Dzisiaj, 25 czerwca, jednym z punktów XIII sesji Rady Miejskiej w Łowiczu jest debata nad stanem Łowicza.

Za nami wystąpienia mieszkańców. Większość z nich składała krótkie, pojedyncze podziękowania, pytania i propozycje. Większość występujących chwali wykonanie raportu, a także podejmowane w ostatnich latach inwestycje. 

W zasadzie w tej części debaty nie wybrzmiał żaden głos krytyki, co najwyżej pytania o pewne mankamenty – fetor z oczyszczalni, brak nowoczesnej pływalni czy wystarczającej liczby lokali dla organizacji pozarządowych. Więcej było jednak głosów chwalących to, co już zostało wykonane. 

Mimo sprzeciwu radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości, zgodnie z propozycją przewodniczącego Henryka Zasępy, rada przyjęła zasadę, że wypowiadają się tylko radni, którzy zgłosili chęć zabrania głosu przed rozpoczęciem debaty (jest to 5 radnych). Mają to być ich pojedyncze wystąpienia, bez ograniczeń czasowych, w kolejności zgłaszania. Za taką formą debaty rad danych głosowało 8 radnych, 7 było przeciw.

Zdaniem radnego PiS Michała Trzoski, przyjęte zasady nie są zgodne z intencją ustawodawcy. W jego opinii dyskusja na dzisiejszej sesji, w przyjętej formie, nie jest ani długa, ani poważna, a zatem nie spełnia słownikowej definicji “debaty”.

Radny Trzoska zaprezentował stanowisko klubu radnych PiS, a radny Robert Wójcik stanowisko klubu Łowickie.pl.

Radny Wójcik zwrócił uwagę m.in. na konieczność rewitalizacji centrum miasta czy podjęcie działań w kwestii geotermii – jak zauważył, nic w tych kwestiach nie posuwa się naprzód. 

Za udzieleniem burmistrzowi wotum zaufania głosowało 15 radnych, przeciwko było 5, przy 1 głosie wstrzymującym się.

26 komentarzy

 1. Oś.Bratkowice bl.27 dwóch radnych – zapraszam Pana vce burmistrza Bończaka ( młodszy mniej znudzony ) aby postarał się w komendzie policji o dzielnicowego dla naszego osiedla, który w ciągu kilku dni zlikwidował by bałagan butelkowy ( butelki po alkoholu) w obrębie pijalni i sklepu alkoholowo – spożywczego.Teren jest ŁSM po każdej kontroli proponuję mandat dla właściciela terenu( czyli ŁSM).Zaręczam że po piątym mandacie sprzątanie będzie nadzorował sam Prezes.Szkoła ,żłobek bardzo blisko a brud i smród królują od lat.

 2. Ja cię chrzanię, takie tłumy na sesji a miasto marnieje.

 3. Jaki odważny radny, który powiedział że nic nie posuwa się naprzód. Zapomniał że kwestia wynagrodzenia i etaty wice zastępców posuwa się naprzód.

 4. To teraz taka panuje kultura, że na sesji się siedzi w okularach przeciwsłonecznych? Chyba, że się mylę, to sorry.

 5. Patrząc na ilość debatujących oraz wice zastępców to Łowicz powinien wyglądać jak druga Warszawa. Lepiej wydać na zachcianki rządzących niż na rozwój konającego miasta.

 6. Ilu tam śmiałków… Gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść.

 7. Kubuś Puchatek

  Jak tu nie udzielić votum (chyba “votum”, a nie “wotum” panie redaktorze) zaufania, skoro miasto kwitnie. Młodzież przestała uciekać z Łowicza, bo władze naściągały tu inwestycji co niemiara, więc ludzie przestali dojeżdżać do pracy w Warszawie i innych miastach. Takie Kutno to przy nas pikuś. Więc handel i usługi na Zduńskiej (która zamieniła się w przepiękny, ukwiecony deptak) też kwitną. Wszyscy szczęśliwi, czego dowodem głosy mieszkańców podczas obrad Wysokiej Rady. Jednym słowem oaza szczęśliwości. Przydał się też drugi wiceburmistrz, bo pracy co niemiara. Tylko kilku malkontentów w Radzie coś marudnych.

