Dziś, 25 maja, Stryków stał się stolicą Ogólnopolskiego Konkurs na Dziecięcą Książkę Artystyczną. Przedsięwzięcie zorganizowane pierwszy raz w Szkole Podstawowej nr 1  spotkało się z ogromnym zainteresowaniem najmłodszych entuzjastów sztuki książki. Na konkurs napłynęło aż 118 prac. Jury już zakończyło swoje obrady. Znamy wyniki.

Kurator konkursu Krzysztof Wosik oraz członek jury Aneta Trzepocka z UM Stryków oglądają jedną z finałowych prac. fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

Grand Prix konkursu zdobyły dwie prace. Ich autorkami są: Karina Chachuła z Głowna i Nadia Zuchora z Głowna. I miejsce przyznano Marii Szczurowskiej z Gliwic, II miejsce otrzymał Cezary Kulewitz z Rumii, natomiast III miejsce zajęła praca Olgi Starownik z Lublina. Przyznano również wyróżnienia, które powędrują do rąk: Niny Ludwiczak z Poznania oraz Marianny Drzymały z Poznania. Najlepsi otrzymają dyplomy i nagrody ufundowane przez gminę Stryków i Szkołę Podstawową nr 1 w Strykowie.

Na konkurs napłynęło 118 unikatowych książek wykonanych przez uczniów szkół podstawowych z całej Polski. fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

Inicjatorem konkursu jest Krzysztof Wosik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1 w Strykowie, porowadzący w niej od kilku lat Festiwal Dziecięcej Książki Artystycznej, a oprócz tego warsztaty twórcze dla dzieci na terenie całego kraju. Przewodnictwo w jury powierzono burmistrzowi Strykowa Andrzejowi Jankowskiemu, ale trzon komisji oceniającej prace stanowili jednak profesjonaliści – artyści plastycy z Łodzi, Gorzowa Wielkopolskiego i Poznania, czyli Monika Geotzendorf-Grabowska, Lech Jakubowski oraz Tadeusz Wieczorek.

Obrady jury pod przewodnictwem burmistrza Strykowa Andrzeja Jankowskiego. fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

Konkursowe prace będzie można obejrzeć na stronach internetowych organizatora, a także – jak zapowiada dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Krystyna Jesionowska – na wystawie, którą w najbliższym czasie zorganizuje placówka. Ponadto zapowiadane jest wydanie katalogu pokonkursowego.

Grand Prix I Ogólnopolskiego Konkurs na Dziecięcą Książkę Artystyczną w Strykowie. fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

Więcej na temat książek-obiektów, książek-rzeźb i wielu innych unikatowych ujęć twórczości niekoniecznie pisanej, której krasę i wartość doceniono dziś w Strykowie, w najbliższym gazetowym wydaniu WG.

Grand Prix I Ogólnopolskiego Konkurs na Dziecięcą Książkę Artystyczną w Strykowie. fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.