Gminy Domaniewice 13 marca.

W ten sposób Mieczysław Szymajda dał wyraz tego, co myśli o decyzji komisji i postawie wójta Pawła Kwiatkowskiego, który jedynie w przypadku tych trzech wytypowanych przez klub do nagród zawodników zwrócił się o opinię na temat ich zachowania do szkoły, a ta była niepochlebna, co przesądziło o nieprzyznaniu im nagród. Decyzję tę utrzymano nawet po odwołaniu złożonym przez trenera.

Mieczysław Szymajda i sportowcy na sesji Rady Gminy Domaniewice. Fot. EWR

13 marca jednym z pierwszych punktów porządku obrad gminnej sesji było wręczenie przez wójta nagród sportowcom. W tym roku nagrody I stopnia przyznano je: Zbigniewowi Bródce, Cyprianowi Mrzygłódowi i Arturowi Janickiemu. Nagrody drugiego stopnia przyznano: Gabrieli Szuflińskiej, Katarzynie Kopani, Małgorzacie Kuśmierek, Kacprowi Grabowiczowi, Piotrowi Bagnowskiemu i Arturowi Pawełkowiczowi. Później jeszcze uhonorowano jeszcze Kacpra Zakrzewicza odnoszącego sukcesy w rozgrywkach szachowych.

Kiedy po nagrodzeniu zawodników, wójt Paweł Kwiatkowski wręczył podziękowania obecnym na sali trenerom, Mieczysław Szymajda zabrał głos. Odczytał pismo, które skierował do urzędu, a w którym oświadczył, iż nie zgadza się z decyzją o nieprzyznaniu nagród Kacprowi, Patrykowi i Wiktorowi, bo uważa, że wysokie wyniki pretendują ich do nagrody.

Jego zdaniem, jedynym kryterium jej przyznawania powinno mieć znaczenie dyscypliny dla gminy oraz osiągnięty przez zawodników wynik sportowy, co jest zgodne z zapisami Ustawy o sporcie.

Nieprzyznanie nagród trzem wytypowanym sportowcom Mieczysław Szymajda odczytuje jako podważanie jego kompetencji i wieloletniego dorobku pedagogicznego.

Sam, w uznaniu sukcesu pomiętych młodzików wręczył im nagrody, wyrażając równocześnie wiarę w to, że cała sytuacja zmotywuje ich do poprawy zachowania, którą zresztą już obserwuje.

Gratulacje od mistrza. Zbigniew Bródka z młodymi sportowacami UKS Błyskawica. Fot. EWR

37 komentarzy

 1. Wójt ma rację, zabawy tych młodzików z narkotykami i dewastacja otoczenia w Domaniewicach nie sa powodem do nagród. Troche pokory Panie Mieczysławie

 2. W sporcie liczą się osiągnięcia i wyniki i za to chłopcy powinni być wynagrodzenie, bo z pewnością włożyli dużo pracy i wysiłku . Zachowanie będzie ocenione na świadectwie .

 3. Trochę pokory przyda się młodym.

 4. Brawo za postawę trenera.

 5. Brak nagrody to chyba nie kara. Więc nie wiem o jakiej karze mówicie.
  Skoro trener chciał ich nagrodzić mógł to zrobić bez takich scen.

  “Skoro chłopaki rozrabiaja to co zrobiła szkoła -pedagog, wychowawca żeby to zmienić”. A ja się pytam co zrobiła rodzina. Jak zawsze szuka się winnych dookoła a może pora zacząć od siebie.

 6. Zasadnicze pytanie – Czy uchwała Rady Gminy Domaniewice przewiduje takie działania organu prowadzącego wobec zawodników? O ile wiem takich zapisów w niniejszej uchwale nie ma. To dlaczego Komisja dopuszcza się takich działań?

 7. Ludzie dajcie spokój!!! Skoro chłopaki rozrabiaja to co zrobiła szkoła -pedagog, wychowawca żeby to zmienić!!! Nie poprawia się zachowania poprzez kary ( zwłaszcza przez takie jaką zastosował wójt) !!!!! Każdy psycholog wam to powie
  Kara tylko potęguje u dziecka złość, bunt, agresję itp.

