Gminę Chąśno – podobnie jak większość, jeśli nie wszystkie gminy w regionie – czeka znaczna podwyżka cen za odbiór odpadów.

Radni dzisiaj, 28 listopada, przyjęli uchwałę na mocy której od przyszłego roku stawki te wzrosną o 50% (z 10 do 15 zł dla każdego mieszkańca).

Adam Myszkowski na sesji w Chąśnie. fot. Tomasz Matusiak
Adam Myszkowski na sesji w Chąśnie. fot. Tomasz Matusiak

Przyjęli – choć jak zgodnie mówili – tylko dlatego, że nie mieli wyjścia. Odrzucenie uchwały skończyłoby się tym, że gmina musiałaby przeprowadzić kolejny przetarg na odbiór odpadów, w którym cena niemal na pewno nie byłaby niższa.

– To nie jest tak, że gmina na tych podwyżkach coś zarobi, wszystko co zapłacą mieszkańcy, pójdzie wyłącznie na odprowadzenie odpadów w 2019 roku – mówił wójt Dariusz Reczulski. – Z zebranych rocznie 500 tys. zł, zostawałoby nam ok. 16 tys. zł na działania leżące w tym zakresie po naszej stronie, ale to tylko przy założeniu, że mielibyśmy 100% ściągalności. Obowiązkiem gminy jest te odpady odprowadzić, nie mamy alternatywy.
Rada przyjęła uchwałę stosunkiem głosów 14 do 1. Przeciwny był jedynie radny Wiesław Kępka.

Gościem dzisiejszej sesji był Adam Myszkowski, dyrektor łowickiego oddziału firmy Tönsmeier, która była jedynym oferentem w przeprowadzonym w tej gminie przetargu. Dyrektor Myszkowski mówił, że jego zdaniem podwyżki w powiecie łowickim nie są bardzo duże, jeśli porówna się je z innymi gminami. Mówił, że przyczyn obecnej sytuacji na rynku odpadów, a zatem drastycznych podwyżek. jest bardzo wiele, poczynając od zaostrzenia przepisów w polskim ustawodawstwie, po sytuację na całym świecie.

Dyrektor Myszkowski znalazł się w ogniu pytań radnych. O tym czym tłumaczy podwyżkę w tej – i we wszystkich innych gminach, w których firma składała oferty – napiszemy w Nowym Łowiczaninie za tydzień.

Gmina Łowicz: drastyczna podwyżka stawek za śmieci

Kiernozia: będzie znacznie drożej za śmieci

23 komentarze

 1. Wójtowie z gminy dobrze się znają , szkoda że nie postawili się wspólnie przeciwko monopolowi Niemców. Wysokie stawki to być może dlatego że za te pieniądze zutylizuje się przy okazji śmieci przywożone z Niemiec przez mafie śmieciowe ???

  • Dobrze się poznali w lipcu 2013 roku, kiedy właśnie na terenie gmin łowickich obsługę odbioru śmieci wygrali kutnowiacy Eko-Serwis, była tak euforia z przejęcia rynku, ze balowali przez 3 dni na sponsorowanej imprezie integracyjnej a przedstawiciele firmy , starostwa, działaczy PSL byli częstymi gośćmi w urzędach gmin. Proszę nie robić teraz z wójtów urzędujących od 2013 męczennikowi postawionych pod ścianą. Zawiązali międzygminny związek , który ma się zajmować przyjmowaniem i przetwarzaniem śmieci to niech to zrealizują jak najszybciej, nie ma juz przeszkód natury prawnej.

 2. Psy szczekają , karawana jedzie dalej

 3. Precz z monopolem, wybudować na miejscu spalarnie śmieci i zyskiwać energie ze spalania, będzie taniej i ekologicznie.UE zadotuje bo to proekologicznie, nie trzeba śmieci wozić po całym świecie tylko utylizować na miejscu.Kwestia sponsoringu inwestycji odpowiednio wybranej spalarni.

 4. Je**ni Złodzieje !

 5. Co by się stało jak radni nie zgodziliby się na takie drastyczne podwyżki, przecież to decydowanie za ludzi do kieszeni firmy śmieciowej. W warunkach wiejskich największym problemem są tylko plastiki i wszelkie opakowania po środkach ochrony roślin, jeszcze nie tak dawno pewne rodzaje plastików można było dowieść do Łowicza i sprzedać . Teraz co rok olbrzymie podwyżki bo tak życzy sobie Tonsmeier a gdzie interes nas zwykłych ludzi, którym odbiera się prawo decydowania o tym co dla nas jest słuszne i karmienie nas frazesami P. Myszkowskiego.

  • Śmieci muszą być odebrane. Ponieważ nie ma innej firmy w rejonie która się tym zajmuje na następnym przetargu mogłaby być cena 17 zł lub więcej.

 6. A czy nikt nie łączy tego z dzialnoscia wojewody z PISu ktory uniemożliwia powstanie zakładu w Piaskach Bankowych … Z jednej strony PiS mówi o polonizacji a z drugiej pomaga w germanizacji ( nawet śmieci sa niemieckie ) i kompletnie juz ucichło o polskim handlu … Chyba ze uznać ze biedronka ( owad ???) jest polska marką !!! Chcieliście wiesniaki PiS-u To paćcie wiecej za śmieci za węgiel za prąd za benzynę …

  • Akurat ustawę o śmieciach wyprodukował rząd PO-PSL w 2013 roku`, tak jak ktoś napisał firmy śmieciowe są zobowiązane z rozliczenia się z recyklingu/ zagospodarowania, czego mieliśmy przykłady latem, lawinowe podpalenia składowisk śmieci i trucie ludzi, Takie podwyżki 50 % mają firmie zrekompensować zyski do których byli przyzwyczajeni przez 5 lat, nie wydając grosza na recykling. Pan Myszkowski dyrektor łowickiego oddziału firmy a także szef biura poselskiego Pana Bejdy – PSL, dalszy komentarz chyba jest zbędny.

