Pomimo strajku nauczycieli i pracowników oświaty nie było dzisiaj, 10 kwietnia, w łowickich szkołach problemów z rozpoczęciem punktualnie o godzinie 9 pierwszej, humanistycznej części egzaminu gimnazjalnego.

Egzamin w Trójce na Korabce w Łowiczu
Egzamin w Trójce na Korabce w Łowiczu

Uczniowie piszą teraz test z historii i WOS, o godz. 11 przystąpią do języka polskiego. Jutro o 9.00 przedmioty przyrodnicze, o 11.00 matematyka. W piątek sprawdzian z języka obcego (przeważnie angielskiego) – o 9.00 poziom podstawowy, o 11.00 rozszerzony.

Bez żadnych przeszkód egzamin rozpoczął się na przykład w Szkole Podstawowej nr 7 w Łowiczu, a tam skompletowanie komisji egzaminacyjnych było największym wyzwaniem organizacyjnym. Ze względu na integracyjny charakter placówki trzeba było dzisiaj aż 14 nauczycieli – w komplecie stawiło 7 z tej szkoły i 7 umówionych wcześniej z innych placówek, za co wdzięczna jest im dyrektor Maria Wojtylak, a zapewne także rodzice i sami uczniowie.

W Szkole Podstawowej nr 3 na Korabce w Łowiczu egzamin rozpoczął się bez przeszkód. W środę o godz. 9.00 przystąpiło do niego 39 uczniów. – Chociaż nie widać po nich zdenerwowania, są teraz skupieni, ale każdy egzamin wiąże się ze stresem – powiedziała nam Elżbieta Krajewska – nauczycielka wychowania fizycznego będąca wychowawczynią klasy 3A.

W Gimnazjum nr 1 w Kompienie (gmina Nieborów) mimo poniedziałkowych obaw dyrektora Włodzimierza Gratysa, spowodowanych strajkiem nauczycieli skompletowano komisję i egzamin rozpoczął się zgodnie z planem o godz. 9. W jej skład weszli dyrektor Gratys, dyrektorzy szkół podstawowych w: Bobrownikach Ewa Zabrzewska i w Dzierzgówku Bolesław Kowalski oraz była pracownica szkoły Ewa Wiśniewska.

Strajk i brak zajęć w poniedziałek i wtorek tuż przed nim bynajmniej nie wpłynął źle na gimnazjalistów. Amelia Ziembińska, Kornelia Sobieraj i Kamil Urbaniak zgodnie stwierdzili w rozmowie z NŁ, że dzięki protestowi nauczycieli mieli więcej czasu na przygotowanie się do jego zdawania. Kamil podkreślił, że gdyby w szkole odbywały się normalne zajęcia czasu na naukę automatycznie byłoby mniej. – Zdecydowanie więcej czasu spędziłam nad książkami w domu – powiedziała nam Kornelia – W sumie, z tymi wolnymi dniami, to było całkiem dobre rozwiązanie.

A dodatkowy stres związany z niepewnością czy egzamin się odbędzie? – pytamy. – No właśnie nic takiego nie było, egzamin i tak by się odbył w tym lub innym, późniejszym terminie, gdyby nawet był później, to byłoby jeszcze więcej czasu na naukę. Chciałabym jednak, aby już po egzaminie wróciły lekcje i abyśmy mogli jeszcze się pouczyć – powiedziała nam Amelia.

Egzaminy rozpoczęły się bez przeszkód również w szkole w Kiernozi, gdzie przystąpiło do egzaminu 28 uczniów, gimnazjum w Zdunach – 33 uczniów i gimnazjum w Sannikach – 42 uczniów.

W Szkole Podstawowej w Łyszkowicach do egzaminu przystąpiło 100% uczniów klas III.

Egzamin w Gimnazjum nr 1 w Kompinie. fot. tb
Egzamin w Gimnazjum nr 1 w Kompinie. fot. tb
Egzamin w Gimnazjum nr 1 w Kompinie. fot. tb
Egzamin w Gimnazjum nr 1 w Kompinie. fot. tb
Egzamin w Gimnazjum nr 1 w Kompinie. fot. tb
Egzamin w Gimnazjum nr 1 w Kompinie. fot. tb
Egzamin w Gimnazjum nr 1 w Kompinie. fot. tb
Egzamin w Gimnazjum nr 1 w Kompinie. fot. tb
Egzamin w Gimnazjum nr 1 w Kompinie. fot. tb

59 komentarzy

 1. Pokazują,jakim są dnem moralnym i marionetką w ręku skompromitowanej opozycji,której odcięto koryto z lewymi akcyzami i innymi przekrętami.Tylko tacy szkalują PIS,bo tak dobrego i uczciwego rządu jeszcze nie mieliśmy.Ale Polacy są mądrzy

 2. WYTRZYMAJCIE NAUCZYCIELE, nie dajcie się złamać!!!! Nie patrzcie na hejt pisiorskiego Anonima, który Was atakuje pod każdym artykułem. Oni (pisiorscy hejterzy) dostali rozkaz by Was atakować w mediach. Musicie to wytrzymać

  • Nie POznajesz już głosu Kluzik-Rostkowskiej z PO.
   To aż tak jesteś zakłamana?

