Kilkadziesiąt osób wzięło dziś, 27 lutego udział w patriotycznych uroczystościach w Dobrej w gminie Stryków, którymi uczczono 148. rocznicę bitwy stoczonej pod Dobrą w Powstaniu Styczniowym w 1863 r.

 

Wzięli w nich udział przedstawiciele władz miasta i gminy Stryków, powiatu zgierskiego, rodzin legionistów, kompania honorowa Wojska Polskiego, orkiestra dęta łódzkiego MPK oraz przedstawiciele szkół i sołectw z terenu miasta i gminy Stryków. Po godz. 9.30  uczestnicy uroczystości wyjechali z Dobrej do Sosnowca – Pieńki, a stamtąd przeszli pod znajdujący się nieopodal tej wsi obelisk upamiętniający śmierć Marii Piotrowiczowej i innych obrońców powstańczego sztandaru. W miejscu tym złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

O godz. 11.30 w obu kościołach w Dobrej tj. w kościele rzymskokatoliskim oraz kościele starokatolickim Mariawitów odprawiono jednocześne rocznicowe msze święte.

Kulminacja obchodów były uroczystości na cmentarzu rzymskokatolickim w Dobrej przy Bratniej Mogile uczestników bitew pod Dobrą 24 lutego 1863 r. i pod Dobieszkowem 25 września 1863 r. Poprowadził je tradycyjnie już członek łódzkiego oddziału Związku Legionistów i ich Rodzin, Julian Muszyński, który zgodnie z ceremoniałem wojskowym  odczytał apel poległych.

Więcej na temat tych uroczystości w gazetowym wydaniu Wieści, 3 marca.

(rpm)

Komentowanie nie jest możliwe.