 8. Pan Szymajda jest ewidentnie kreowany przez NŁ na bohatera. Jest fajnym i zasłużonym facetem, ale w tym zachwycie sporo przesady. Napiszcie czasem też o innych, którzy również wkładają sporo serducha w działalność społeczną. Pozdrowienia.

 9. liczy się piniądz

  Nauczycieli z pasją i chęcią ze świecą szukać . A reszta czeka na 1000zł podwyżki najlepiej co roku i w tedy w pas się kłaniajcie jaśnie pani nauczycielce

 10. no święci, to oni nie są.

  • Za to u ciebie aureola bije z taką mocą że już cały powiat nocą oświetla.

 11. CAŁA WARTOŚĆ INWESTYCJI W TYM ROKU TO WARTOŚĆ DEFICYTU?CZYLI-BRAK KASY W GMINIE
  CAŁE NASZE PIENIĄDZE PRZEJADAJĄ-A CO JEST PO JEDZENIU-WC ?!BO DOCHODY GMINY SĄ Z NASZYCH PODATKÓW POŚREDNICH I BEZPOŚREDNICH.
  Meritum-Czy zrobił byś to w swoim domu?

 12. ps.
  Wyjaśnienie dlaczego :Fabryka Gówna:?
  Budżet Gminy Domaniewice
  Zaplanowano dochody na poziomie 18,7 mln zł oraz wydatki sięgające 21,1 mln zł. Na inwestycje gmina Domaniewice zamierza wydać ponad 2,5 mln zł. W tym Deficyt budżetowy w kwocie 2, 4 mln zł zostanie pokryty w połowie z kredytu, a w połowie z nadwyżki dochodów nad wydatkami pochodzącej z lat ubiegłych.
  cdn.

 13. KPW , ale tylko trener Szymajda daje coś tym chłopcom w tej zasrajdupie ,więc ma prawo do nagradzania za osiągnięcia-chyba że ty KPW masz pojęcie większe to soorki?????.Reszta zamyka wszystko na klucz i bierze pieniądze z karty nauczyciela {pomijając trenera Arka -jemu jeszcze się chce} lub z posady w największej Fabryce Gówna W DOMANIEWICACH czyli z Urzędu Gminy.Kwiatostan jak złotko świeciło :nasz Super Mistrz Olimpijki: , to JAK się przytulał , ale żeby pomóc w wychowaniu NOWYCH ZŁOTEK to bajka o wężu-s…………………j!!!!

  • Nie wiem o co Ci chodzi z większym pojęciem? Na jaki temat? Z pewnością nie zgadzam się z twierdzeniem, że jeżeli ktoś robi coś dobrego, to ma prawo do samodzielnego decydowania o rozdziale publicznych pieniędzy. Do tego są ludzie, których wybieramy w powszechnych wyborach. Jeżeli wybraliśmy źle, to miejmy pretensje do siebie. Mi jednak chodzi o to, że większość nie znając dokładnie sprawy “podpadniętych” opowiada się po stronie trenera lub przeciw na podstawie własnych sympatii i antypatii, a nie faktów.

 14. Kiedyś wf nazywał się KULTURA FIZYCZNA. Nie mówcie mi, że w sporcie zachowanie się nie liczy. Prawdziwy sportowiec jest kulturalny. Obowiązuje kultura i fair-play. Panie Mieczysławie, jestem zawiedziona. Występować przeciwko szkole – zachęca ich Pan do kolejnych wybryków. Jak tacy są to obawiam się, że poprzestaną na tych VI miejscach.

  • Coś w tym jest, bo później czytamy w mediach o sportowcach celebrytach, którzy kogoś pobili, prowadzili po pijanemu lub bez prawa jazdy etc. Po części to wynika z pobłażania. Tyle, że prawie we wszystkich komentarzach widać krytykę lub pochwały dla trenera, ale w dalszym ciągu nie wiadomo o jaki kaliber sprawy chodzi. Chyba, że Wy wszyscy wiecie?

  • Mieczysław S.

