Po ostatnich już egzaminach gimnazjalnych w ubiegłym tygodniu, rozpoczęły się pierwsze po reformie edukacji egzaminy klas VIII. Punktualnie o godzinie 9 uczniowie przystąpili do pisania egzaminu.

Uczniowie w Pijarskiej Szkole Podstawowej czekający na wybicie dziewiątej. fot. Tomasz Matusiak

Wbrew wcześniejszym obawom trwający nadal (rozpoczyna się drugi tydzień) strajk pracowników oświaty nie zakłócił przebiegu egzaminów w Łowiczu. We wszystkich szkołach skompletowane zostały zespoły egzaminacyjne.

W całym kraju do egzaminu przystąpiło około 377 tys. uczniów. Dzisiaj piszą oni część z języka polskiego. Najbardziej widoczną różnicą w stosunku do opartego na starej podstawie programowej egzaminy gimnazjalnego, jest znacznie większa liczba zadań otwartych.

Skoncentrowane i spokojne uczennice SP nr 1 w Łowiczu tuż przed wejściem na salę egzaminacyjna. fot. Tomasz Matusiak

Komisje egzaminacyjne w łowickich szkołach były wspierane przez uprawnionych do tego nauczycieli ze szkół innego poziomu, jak i też ze szkół poza Łowiczem.

Aktualizacja:

Pomimo trwania strajku, również w Szkole Podstawowej nr 3 w Łowiczu egzamin ósmoklasisty z języka polskiego rozpoczął się bez przeszkód. Spośród uprawnionych do napisania go 34 uczniów z 2 klas, do egzaminu przystąpiło 33 ósmoklasistów. Jeszcze przed rozdaniem arkuszy krótką modlitwę o pomyślność na egzaminie poprowadził proboszcz z parafii na Korabce ks. Adam Domański.

W SP nr 3 nadal trwa strajk. Dowiedzieliśmy się, że od początku bierze w nim udział stała grupa nauczycieli, zaś przed egzaminami 3 nauczycieli odłączyło się od niego. W rozmowie z nami wiceprzewodnicząca komitetu strajkowego w tej szkole, Marzanna Kotowicz podkreśliła, że w akcji strajkowej nie chodzi tylko o postulaty płacowe, które są tak eksponowane w mediach, ale o potrzebę głębokiej reformy systemu oświaty. – My chcemy zmian programowych, które pozwolą nam pracować z uczniami tak, by stali się świadomymi obywatelami – mówi nam, dodając, że to na nauczycielach spoczywa obowiązek realizacji polityki edukacyjnej państwa.

5 komentarzy

  1. To są prawdziwi pedagodzy,takim należą się podwyżki i premie,reszta udowodniła przebierając się za krowy i ośmieszając się szantażami że jest bydłem bez kultury i zasad i powinna zmienić zawód.Oni mają wychowywać nasze dzieci?Zgroza!Surowo ukarać!

  2. Dziękujemy nauczycielom, którzy byli dzisiaj z uczniami.

  3. Wielkie podziękowania należą się tym nauczycielom, którzy mimo obrzucania ich błotem, nie zdradzili uczniów i pozostali przy dzieciach podczas egzaminów. Wielki szacun.

  4. Dziękujemy nauczycielom, którzy byli dziś na egzaminach. Jesteście WIELCY!!!!

  5. JESTESMY Z WAMI