Bratoszewickie Dęby Pamięci mają już 8 lat. Dziś, 19 września, w Szkole Podstawowej w Bratoszewicach po raz kolejny upamiętniono ofiary zbrodni katyńskiej.

fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

Jak co roku, zaproszono wszystkich, którym inicjatywa od początku była bardzo bliska oraz tych, którzy dbają, aby była pieczołowicie kultywowana.

Dęby posadzone zostały przed szkołą w ramach ogólnopolskiego programu “Katyń … ocalić od zapomnienia” z inicjatywy Krystyny Skalskiej, członka zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Bratoszewic. Drzewa poświęcono pamięci kapitana Stefana Piotrowskiego oraz porucznika Feliksa Jakubowskiego zamordowanych w Katyniu w 1940 roku.

Coroczne spotkania w Bratoszewicach, w których udział biorą krewni zamordowanych, władze gminy Stryków, radni i dyrekcja sąsiedniej szkoły, są okazją do przypomnienia historii mordu katyńskiego, splotu wydarzeń i układów, które do niego doprowadziły. 

Więcej na temat dzisiejszej uroczystości, w której –  jak zwykle – swój duży udział mieli również uczniowie, w przyszłotygodniowym gazetowym wydaniu WG. 

1 komentarz

  1. Kierownik strzelania

    “Przyszła wojna będzie wojną niewidzialną. Dopiero gdy dany kraj zauważy, że jego plony zostały zniszczone, jego przemysł został sparaliżowany, a jego siły zbrojne nie są dłużej zdolne do działania, zrozumie nagle, że brał udział w wojnie i że tę wojnę przegrywa” .

    Frederic Juliot-Curie (1900-1958), naukowiec, noblista

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.