Dzisiaj, 15 marca, w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie zostało zawarte porozumienie w sprawie przystąpienia do programu „CYBER.MIL z klasą”, w ramach którego w I Liceum Ogólnokształcącym w Łowiczu powstanie pierwsza w Polsce klasa o profilu cyberbezpieczeństwa.

Fot. strona internetowa Ministerstwa Obrony Narodowej

Ministerstwo uruchomiło pilotażowy program nauczania z zakresu cyberbezpieczeństwa przy współpracy z Politechniką Łódzką, Polską Grupą Zbrojeniową oraz I LO w Łowiczu. Z założenia klasy o profilu cyberbezpieczeństwa mają powstać w każdym województwie. 

„Pierwszym liceum z klasą o takim profilu będzie Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu, w którym nauka ruszy od 1 września 2019 r. W kolejnych latach planowane jest rozszerzenie programu na pozostałe województwa” – czytamy na stronie MON.

Porozumienie w tej sprawie podpisali dzisiaj: sekretarz stanu w MON Tomasz Zdzikot; rektor Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Sławomir Wiaka; wiceprezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek oraz starosta łowicki Marcin Kosiorka.

Więcej o nowej klasie w I LO napiszemy w najnowszym wydaniu Nowego Łowiczanina, 21 marca.

23 komentarze

 1. Kadry do pałowania szkoli się w medyku a hakiery będą się szkolić w chełmonie

 2. W ogóle jakoś nie widzę tego w polskiej szkole, biorąc pod uwagę poziom nauczania informatyki… Jeszcze w jakimś technikum zorientowanym na informatykę – okej, to ma prawo się udać. Ale nie w LO, gdzie programowanie zostaje w zasadzie tylko liźnięte, a mało kto z ludzi, którzy tam trafiają, w ogóle interesuje się komputerami…

 3. Profile w liceach polegają, zasadniczo, na rozszerzaniu materiału różnych profili ogólnokształcących. Więc taka klasa to nie będzie nic innego, jak ładnie nazwane rozszerzenie z informatyki. Na którym, może, w ramach zajęć pojawią się jakieś treści związane z IT security (czego obecnie w zasadzie w programie nie ma wcale).

 4. Inna kwestia, że w zasadzie żeby zostać specjalistą od IT security (zostanę przy tym określeniu, powszechnie używanym w branży – “cyberbezpieczeństwo” dziwnie się kojarzy, mówi się albo “security”, ewentualnie “IT security”, żeby nie mylić tego z tym cieciem udającym, że fizycznie pilnuje jakiegoś miejsca – lub ewentualnie “bezpieczeństwo IT”), trzeba się tym po prostu od najmłodszych lat interesować.

 5. A jeśli chcieć kogoś tego od zera nauczyć (no bo nikt nie mówi, że się nie da)… w same podstawy security da się w zasadzie wejść dopiero na II stopniu studiów. I taką ścieżkę w zasadzie już mamy. Na PŁ, dokładnie, na wydziale WEEiA, mamy taki kierunek, jak informatyka, na II stopniu taką specjalność, jak korporacyjne sieci komputerowe, a tam blok obieralny “informatyka śledcza”. Ale nawet tam to jest raczej zabawa, a nie robienie czegokolwiek na poważnie… To wymaga zainteresowań, umiejętności i lat pracy.

 6. Polecam posłuchać, jak obecni specjaliści od bezpieczeństwa IT opowiadają o tym, jak wchodzili w ten świat: https://www.youtube.com/watch?v=if0Ht_t00rI

  A w liceum uczniowie dostaną nauczyciela, który z pewnością nie będzie pasjonatem informatyki (tacy ludzie nie pracują jako nauczyciele z tego prostego powodu, że w branży zarobki są wielokrotnie wyższe), a jedynie będzie mieć określony program nauczania do odbębnienia. To nie skończy się dobrze.

 7. Kiedy Pan starosta Kosiorek zorganizuje spotkanie o które wnioskuje stowarzyszenie Veritas? Chciałbym zobaczyć wtedy jego minę!!! Zapytanie będę powtarzał za każdym razem prezentacji Starosty!!!

 8. W czasie gdy Kaliński zakiwał się z inwestycjami, a PSL zakłada kąciki LESBIJEK GEJÓW BISEKSÓW TRANSWESTYTÓW Pisiorki Kosiorki całkiem nieźle sobie radzą.

 9. Czyli “szkoła hakerów” w sensie dosłownym 🙂

  Kiedyś krążył po internetach z taką nazwą taki poradnik dla domorosłych komputerowych włamywaczy.

 10. A co na to Blich?

 11. Najlepiej nie robić nic.

 12. Rodzic gimnazjalisty

  Najpierw trzeba znaleźć chętne dzieci na taki eksperymentalny kierunek. Ja na pewno nie zaryzykuję, żeby moje dziecko było króliczkiem doświadczalnym.

 13. Kolejna mundurówka w Łowiczu. Po co to komu?

 14. Co za słownictwo tego starosty! Chcemy być króliczkiem, niech nas przetestują. WSTYD

 15. Tworzenie tego rodzaju klas nie ma najmniejszego sensu.