Na pewno do końca tego tygodnia, a czy dłużej, nie wiadomo – Szkoła Podstawowa w Koźlu będzie prowadzić tylko zajęcia opiekuńcze. Lekcje odwołano, ponieważ z 20 uczących w placówce nauczycieli 13 przebywa obecnie na zwolnieniach lekarskich.

Szkoła Podstawowa w Koźlu. fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

W najmniejszej na terenie gminy Stryków placówce oświatowej lekcji nie ma już od poniedziałku, 14 stycznia. Dyrektor placówki Jerzy Makowski i nauczyciele, którzy przychodzą do pracy, prowadzą z uczniami zajęcia opiekuńcze. Dzieci spędzają czas m.in. w pracowni komputerowej oraz przygotowując dekoracje na zbliżającą się akademię z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Ilość uczniów przychodzących do szkoły, w której nie ma normalnych lekcji, topnieje z dnia na dzień. Już pierwszego dnia, czyli w poniedziałek, była w niej tylko nieco ponad połowa wszystkich uczniów, czyli 68 osób. Dziś, 17 stycznia, przyszło zaledwie 12 dzieci.

Jak poinformował nas dyrektor szkoły Jerzy Makowski, nauczycielskie zwolnienia zostały wystawione do końca tego tygodnia, dlatego ma on nadzieję na, że za kilka dni wszystko jednak wróci do normy. Oczekiwanie to jest tym większe, że w szkołach trwa podsumowanie semestru, a w Koźlu właśnie w przyszłym tygodniu zaplanowano radę pedagogiczną kwalifikacyjną.

Nieobecność nauczycieli w Szkole Podstawowej w Koźlu to – jak zaznacza przewodniczący strykowskiego koła ZNP Marek Nowicki – nie inicjatywa związkowa, raczej oddolna, wiadomo jednak, że tak jak w całym kraju, ma ona związek z nauczycielskimi protestami przeciwko niskim płacom. Wczoraj, 16 stycznia, ZNP podjął decyzję o sporze zbiorowym, który może zakończyć się ogólnopolskim strajkiem.

Póki co z powodu L-4 na terenie miasta i gminy Stryków lekcje odwołano tylko w Koźlu. Z rosnącą ilością nauczycielskich zwolnień lekarskich ma do czynienia Szkoła Podstawowa w Niesułkowie, ale – jak poinformowano nas dziś w tej placówce – lekcje odbywają się normalnie. W pozostałych strykowskich szkołach odnotowywane są pojedyncze przypadki zwolnień, co na razie postrzegane jest w kategoriach standardowej niezdolności do pracy, a nie protestacyjnej akcji nauczycieli.

Aktualizacja: Jak poinformowała nas dziś rano, 18 stycznia, sekretarz gminy Stryków Anna Sasin, na tę chwilę we wszystkich placówkach oświatowych, oprócz Szkoły Podstawowej w Koźlu, lekcje odbywają się normalnie, również absencja nauczycieli w Niesułkowie nie jest wiązana z protestem L-4. Gmina monitoruje sytuację na bieżąco poprzez poranne raporty dyrektorów szkół w tej kwestii. 

Głowno i gmina Głowno – na razie bez protestów

Urząd Miejski w Głownie poinformował nas 17 stycznia, iż na ten dzień w placówkach oświatowych, dla których Gmina Miasta Głowno jest organem prowadzącym, nie miał miejsca tzw. protest L4 nauczycieli i brak jest sygnałów dotyczących ewentualnego strajku.

Informację o braku sygnałów o proteście L4 w placówkach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Głowno (czyli zespołach szkolno-przedszkolnych w Lubiankowie, popowie Głowieńskim i Makolicach) przekazał nam 17 stycznia wójt Marek Jóźwiak.

44 komentarze

 1. Ręce opadają jak czyta się te komentarze, “4-5 godz. lekcyjnych od 8 do 15″….

  • Ręce opadają, że tego nie rozumiesz… Uczniowie mają zajęcia 8-15, a nauczyciele przychodzą na różne godziny i pracują po 4-5 godzin dziennie… Ale nie dziwię ci się, albo jesteś jednym z tych nauczycieli albo ich wychowankiem 😉 jeśli tak, to twój brak umiejętności logicznego myślenia jest usprawiedliwiony 😉

   • Widać odezwała się inteligencja, która nie chodziła do szkoły i szkoła dla tej osoby nie zrobiła nic, uważam że każdy ma prawo strajkować, konstytucja daje takie prawo. Niesety nie wiem skąd tyle nienawiści i złości w tych komentarzach, pozdrawiam

   • Tak, jak wy wobec naszych dzieci i nas, tak my wobec was… Karma wraca, a wy nauczyciele nie jesteście tacy wspaniali, jak wam się wydaje.