  • Ewa jesteś przykładem zrytego beretu niezdolnego do rozumowania.A Was kto atakuje,może UFO?,musicie to wytrzymać,albo POpuść w rajtuzy.

 3. Kluzik-Rostkowska z PO

  „Prawie 60% nauczycieli zarabia 5 tys. zł i my to wiemy….”

  http://pis.org.pl/aktualnosci/kolejne-pusteobietnice-platformy-obywatelskiej

 4. Niektórzy zapominają, że jeszcze przed nauczycielami klasyfikacja maturzystów bez której do matury nie podejdą, bo nie ukończą szkoły… Bez egzaminów do szkoły średniej można przyjąć, ale na studia bez matury już niekoniecznie. Może w Łowiczu takich sytuacji nie będzie, ale w kraju tak się może wydarzyć.

 5. Do roboty nygusy albo zmienić branżę. Nikt was siła nie trzyma. Składać cv do biedry póki jeszcze przyjmują

  • Puknij się w głowę… Strajk to przedsmak tego co czeka ludzi, jak właśnie wszyscy rzucą pracę i pójdą do tej biedry.

   • Nie anonim.

    Pani alutko żaden nauczyciel pracujący na karcie nauczyciela nie zwolni się z pracy dobrowolnie. Z powodu niskich zarobków.

 6. Do roboty nygusy!!! A jak nie pasuje to zmienić branżę. Biedronka, magazyny, serwis sprzątające etc. Możliwości jest dużo. Nikt Was siłą nie trzyma ani za karę!

 7. Rozsądny (cz. III)

  Jeżeli chcieliście osiągnąć powszechne uznanie dla zawodu nauczyciela i przebicie do opinii publicznej informacji o waszych niskich, to prawda, zarobkach – to już to zyskaliście. To powinna być Wasza targa przetargowa, a nie wydumane postulaty, bijące w nikogo więcej, jak tylko w ucznia (sic!).

  • Rozsądny (cz. IV)

   Podejdźcie do rozmów na temat zmiany edukacji, systemu nagradzania i awansu. Niestety, gdyby Was wpuścić na zupełnie wolny rynek w szkolnictwie prywatnym, to gros z Was by sobie nie dało rady… Stąd Strajkujecie, bo pieniądze się liczą, a nie dobro ucznia i realna zmiana edukacji.

   Resztę to już poddaję refleksji Sz. P. Czytelników.
   PS Za PiSem, za PO, za KE, etc. – nie jestem.

  • Popieram stanowisko Rozsądnego. Dodam jeszcze, że dla P. Broniarza jest teraz być albo nie być, gdyż zbliżają się wybory w ZNP. Ponadto pokażcie Państwo nauczyciele, że zasługujecie na taką podwyżkę.

 8. Rozsądny (cz. I)

  Szanowni Nauczyciele,
  prawda jest smutna i niektórym znana… Niestety pokłócicie się sami ze sobą. Tych, dla których liczy się dobro ucznia, a do strajku przyłączyli się z różnych powodów (często presja) i zaraz się odłączą lub się nie przyłączyli – nazwiecie łamistrajkami albo posądzicie ich o to, że tych pieniędzy, co Wy – Stajkujący – rzekomo wynegocjujecie nie mają prawa wziąć.

  Rządzący już tylko zacierają ręcę! Im dłużej ich propozycji nie przyjmujecie, tym bardziej się między sobą wewnętrznie i zewnętrznie kłócicie (cdn.).

  • Rozsądny (cz. II)

   PiS nic nie musi robić – zaraz sami zapomnicie we wzajemnych resentymentach, po co ten strajk zaczeliście i szybko go skończycie.
   1.000,00 zł, jak mniemam do podstawy, więc miałby wzrosnąć i inne dodatki od niej liczone. To są horrendalne koszty – nie dostaniecie tego tym bardziej, im dłużej będziecie strajkować… Z hasłem Dobra Ucznia na ustach, zaczepieni na wędkę ogromnych podwyżek (nota bene, któż zarabiać więcej by nie chciał), daliście się upolitycznić. (cdn.)