 7. gajda.lowicz@gmail.com

  A czy nikt nie łączy tego z dzialnoscia wojewody z PISu ktory uniemożliwia powstanie zakładu w Piaskach Bankowych … Z jednej strony PiS mówi o polonizacji a z drugiej pomaga w germanizacji ( nawet śmieci sa niemieckie ) i kompletnie juz ucichło o polskim handlu … Chyba ze uznać ze biedronka ( owad ???) jest polska marką !!! Chcieliście wiesniaki PiS-u To paćcie wiecej za śmieci za węgiel za prąd za benzynę …

 8. Mi się wydaje, że cichy monopol nie służy nam mieszkańcom a wolny rynek chyba nie zaszkodził jeszcze żadnej branży. Jakoś przed ustawą radzili sobie całkiem nieźle. Wcześniej płaciłam na kwartał tyle co teraz za miesiąc a firma odbierała śmieci może z co 5 domu, więc dla mnie to dziwne, że teraz odbierając z każdego nagle im się nic nie opłaca i trzeba podnosić stawki o 50%. Jak wynagrodzenia by tak rosły to tą podwyżkę bym zrozumiała, a tak nie podoba mi się że ktoś w przetargu decyduje ile nam płacić bo następnym razem jak się zgłosi tylko 1 firma to możemy sobie wyobrazić co będzie.

 9. To było do przewidzenia jak ta ustawa wchodziła, że w końcu śmieciarze się dogadaj ą podzielą rejonami a my będziemy musieli płacić ile im się podoba. Czemu nikt nie wpadł na to żeby każdy miał obowiązek podpisania umowy na wywóz śmieci i taką umowę by musiał zanieść do UG, ale sam wybrał firmę, która by odbierała odpady. Nagle te firmy musiałyby być konkurencyjne i jestem pewna, że ceny też byłyby mniejsze. Za 5-10 lat będzie afera śmieciowa i nagle wszystko się wyjaśni. Może porostu skończymy z tym monopolem.!!!

  • Pomysł słuszny, ale przy obecnym rynku zbyt utopijny. Wyobraź sobie, że w gminie 95% mieszkańców wybiera Tönsmeier, a pozostałe 5% wybiera Remondis (w dodatku te 5% jest rozproszonych po całej gminie). I myślisz, że Remondisowi będzie się opłacać przyjeżdżać po te śmieci? Najbliższa bazę mają bodajże w Sochaczewie. Więc albo dojazd z Sochaczewa, albo stworzenie bazy tu w Łowiczu co wiąże się z zatrudnieniem nowych pracowników itp.
   Myślę, że firmom zbierającym śmieci na rękę jest obecny podział i nie jest w ich interesie wchodzenie sobie w drogę.
   Jakieś sensowne pomysły?

   • Mieszkaniec gminy

    Nie potrzebne są pomyły tylko realizacja tego do czego strony są zobowiązane, obowiązek kontroli nad śmieciami powierzono samorządom, ale gminy się tym nie zajmują, nie mają specjalistów, nie znają się, może nie chcą. Czy ktoś się interesuje gdzie śmieci trafiają i co się z nimi dzieje, zawierają umowy z firmami wywożącymi odpady , pośredniczą w zbieraniu pieniędzy od ludzi i na tym koniec. Odpowiadają za poziom segregacji, czy ktoś to kontroluje, jedni tj. może 10 % mieszkańców segreguje śmieci , pozostali nie a płacą tak samo.

  • Mieszkaniec gminy

   Przed wejściem ustawy śmieciowej konkurencja w tej branży była, firmy jakoś sobie radziły z odbiorem a my byliśmy zadowoleni z obsługi. Co 2 tygodnie śmieci były odbierane, nie były trzymane wory z plastikami przez 1 miesiąc , na które muszę przeznaczyć oddzielne pomieszczenie, żeby gryzonie, wiatr czy zwierzęta ich nie
   ” rozpie…rzyły” . Było czyściej i taniej, teraz jest i drożej i trudniej utrzymać porządek w obejściu. Ustawa zakładała , że wolny rynek zadziała, nie zadziałał, znikła konkurencja firm, wyrosły nam monopoliści śmieciowi , którzy dyktują nam warunki.

 10. Czuję że w lasach będzie teraz więcej śmieci jak przed tymi wszystkimi zmianami!!!

  • Abstrahując od tego, że żeby wywalać śmieci w lesie to trzeba być brudasem i frajerem to… patrząc przez pryzmat pieniędzy to jest najczystsza głupota bo: idziesz do lasu i wyrzucasz smieci, a później płacisz 15zł miesięcznie za odbiór… pustych worków ?. Gratulować myślenia ?.
   To w naszym interesie jest aby tych śmieci jak najwięcej oddać za te 15zł/miesiąc ?.
   Pomijam już fakt, że segregując śmieci i dbając o środowisko dbamy o… przyszłość naszych dzieci i wnuków ☺️. A kto tego nie rozumie to znaczy, że nie ma wyobraźni ?.

 11. Niemiec nas…

 12. Tönsmeier weźmie więcej kasy z każdej gminy i miasta więc na podwyżki dla jego pracowników będą środki ?.
  A tak serio – brak konkurencji w tym sektorze wychodzi nam bokiem…

  • Są 2 czy 3 firmy w okolicy, co za problem podzielić się rejonami i grać takie ceny jakie im pasują, zasłaniając się “dobrem” ogółu. Normalnie komuno wróć

  • Raczej dla Zarządu będą podwyżki a nie dla pracowników.