   Gdzie masz mojty śmieciorzu?!

 15. MLEKO SIĘ ROZLAŁO! SZTUCZNY PŁACZ PANA M NIE POWINIEN NIKOGO MYLIĆ! TYMI 3 CUDAKAMI NIE TYLKO GMINA POWINNA SIĘ ZAINTERESOWAĆ ALE INNE ORGANA!!! W GMINIE W KOŃCU KTOŚ PRZETARŁ OCZY. MAM NADZIEJĘ ŻE NAGRODY ZACZNĄ OTRZYMYWAĆ OSOBY KTÓRE NA NIE ZASŁUGUJĄ!!! BRAWO RADA! BRAWO WÓJT!!!

 16. No chlopoki co zesta odstawili. Teroz uszy i pełno kultura

 17. Dobrze że ” domaniewice” nie przeswietlaja świętych- połowie zabrali by tytuł świętego, przecież część Tych Zacnych dzis osob w dzieciństwie miało na bakier z zachowaniem….

 18. No skoro źle się zachowują, to dodatkowe kary i osmieszanie wcale nie pomogą!!!! Super postawa trenera – pokazał że prawdziwy też z niego pedagog!!!! A pierwsze slyszę że do osiągnięć sportowych potrzebne nieskazitelnie zachowanie!’!!

  • ciekawe kto ośmieszył kogo. skoro nie zostali nagrodzeni przez komisję to dlaczego trener nagrodził ich prywatnymi nagrodami własnie na sesji?

 19. To to żeś mi Panie Mieczysławie teraz zaimponował. Szacunek za to, że nie zostawiłeś chłopaków.

 20. Brawo Mieciu! Wspaniły trener!

 21. Warto byłoby wyjaśnić kwestię związaną z brakiem możliwości obejrzenia sesji gminy z 13 marca br. Czy jest to problem techniczny czy jest ona zablokowana z innego powodu. Oglądanie sesji jest jawne. Można oglądać z nich transmisje i retransmisje. Wszystkie daje się otworzyć poza tą jedną…

 22. Każdemu życzę takiego trenera, który będzie stał murem za podopiecznymi. Gratuluję sukcesów zawodników. A co do zachowania w szkole to dobrze wiemy jak jest, jak ma się “łatkę” złego ucznia to ma się ją zawsze w polskich szkołach nieważne co się zrobi żeby to zmienić. Gratuluję jeszcze raz postawy, która ma szansę pokazać nawet zagubionym chłopakom że ktoś w nich wierzy 🙂

 23. Przynajmniej trener potrafi być ze swoimi zawodnikami na dobre i na złe.
  A co oni zrobili nie tak?

 24. W domaniewickiej szkole się nie wychowuje, są tylko kary. System kar i nagród nie działa prawidłowo i tak jest od lat. Najlepszym przykładem totalnego braku umiejętności w podejściu do dziecka jest widoczna na filmie Pani Małgorzata.

 25. Jeśli komisja odmówiła bo miała uzasadnione podstawy do tego to jak najbardziej brawa, chcieli pokazać, że nie tylko sportowe osiągnięcia się liczą ale i to co kto sobą prezentuje, dobry sposób jeśli nie na próbę utemperowania gówniaków to naukę pokory, jeśli mają coś we łbach i potrafią wyciągać wnioski.
  Trochę rozsądku w roszczeniowej, przewrażliwionej rzeczywistości się przyda.

 26. Trochę mało informacji, aby wyrobić sobie opinię. Czym dokładnie było to “niegodne zachowanie” i dlaczego akurat w wypadku tych trzech zwrócono się o opinię do szkoły? Tak jakby władze gminy wiedziały coś nieoficjalnie o podpadniętych? Dużo wyjaśniłby jakiś regulamin przyznania tych nagród – o ile jest. Natomiast z całym szacunkiem, ale mimo sukcesów trenerskich p. Szymajda nie jest od jednoosobowego decydowania o rozdziale publicznych funduszy, a tak wygląda, że zgłasza do tego pretensje.

 27. Gratulacje dla Trenera i Zawodnikow. Pozdrawiam