W najbliższą sobotę 1 grudnia na terenie gminy Bolimów odbędą się trzy następujące po sobie i powiązane uroczystości związane z upamiętnieniem setnej rocznicy zakończenia I wojny światowej oraz odzyskania przez Polskę niepodległości.

Warto zarezerwować czas i skorzystać z zaproszenia, będzie to bowiem okazja do poznania tragicznej historii tej ziemi.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 11. w Joachimowie Mogiłach, przy ustawionym w tym roku kamieniu z tablicą, która upamiętnia, ujawniony w trakcie prac badawczych cmentarz z czasu I wojny światowej, który zajmuje obszar ok. 8 ha.

Kamień ustawiono ok 300 m przed cmentarzem wojennym z I i II wojny światowej, tym w kształcie rotundy. Jeden z kopców mogilnych zapomnianego cmentarza został uwidoczniony w terenie i będzie pełnił funkcję ossuarium – miejsca pochówku szczątków żołnierzy Wielkiej Wojny.

W trakcie spotkania odbędzie się pierwszy pochówek szczątków nieznanych żołnierzy, które odnaleziono w trakcie badań archeologicznych, w trakcie przewidziano modlitwę ekumeniczną.
O godz. 13. rozpoczną się uroczystości związane z otwarciem na terenie lasów na granicy z gminą Skierniewice i obszarze sołectwa Ziemiary pomnika przyrody – Dąbrowy Niepodległości, ustanowionego przez Radę Gminy Bolimów na wniosek właściciela – Wspólnoty Lasów Osady Bolimów.

Jak powiedział nam prezes wspólnoty Sławomir Rybakowski, w ten sposób osada postanowiła włączyć się, w dość oryginalny sposób, w jubileuszowe obchody 100-lecia odrodzenia się Rzeczpospolitej.

Na pomnik wyznaczono fragment dąbrowy, na którym rośnie 100 ponad stuletnich dębów. Jak podkreślił, miejsce jest idealne, historyczne: w 1914 roku znajdowały się tam okopy w czasie walk pozycyjnych nad Rawką. Sądzi, że to jedyna taka inicjatywa w kraju.

O godz. 14.30 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Bolimowie rozpocznie się prelekcja dr Anny Zalewskiej z zespołu badawczego Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. W trakcie jej trwania zaprezentuje ona wyniki prowadzonych w okresie 4 lat badań archeologicznych na terenie walk nad Bzurą i Rawką, będzie można zobaczyć zdjęcia jak i najciekawsze zabytki wydobyte z ziemi.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.