   • Już nie chodzi o podwyżki. Proszę się zastanowić jak można przyjąć podwyższenie pensum (ja wiem, że dla niektórych 18h przy tablicy to jest nic, więc zapraszam). Na przykładzie pani z I-III. Taka Pani ma 17-18h edukacji wczesnoszkolnej, żeby mieć etat potrzebowałaby jeszcze 7h, które rzecz jasne zabrali by innej Pani. Więc reasumując 2 panie uczyłyby trzy klasy, a co za tym idzie? Po pierwsze jeden nauczyciel do zwolnienia, po drugie jedną klasę musiałyby uczyć dwie nauczycielki, już widzę jak będą dzieci wyuczone jak w kl. 1 będą miały zajęcia z dwoma różnymi paniami.

   • Oczywiście, że zwolnić, to nie socjalizm.

 9. Pokazano nauczycielom ile znaczą…i że są zbedni.Pan Jurek z pod sklepu pomoże przy egzaminach, w przyszłości nam nauczycielom nie potrzebna już będzie niekaralność, ani szkolenia (zmieniono ustawę) …tylko kto wystawi oceny maturzystom i kto weźmie udział w radach pedagogicznych końcowych? A matura za rogiem.

 10. Tyle w temacie

  Protestujemy bo ZALEŻY nam na przyszłości polskiej edukacji. Piękne hasło i nic poza tym oprócz ,,dejta nam 1000zl,, nic o kształceniu dzieci i młodzieży poprawie, systemu edukacji.
  Tylko 1000zł.
  Proszę wybaczyć ale tak jak uczucie dzieci na ,,skróty,, w taki sam sposób przedstawiacie swoje hasło

 11. Nie dzielcie ludzi według schematu że ci co są za strajkiem to ludzie z PO a ci przeciwni to z PiSu. To nie tak wygląda, wielu nauczycieli popiera PiS a strajkuje bo chce zarabiać więcej itd. Nie próbujcie się ogrzać w ogniu strajku

  • Śmiejecie się z programów społecznych skierowanych do ludzi zarabiających najniższą krajową mówicie że to rozdawnictwo itd.
   Tylko 1000zł podwyżki brutto do pensji nauczyciela dyplomowanego po 15 lach pracy będzie wynosić 6800zł? A ZWYKŁY CZŁOWIEK OTRZYMUJE 2250 Zł
   Proszę wybaczyć ale troszkę empatii i samokrytycyzmu w tym wypadku jest potrzebne

 12. Była nauczycielka

  Nauczyciele trzymajcie się.Tych, którzy Was opluwają nie słuchajcie .To niewykształcony elektorat pislandii!!!!!

  • Dziękuję za umożliwienie wypowiedzi pani profesor tj ewentualnie mgr.

   Dokładnie ma pani racje tylko jedno pytanie – kto wg pani kształcił ten niewykształcony elektorat?
   Odp. Samo zaoranie Level expert
   Pozdrawiam.

  • Na codzień nie popieram PiSu ale tego strajku też nie popieram , Wszyscy chcemy więcej zarabiać to zrozumiałe, ale jak mi nie płacili dobrze za to co chciałem robić to zmieniłem prace

  • Pozdro dla kumatych

   Ps tylko w polskiej szkole nauczyciel po studiach magisterskich karze się tytuować Pan/i Profesor
   Ps. Kariera zawodowa NAUCZYCIELI w uproszczeniu wygląda następująco:
   – mgr. Magister
   -dr. Doktor
   – dr. hab doktor habilitowany
   Prof. nadzwyczajny
   Prof. zwyczajny
   Do profesora od magistra jest jak z Jowisza na marsa

   • Pozdro dla kumatych. To po prostu taka tradycja, konwencja. W aptece też mówimy “pani magister”, a nie wiemy, czy aptekarz jest technikiem czy magistrem. I naucz się pisowni skrótów!

   • Pozdro dla kumatych

    Zgadzam się – przepraszam za ortografię zbyt szybkie pisanie oraz używanie słownika t9 powoduje popełnienie błędów.
    Wracając do meritum po 5 latach studiów na publicznej uczelni kiedy na 1 roku powiedziałem do dr. Panie prof. Dostałem taki opieprz że do dziś pamiętam.
    A co do apteki : w większości z nich pracownicy mają napisane mgr. Farmacji lub technik

   • Dobrowolski

    Proszę nie mylić tytułów naukowych z profesorem oświaty .
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Profesor_o%C5%9Bwiaty

    Oświata ma inaczej nazwane tytuły na drodze awansu.

    W Polsce droga awansu zawodowego nauczycieli przedstawia się następująco:

    nauczyciel stażysta
    nauczyciel kontraktowy
    nauczyciel mianowany
    nauczyciel dyplomowany
    profesor oświaty

   • Dobrowolski

    1) “karze się tytuować ” ?

    Rozumiem, że przez tytułowanie wymierzamy im karę ?

    Kazać i karać to dwa różne czasowniki i dwa różne znaczenia….

