Ziemia Bolimowska została krwawo naznaczona w czasie I wojny światowej, gdy na kilka miesięcy w 1914 i 1915 roku zaległ na niej front, przypomniano o tym w sobotę, 1 grudnia, w Joachimowie Mogiłach, Ziemiarach i samym Bolimowie, a okazją była rocznica zakończenia działań wojennych i odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 roku.

– To była wojna skłóconych ze sobą dworów cesarskich, a ginęli w niej zwykli, najczęściej młodzi ludzie, którzy nie mieli wyjścia – musieli iść do wojska, bo mogli być rozstrzelani za dezercję – powiedział w lesie w Joachimowie Mogiłach proboszcz parafii w Bolimowie Krzysztof Chojnacki, w czasie uroczystości pochowania szczątków żołnierzy ujawnionych w czasie prac archeologicznych na terenie pierwszowojennym walk nad Rawką. Badania realizowała dr Anna Zalewska, historyk i archeolog z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, w ramach projektu „Archeologiczne Przywracanie Pamięci”.

Szczątki zostały pochowane w ossuarium, kopcu ziemnym, który w ciągu kilku ostatnich tygodni usypali wolontariusze z nieformalnej grupy “Wystarczy Chcieć”. Modlitwę ekumeniczną za dusze żołnierzy odmówili wspólnie duchowni katolicki, ewangelicki i prawosławny. Ossuarium stworzono w sąsiedztwie zapomnianego kompleksu mogił wojennych, który zajmuje ok. 8 ha. Będzie ono w przyszłości miejscem, gdzie składane będą kolejne ujawnione szczątki żołnierzy z I wojny światowej.

W uroczystościach udział wzięło przeszło 200 osób, zuchy, harcerze, rekonstruktorzy historyczni i przedstawiciele władz, a także mieszkańcy gminy Bolimów.

Tego samego dnia, na terenie lasów, na obszarze sołectwa Ziemiary, przecięto wstęgę przy nowym pomniku przyrody – Dąbrowa Niepodległości, który tworzy skupisko stu ponad 100-letnich dębów szypułkowych.

Pomnik został ustanowiony przez Radę Gminy Bolimów na wniosek właściciela – Wspólnoty Lasów Osady Bolimów – z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Po tej uroczystości, w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Bolimowie dr Anna Zalewska, wspólnie z osobami pracującymi przy projekcie badawczym, opowiedziała o prowadzonych w okresie 4 ostatnich lat pracach archeologicznych na obszarze walk nad Bzurą i Rawką. Głos zabrali też twórcy filmu dokumentalnego  pt. “Obłoki śmierci”, opowiadającego o tych walkach i użyciu w czasie ich trwania gazów bojowych.

Więcej w najbliższym papierowym wydaniu Nowego Łowiczanina

 

Komentowanie nie jest możliwe.