Maciej Olejniczak został wicewójtem gminy Głowno. Pierwszy problem, z jakim będzie musiał się zmierzyć w zastępstwie przebywającego na zwolnieniu wójta Marka Jóźwiaka, to uzyskanie aprobaty Rady Gminy dla propozycji nowych, wyższych o ponad 70% stawek za śmieci.

Maciej Olejniczak, zastępca wójta gminy Głowno. fot. ljs

Maciej Olejniczak ma 35 lat, jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska, w Urzędzie Gminy Głowno pracuje od 2013 roku, gdzie pełni funkcję inspektora d/s gospodarki wodnej i ochrony środowiska, a wcześniej był tu stażystą. Obszar jego obowiązków obejmuje: inwestycje, przetargi, ochronę środowiska, gospodarkę wodną, współpracę z Gminną Spółką Wodną.

Wójt Marek Jóźwiak podpisał zarządzenie o powołaniu swojego zastępcy 2 grudnia. Maciej Olejniczak pozostaje przy swoim dotychczasowym stanowisku i wynagrodzeniu, a jednocześnie będzie pełnił obowiązki zastępcy wójta, za co został mu przyznany dodatek funkcyjny w wysokości 1 tys. zł brutto. Powołanie nie określa granicznego terminu powierzenia obowiązków. Jak powiedział nam Maciej Olejniczak, na razie nastąpiło to do czasu powrotu ze zwolnienia lekarskiego wójta Marka Jóźwiaka. Na chwilę obecną, jak usłyszeliśmy od sekretarz gminy Głowno Jolanty Szkup, nie wiadomo, ile finalnie może to potrwać. Wiadomo natomiast, że gdyby absencja wójta wynosiła dłużej niż 30 dni, a w gminie nie powołano zastępcy, wówczas jego kompetencje musiałaby przejąć osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów.

Nowy wicewójt miał publicznie zadebiutować w swojej roli dziś, 6 grudnia, podczas sesji Rady Gminy Głowno. W porządku obrad znalazły się nowe stawki opłat za odbiór śmieci. Jednak sesja nie odbyła się, ponieważ wystąpiły kłopoty z ustawowo wymaganą transmisją on-line. Kolejny termin posiedzenia to poniedziałek, 9 grudnia, o godz. 8.00.

Z kuluarowych rozmów wynika, że zapowiada się burzliwa dyskusja. Kalkulacje przeprowadzone przez Urząd Gminy, z których wynikają nowe stawki zaproponowane w projekcie uchwały, czyli 21 zł za śmieci segregowanie (obecnie 11 zł) minus 2 zł upustu za biokompostowanie i 42 zł za śmieci niesegregowane, wzbudzają zastrzeżenia części radnych, którzy mają swoje wyliczenia, a do wójta –  w tym wypadku jego zastępcy –  wiele pytań.

Według radnego Łukasza Łukasika maksymalna podwyższona stawka za śmieci segregowane, o jakiej powinna być mowa, oscyluje wokół 15 zł. Radny zapowiada wniosek o kompleksową kontrolę gminnego systemu gospodarowania odpadami do kilku lat wstecz.  

14 komentarzy

 1. wieśniak

  Dobrze. Niech się uczy i zastępuje – będzie naturalnym kandydatem na przyszłego Wójta… Przynajmniej zna realia i pracę w Gminie…

 2. Jak Pan Łukasik jest taki mądry to czemu na Wójta nie kandydował. Rada tylko krytykuje i wylicza. A Przewodniczący gdyby nie Pan Łukasik to nie wie jak plan obrad napisać.

 3. Dokładnie 2 Panie

 4. Czy dobrze rozumiem że ten pan skończył “ochronę środowiska” a nie wie kiedy jest okres lęgowy ptaków i czy wolno wtedy wycinać drzewa? Sami specjaliści na stołeczkach w tej gminie.

  • Nie oszukujmy się, najlepsi raczej nie idą pracować do urzędów. A jedną z czołowych zasad w naszych urzędach jest też to, aby za bardzo się nie wyróżniać i ze wszystkim asekurować. Wygodniej czegoś nie wiedzieć i zrzucić odpowiedzialność.

 5. Z tymi cenami za śmieci to robią wszystkich w c(…)a jak tylko się da firma która to odbiera to sprzedaje dalej za takie pieniądze ze mózg się lasuje może zacznijcie kontrolę w sortowaniach i wtedy stawka za odbiór śmieci będzie ok 10 zł ale od gospodarstwa a nie od osoby

 6. Pan Olejniczak tez malo wie np.odsyla do Starostwa ze sprawami ktore powinna gmina zalatwic.Takze jedyna pociecha w tym.ze w koncu rada sie zmienila i patrzy na rece tego towarzystwa wzajemnej adoracji.

  • owszem rada w większości jest w opozycji do wójta, ale wcale nie znaczy że jest nieomylna, dajmy na to fundusz sołecki, wiele wsi aby nie stracić przydzielonego funduszu na siłę wymyśla inwestycje które są zbędne , jest to rozdrabnianie budżetu , ciekawe czy gmina dostanie dotacje do tych inwestycji.

 7. Agnieszka

  Może trochę lepszego teraz w gminie będzie. Przynajmniej przez jakiś czas.

  • Raczej wątpię bo przecież w gminie rządzą tak naprawdę 2 panie , chociaż życzę p. Olejniczakowi jak najlepiej.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.