   • Ja też uważam, że karma wraca.

   • Tak, wraca i jeszcze zatęsknicie nauczyciele za tym, czego dziś nie potraficie docenić…

   • “Widać odezwała się inteligencja, która nie chodziła do szkoły i szkoła dla tej osoby nie zrobiła nic”… Zrobiła dla mnie dużo, ale to byli zupełnie inni nauczyciele, z powołania… Takich już teraz nie ma i jak widać po poziomie komentarzy ich nowych przedstawicieli, raczej już nie będzie…

 2. Pazerność tych pożal się Boże “pedagogów ” przechodzi ludzkie pojęcie!!!

 3. Nauczyciele żeby mieć tak wygórowane oczekiwania jak Wy to trzeba ciężko pracować i dać coś od siebie. A to co teraz “robicie” dla dzieci to jest śmiech na sali. To jest nauczanie??? Dać wam palec to weźmiecie całą rękę!!! To na co teraz za waszą”pracę” i ten strajk zasługujecie to zabranie wam wszystkich przywilejów, wyrównanie godzin na 40 tygodniowo i sprawdzenie waszych l4

 4. Proponuje zeby redaktorzy z wieści napisali Art o zarobkach nauczycieli ( ile godzin jest w pracy i ile dostaje do ręki na poczatku i na koniec m-ca)i przedstawili stawki jakie obowiązują od tego roku. Najbardziej pazerna grupa zawodowa. A najbardziej lubią dostawać biżuterię 😂

  • Dokładnie bizuteria drogie perfumy zegarki markowe długopisy kwiaty a za co to wszystko ja się pytam??? Za to ze przyszli odpierniczyli parę godzin nazadawali prac domowych i sprawdzili listę obecności??? To jest ich praca tak jak każda inna.kasjerkom w sklepie klienci prezentow nie przynosza tylko dlatego ze do pracy przychodzą. Rodzice, nic im nie dajcie na koniec roku. Najpierw niech faktycznie zasluza. A MEN powinien im wszyskie przywileje zabrac.a jak nie pasuje to do sosnowca albo biedronki na kase

 5. Dyrektorze Makowski i pan na to pozwala? ! Powinien się Pan wstydzić!!!

 6. Nawet klasówki dajecie gotowe bo sami nie potraficie przygotować, żenada! zacznijcie wreszcie uczyć bo rodzice ciężka pracują a potem siedzą do późna w nocy z dziećmi nad lekcjami!!!

 7. Ciągle narzekają i ciągle im mało. Pracuje w administracji, jestem tam 8 godz za marne 2200! A oni 2 x w m- cu wypłata bo przecież dorabiają godz. ponadwymiarowymi. Prawie wszyscy są mianowanymi albo dyplomowanymi i pensja do ręki 3000-3500, a niektórzy mają po 4000! dodatek wiejski, mieszk, motyw. Świadczenie urlopowe, na święta z zfśs,tanie pożyczki, tanie bilety do kina teatru, wczasy pod gruszą! Wakacje, ferie wolne przed świętami wolne! Mało wam Kur…a! Za te kilka godz pracy!

 8. Powinno się ZUS zawiadomić ! Niech ich sprawdzą a do tego jeszcze tych lekarzy albo lekarza który to L4 wystawił!

 9. Każda praca ma swoje plusy i minusy. 18 godzin tygodniowo, dwa miesiące wakacji, ferie, przerwy świąteczne, zwolnienie na podreperowanie zdrowia, kina, teatry, muzea, wycieczki, zielone szkoły itd. Doceńcie to, co macie albo zmieńcie zawód.