 8. Jaka opozycja, taka debata. A może lepiej, bo PiS do niedawna był w koalicji, więc współdecydował o wszystkim, co jest robione w mieście.

 9. Mam propozycję aby państwo radni sami zabrali się za sprzątanie miasta, bo brud jest horrendalny a pan Burmistrz nie potrafi…skoro dajecie absolutorium, to absolutnie do mioteł!

  • Magdalena

   No coś Ty Maxiu to praca uwłaczająca godności. To dla plebsu nie dla ludzi z wyższych sfer. Od tego mają służbę

 10. Nie narobić się a zarobić. Motto polityków. Zamiast doradzać i oceniać lepiej samemu zgłosić się do bez-radnych lub wice wice zastępców zastępców…

 11. Parking przy Podrzecznej zmienił swój wygląd. Czego chcieć więcej? Z tamtą wizytówką Łowicza nie było kolorowo. Nareszcie się doczekałem. Brawo!

 12. Tak “wielce szanowny pan radny michał t “to bardzo zasłużony dla Łowicza obywatel.
  Wprowadził sekundniki na skrzyżowaniach wcześniej sprawdzone w innych miastach.
  Więcej nie pamiętam po za tym że w żadnej pracy długo nie nabawił (widać szybko się poznawali).

 13. (sic)

 14. Wypowiedzi niektorych mieszkancow obecnych na tej radzie kojarzylo sie z wczesniej wyrezyserowanym spektaklem. No takie peany na czesc burmistrza ze trudno uwierzyc w spontanicznosc.

 15. No fakt, brud na chodnikach jest spory.

 16. Szanowni Państwo ulice brudne, niepozamiatane po zimie(np. Chełmońskiego za Poznańska), drogi fatalnym stanie wszędzie obraz nędzy, i my mówimy o absolutorium dla burmistrza, Łowicz za chwilę będzie tylko sypialnią dla emerytów itd itd. Można by jeszcze wiele wymieniac

 17. Mankamenty? cz. 2

  Co ze żłobkiem, przedszkolami. Co ze szkołami podstawowymi? Polecam. Wpiszcie sobie w google złobek w Rawie Maz. W porównaniu z Rawą nasz żłobek jest milion lat za czymkolwiek. Podobnie przedszkola. Co z proporcjami wydatków na sport vs. inne aktywności. OSiR trwoni kasę na potęgę. Co z targowiskiem XXI w. Teraz budują zadaszenie i odtrąbili sukces. Jest masa porażek KJK. MASA. NŁ o tym nie napisze. Dziwi postawa debatujących. NIC o trzecim wice? Poważnie? NIC o tragedii komunikacyjnej? NIC o brudzie na ulicach? Ech – szkoda gadać.

 18. Mankamenty?

  No nie mogę uwierzyć. Jeszcze raz – dziennikarze piszą w imieniu obywateli i z definicji powinni być krytyczni wobec władzy. Dziś czytam, że mamy same sukcesy i kilka “mankamentów”. Smród z oczyszczalni, brak nowoczesnej pływalni…. Co to ma znaczyć Państwo z NŁ?!!!!? Państwa kwalifikacje przypominają bardzie proktologa, a nie dziennikarza. Tkwicie w tyłku KJK po uszy. Zważcie pojemność pojęć. Mankamentem jest np. wada wzroku, a nie brak oka. Do jasnej cholery opanujcie się w tym wazeliniarstwie.

 19. Jak mogli nie udzielić jak zasępa ( przewodniczący rady)to najlepszy kumpel

 20. burmistrz -Persona non grata

 21. Dzięki historykowi miasto umiera

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.