Na cmentarzu w Kompinie od kilku dni można spotkać pracowników gminnej ekipy remontowej, którzy zajmują się porządkowaniem cmentarza wojennego z 1939 roku przed rocznicowymi obchodami 80-lecia wybuchu II wojny światowej.

Gmina zamierzała dokonać w tym roku poważniejszych prac remontowych, przede wszystkim wymienić nawierzchnię z betonowych płyt w głównej alei wiodącej od bramy do pomnika.

Okazało się to jednak nie możliwe ze względów prawnych – cmentarz nie ma uregulowanego stanu prawnego, a tocząca się procedura jego przejęcia przez gminę nie jest jeszcze zakończona. Dlatego gminni pracownicy ograniczą się w w tym roku do umycia wodą pod ciśnieniem płyt nagrobnych, cokolików mogił oraz podmurówki ogrodzenia. Dodatkowo wytną krzewy rosnące wzdłuż ogrodzenia. Część tych prac już została wykonana.

Na terenie gminy wojenne mogiły znajdują się jeszcze na trzech cmentarzach parafiach w Bełchowie, Bednarach i Nieborowie. Cmentarz w Kompinie jest samodzielnym i największym cmentarzem wojennym, spoczywa na nim ponad 300 żołnierzy w tym wielu z 10 Pułku Piechoty z Łowicza. Żołnierze polegli w czasie walk w dniach 14 – 15 września gdy z rejonu Kompiny i Patok polskie wojska prowadziły atak na pozycje niemieckie po drugiej stronie rzeki, w rejonie Bednar.

1 komentarz

  1. Super postawa. Brawo. Napewno ci co zapłacili za Ojczyznę najwyższą cenę podziękują Wam za ten piękny gest.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.