 10. Wy pracujecie po 4-5 godzin dziennie, dzieci mają lekcje 8:00-15:00 i do tego, żeby sobie dobrze w szkole radziły muszą do wieczora odrabiać (często z rodzicem albo płatnym korepetytorem) to, co wy powinniście w szkole z nimi zrobić!!! Ale po co. Lepiej niech rodzice płacą za korepetycje…

 11. Do Nauczyciela, 4-5 godzin dziennie na odbębnieniu lekcji, wyklepaniu tego, co klepią, co roku każdemu rocznikowi… I w nosie mają czy dzieci coś z lekcji zapamiętały czy nie. To nie istotne, w domu niech się uczą i odrabiają zadania, bo w szkole nauczyciel na lekcji nie zdążył… Albo skrócone lekcje z miliona błahych powodów…

 12. a jeszcze dodam kto ma roczny płatny urlop na podratowanie zdrowia??? tylko belfer więc co mało przywilejów, mieszkanko dopłata, energia dopłata, węgielek etc. co za mało???? oddajcie je i koniec co rolnik takie ma i 18 godzin tyg. pracuje???

  • Katarzyna. W jakim ty świecie żyjesz? Poczytaj prawo oświatowe. Po 13 latach pensja 2400. Bez możliwości podwyżki. Tylko stażowe , czyli co roku jeden procent będzie tę pensje podnosiło. Jakie mieszkania? Zlikwidowano. Jakie dopłaty? Zlikwidowano. Przeczytaj też, ze 18 spędza z dziećmi. resztę spędza w szkole nad papierami, radami (po 4-5 godzin), zebraniami z rodzicami Jeśli chcesz coś krytykować, najpierw zaczerpnij informacji. I zapraszam, przyjdź do zawodu. Chętnie cię przygarniemy. Przecież takich luksusów nie mam nikt, to czemu nie skorzystasz? Nie ma lepszej, łatwiejszej pracy.

   • Dziękuję za chęć przygarnięcia jednak księgowość w firmie kręci mnie bardziej i bez przywilejów, bez rocznego urlopu płatnego i nie narzekam sama wybrałam, nie protestuję kosztem dzieci.

   • Ile razy w ciągu roku szkolnego są zebrania i rady pedagogiczne? Nauczyciele, nie ośmieszajcie się! Jak nie pasuje to na zmywak do Anglii albo na magazyn do Strykowa. Tam was szybko życia nauczą.

 13. Nauczyciele… Mimo, że widzą do czego prowadzi obecny system szkolnictwa, że w dzieciach wiedza nie zostaje, że są uczone tylko pod testy itd. i podobno im też nie podoba się ten system i narzucone programy nauczania przez kolejne zmieniające się partie rządzące, nie chcą/nie są w stanie nic z tym zrobić ani się temu przeciwstawić. Ale jak o pieniążki chodzi, to można załatwić zwolnienie, można strajkować itd. To oni teoretycznie na sposobach nauczania powinni się znać, a nie rodzice…

 14. Ja mogę oddać moje “przywileje”, ale niech najpierw ci najbardziej uprzywilejowani oddadzą swoje tym, co naprawdę w pracy najczęściej tracą życie, czyli budowlańcom i kierowcom. Nauczycielskie przywileje to zero w porównaniu z mundurowymi, którzy nawet ZUSu nie płacą.

  • Ile godzin zegarowych tygodniowo pracuje nauczyciel a ile mundurowy, kierowca itd.? Nie bądź śmieszna… U Was po każdych 45 minutach kawusia, papierosek i ploteczki i nie daj Bóg, żeby jakiś rodzic w tym przeszkodził… Bo wyjdzie taka gwiazda z pokoju nauczycielskiego jak wielką pani naburmuszona. Jeszcze gdy ktoś trochę zamożniejszy lub lepiej wykształcony, to jeszcze te gwiazdy trochę respektu czują, ale gdy jest odwrotnie to mają takich ludzi za nic.