    2) Jowisz i mars…

    Rozumiem, że ten pierwszy jest większy niż drugi i stąd taka niespójność?

  • Tym bardziej smutne że niewykształceni ludzie z Pisu wysadzili z siodła wykształcony PSL..i PO.. to znaczy że kształcenie jest w Polsce nieefektywne…. mimo tzw dobrego wykształcenia ..jest jak jest

  • Pozdro dla kumatych

   Ps SYSTEM jest taki że nawet w McDonald,s pracują mgr. Po studiach dziennych. Pora przejrzeć na oczy drodzy ,,profesórowie,, z poprzedniej epoki

 13. Nauczyciele nie czytajcie tych wypocin w komentarzach. Społeczeństwo jest za Wami (chyba ze oglądacie TVPis info) . Nie dajcie sue złamać, a chcą Was złamać finansowo , straszą odebraniem pieniędzy . Jak ulegniecie to będą się z Was śmiali i nic nie wywalczycie .

 14. Rząd powinien dać te podwyżki ale jednocześnie nauczyciel powinien być w szkole 8 godzin dziennie,sprawdzać klasówki w szkole i tu się przygotowywać a jak chce pracować na dwóch etatach czy brać nadgodziny to dopiero po tych 8 obowiązkowych godzinach.Skończmy z fikcją .że nauczyciele maja tak żle a starżysta to w każdym zakładzie pracy zarabia niewiele

 15. Tym strajkiem doprowadzicie do likwidacji szkol publicznych. Tak bylo z zakladami pracy. A na was czeka zielona trawka a nie podwyzka.

 16. WIELKIE brawa i wyrazy uznania dla prawdziwych PEDAGOGÓW !
  Dla których liczy się przede wszystkim uczeń

 17. Broniarz wyprowadzil nauczycieli na rykowisko

 18. Teraz dopiero widać, którzy nauczyciele, są prawdziwymi pedagogami. Wielki szacunek dla tych, którzy przyszli na egzamin. Wielki wstyd dla tych, którzy jako karty przetargowej użyli dzieci. A ponoć w tym wszystkim chodzi tylko o dobro naszych dzieci. Takie postępowanie to szantaż.,ktorym powinna zająć się Prokuratura.

 19. Brawa dla nauczycieli, którzy olali swoich uczniów!!!
  Jak spojrzycie dzieciom w oczy?

  • Gdy godność jest zagrożona to trzeba o nią walczyć. Nie jest to wstyd i dlatego prosto spojrzę w oczy ucznia i mu to powiem. Polacy nie raz już musieli w swojej historii podjąć nieraz trudną decyzję o takiej walce.

   • Do pedagoga
    Godności nie wywalcza się strajkiem, nie kupuje pieniędzmi. Proszę nie odnosić się tu do historii i walki Polaków, bo to nie ma związku z sytuacją. A jeżeli chodzi o zrozumienie pojęcia godność to podaję: “Godność człowieka – poczucie własnej wartości i szacunek dla samego siebie, co wyraża się w pragnieniu posiadania także szacunku ze strony innych z uwagi na swoje walory duchowe, moralne czy też zasługi społeczne (…).” Źródło: Wikipedia, inne podobnie definiują. Pozdrawiam pedagoga i jego niezrozumienie pojęcia godności.

  • Nie dość że pedagog to jeszcze średniowieczny rycerz – obrońca systemu.
   Tak trzymaj.

 20. Czyli strajk Broniarza i spółki okazał się porażką! Dziękujemy nauczycielom, którzy pilnują egzaminów.

  • Stefan nie ciesz się tak , bo my dalej walczymy i będziemy strajkować

   • Chyba długo będziecie strajkować!!!!! Ten wasz strajk tyle interesuje władze co zeszłoroczny śnieg-taka to “”ważna sprawa”””.

   • Naprawdę bym was popierał, gdyby nie to, że strajk zainicjowany przez ZNP to polityczan hucpa na zlecenie opozycji. Większość nauczycieli to przeciwnicy rządu, których żadne porozumienie nie zadowoli.

   • Jak wypłat nie dostaną, to raz dwa do roboty wrócą.

   • Ciekawe czy nadal będziecie strajkować jak wypłata nie przyjdzie 😉 lepiej pisz cv do biedronki póki jeszcze są wakaty;) hehe

   • Edyta, super!!! Nie poddamy się, ale ciemny naród patrzy krótkoterminowo, egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty to nie jedyny problem. Przed Nami wystawiani ocen w szkołach średnich i klasyfikacja uczniów, bez której niestety może się nie odbyć matura…. Tu emeryci już nie pomogą!!!

   • Jaśnie oświecona specjalnej troski.

 21. chwala nauczycielom emerytom.DZIEKUJEMY.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.