Mistrz kamieniarstwa Jerzy Michalak po obejrzeniu uszkodzonego pomnika Synów Ziemi Łowickiej Bojowników o Niepodległość na Starym Rynku mówi, że kulę z orłem trzeba natychmiast zdemontować, bo inaczej dojdzie poważniejszych uszkodzeń.

Przypomnijmy, że o uszkodzeniu pomnika pisaliśmy tu.

Pęknięcie na pomniku Synów Ziemi Łowickiej

Jerzy Michalak, który wielokrotnie dokonywał napraw pomników w Łowiczu, także nieodpłatnie, we współpracy z ratuszem, obejrzał pomnik na Starym Rynku. Łowiczanin twierdzi, że przyczyną pęknięcia kuli była wilgoć, która dostała się do tzw. dybla czyli metalowego pręta, który łączy pionową płytę z napisem i kulę, na której stoi orzeł. Doszło do korozji, a w rezultacie powiększenia się objętości pręta, który rozsadził kulę. Na pojawienie się pęknięcia wpływ miały także zmieniające się temperatury.

– Teraz najważniejsze jest to, aby jak najszybciej zdemontować kulę, właściwie decyzja musi zapaść natychmiast, inaczej w przypadku deszczu, woda będzie penetrować wnętrze kuli i w krótkim czasie może dojść do kolejnych pęknięć. W rezultacie orzeł wraz z częścią kuli spadnie z pomnika – mówi doświadczony kamieniarz.

Jak zaznacza obecnie kulę można jeszcze skleić np. specjalnymi żywicami, lub wykonać nową – nie jest to kłopotliwe. Odtworzenie orła będzie się wiązać z dużym nakładem pracy i znacznymi kosztami.

Jerzy Michalak zamierza o swoich wnioskach poinformować ratusz.

1 komentarz

  1. Muzeum Guzików

    Stało się. Pomnik uległ uszkodzeniu, ale reakcja władz miasta była natychmiastowa i odpowiednie służby zajęły się sprawą. Brawo!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.