  • Gdyby nauczyciele mieli serca dla dzieci (są wyjątki, ale to jednostki tępione przez resztę “ciała pedagogicznego”), to rodzice by ich poparli. Ale w takiej sytuacji, jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie…

 15. Jeśli nauczyciel ma tak źle to niech zmieni zawód i idzie do Corninga, Sonoca na produkcje zapraszam 3 zmiany , weekendy i co chętnych nie będzie??? Bo gdzie za cały 18 godzinny etat( pozostałe zwody 40) plus wolne weekendy święta ferie wakacje ktoś się zwolni i przeniesie??? a to marudzenie o papierologii, klasówkach etc. to już przechodzi wszystko. Dlatego nie popieram jak nie pasuje zmienić zawód. a jak zwykle najsłabszy jest poszkodowany czyli DZIECI

  • Albo na szparagi do Niemiec to szybciutko wrócą i zmienią zawód. Nikt ich do takiego zawodu nie zmuszał. Bycie nauczycielem to również służba i powołanie, a później jak się zasłuży to nagroda. Za samo przychodzenie do pracy nagród dostawać nie powinni, bo to ich zasr**ny obowiązek.

 16. A gdzie etyka lekarska oraz nauczycielska?

 17. Dziadostwo nie szkoła! Chodziłem tam ale powiedziałem że moje dzieci już tam nie pójdą!

 18. Iza…sama się przyjŻyj . Widać że do szkoły to miałaś pod górkę.

  • Iza napisała prawdę, że nauczycieli nie obchodzi, że dzieci były chore… Taka jest prawda.

 19. A gdzie byliście wy, opluwacze nauczycieli, jak “chorowała” policja??? Czy jesteście ślepi?! To nie nauczyciele pierwsi w taki sposób wyciągają łapy po pieniądze! W dzisiejszym superexpresie jest artykuł o podwyżkach: policja 650 brutto (a oni i tak nie płacą ZUSu), a nauczyciele 150 brutto ( i od tego jeszcze ZUS). Państwo samo się prosi o strajki.

  • Za kilkanaście godzin tygodniowo? Wystarczy.

   • Dokładnie, delikatnie mówiąc nie przepracowują się… Poza tym równać policjantów, którzy często muszą narażać swoje życie, pracować po nocach, świątek piątek i niedziela do nauczycieli – to mógł zrobić tylko nauczyciel…

   • Policja nic nie robi. W czasie ich “choroby” nikt nie odczuł ich braku. Bardzo smutne jest to, że policja już zaczęła uważać się za kogoś lepszego od nauczycieli, a kasjerkami to już dawno wycierali swoje mo….y domagając się podwyżek. A z tym narażaniem życia to śmiech na sali. Wyświechtany frazes. Przygotowuję policjanta do matury bo chce być oficerem. Ale chyba raczej nie zda. Nie ten poziom…

   • Inga to z Ciebie nauczyciel profesjonalista i taki prawdziwy z powołania … Piszesz coś takiego a później się dziwisz że ludzie o was mają takie zdanie… Skoro tyle wy robicie i tyle pracujecie to faktycznie niech dadzą wam podwyżki ale przy okazji zabiorą wszystkie przywileje z karty nauczyciela bo żeby móc zn nich korzystać to też trzeba prezentować jakiś poziom… Trochę wyższy niż zero…

   • Inga, oprócz wyższego wykształcenia, dobrze byłoby posiadać jakieś średnie wyobrażenie. I co najmniej podstawowe wychowanie.

  • Twój komentarz sugeruje, że jesteś nauczycielem. Ale nauczyciel, który opiera swoją wiedzę na takim brukowcu jak Super express to musi być Super nauczyciel 😉

 20. Niech jeszcze dłużej siedzą na L4 to może ich w końcu nie klasyfikują 😉 i wywalą ze szkoły 😉 lekarze, nauczyciele i rolnicy- najbardziej roszczeniowe zawody.

 21. Fałszywe L4 powinny być w końcu karane. Dotyczy to lekarzy, którzy je wypisują i pracowników, którzy je wyłudzają.

 22. I dobrze. Jeśli są chorzy, mają prawo chorować.

 23. Szkoda że nikt tego nie może surowo ukarać Cierpią na tym niewinne dzieci . Ale kiedy uczeń jest chory to nauczyciela g….o obchodzi że ma zaległości a tu proszę pałeczka się odwróciła WSTYD i HAŃBA koniec semestru a dzieci cierpią na tym najbardziej . Pani z urzędu MIASTA i GMINY Stryków od szkolnictwa i oświaty oraz kierownictwo powinni się przyjżeć na brudną sprawę a ZUS powinien być bezlitosny i zafundować bezrobocie za matactwo i oszustwo oraz wyłudzenie Pieniędzy z zacnej Zusowskiej mafii Nie Pozdrawiam leni