Wszyscy, którzy 12 września uczestniczyli w patriotycznym spotkaniu w Boczkach Domaradzkich, nie tylko uczcili pamięć poległego w tym miejscu 79 lat temu dowódcy 15 Pułku Ułanów Poznańskich ppłk. Tadeusza Mikkego, ale też włączyli się w obchody setnej rocznicy zawiązania tej formacji.

Spotkania przy obelisku w Boczkach Domaradzkich – w miejscu, gdzie 12 września 1939 r. poległ ppłk Mikke, są coroczną tradycją, kultywowaną przez gości z Wielkopolski – członków Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich i jego Reprezentacyjny Oddział Kawalerii, żołnierzy 15 Batalionu Ułanów Poznańskich – kontynuatorów tradycji 15 PUł., społeczność lokalną, harcerzy ZHP, uczniów szkół, strażaków OSP oraz samorząd. Tym razem przebieg patriotycznej uroczystości poszerzono o polową mszę św., odprawioną z okazji okrągłego jubileuszu pułku przed wyjątkowym ołtarzem Matki Bożej Zwycięskiej, będącym wierną kopią ołtarza spoczywającego na co dzień w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym w Poznaniu.

Wszystkich zebranych powitał wójt gm. Głowno Marek Jóźwiak. Przemawiał także starosta zgierski Bogdan Jarota, a reprezentujący Łódzki Urząd Wojewódzki Zbigniew Zagajewski odczytał list przygotowany na uroczystość przez wojewodę Zbigniewa Raua.
Szczególnie ważne słowa padły z ust obecnego prezesa Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich Adama Becha. Mówił on o “rodzinie pułkowej”, którą tworzą wszyscy co roku spotykający się w tym miejscu i dbający, by trwała pamięć o bohaterach. Symbolicznym podziękowaniem za tę lokalną pamięć i troskę o pomnik w Boczkach Domaradzkich było wręczenie upominku w formie podkowy Pawłowi Dorobie – gospodarzowi pola, na którym znajduje się obelisk.

Po przemówieniach, a jeszcze przed mszą, pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Komentowanie nie jest możliwe.