To jest zła wiadomość dla mieszkańców Łowicza: szykuje się drakońska podwyżka opłat za odbiór i utylizację odpadów. Prawdopodobnie od 1 stycznia miesięczna stawka od osoby wzrośnie z obecnych 15 zł do 31 zł. Wynika ona z otwartego dziś przetargu.

Fot. archiwalne, Tomasz Bartos
Kosze na odpady. Fot. archiwalne, Tomasz Bartos

Do przetargu swoją ofertę złożyła jedna firma – Zakład Oczyszczania Miasta z Łowicza, który odbiorem i utylizacją odpadów zajmuje się na terenie miasta od początku funkcjonowania obecnego systemu. Firma zaproponowała za usługę od stycznia do grudnia 2020 roku 9 mln 014 tys. zł. Stawka 31 zł to iloraz dzielenia tej kwoty przez 12 miesięcy i liczbę mieszkańców.

Paweł Gawroński naczelnik Wydziału Spraw Komunalnych, który przygotowywał przetarg powiedział nam, że oferta jest w fazie analiz i nie ma ostatecznej decyzji przyjmującej przez miasto propozycję ZOM.

Przyjęcie jej oznaczać będzie znaczne obciążenie mieszkańców. Ratusz raczej nie będzie decydował się na dołożenie z budżetu pieniędzy na funkcjonowanie systemu odbioru odpadów, aby obniżyć stawkę. Regionalna Izba Obrachunkowa od września tego roku kwestionuje takie, dotąd dopuszczane w samorządach, rozwiązanie. Podstawą jest przepis mówiący, iż koszt odbioru i utylizacji odpadów ma w pełni się finansować z opłat wnoszonych przez mieszkańców. Przypomnijmy, że ratusz dokłada obecnie do systemu odbioru śmieci około miliona złotych rocznie.

Gawroński dodał też, że z analizy oferty wynika, iż ujęto w niej także dwukrotny w roku odbiór opon spod nieruchomości mieszkańców. Przypomnijmy, że radni miejscy na ubiegłotygodniowej sesji uznali, że usunięty zapis o tej usłudze należy przywrócić do Regulaminu Utrzymania Czystości i Porządku na terenie miasta.

Tagi:

57 komentarzy

 1. Ada niech sobie policzy,ile osób mieszka w bloku i jakie to są pieniądze za śmieci,porówna z opłatą z domku i nie pisze bzdur.

 2. Tylko że do śmietników osiedlowych wrzucają śmieci podjeżdżający prywatnymi samochodami i opróżniają cały bagażnik załadowany workami śmieci,jak również firmy np.deweloperskie budujące obok.

 3. Jak mówi przysłowie – kij ma dwa końce- wystarczy że miasto nie podpisze umowy z Zakładem Oczyszczania Miasta i tenże zakład leży, bo niestety ale to miasto (mieszkańcy) utrzymują ten ZOM, jak również ZEC i inne zakładziki.

 4. nie mam opon .nie mam gabarytów trawa na kompost.ja sama jedna za co mam płacić tyle kasy.

 5. A może by Panowie radni z łowickie .pl razem z radnymi z PISu napisali oficjalnie do UOKiK. Bo dziwnie to wygląda, że pro zero składa oferty w okolicznych gminach ale nie w Łowiczu. Ale jakoś na górkach śmieci zbiera. A ZOM kasę łoi z mieszkańców. Może uokik sprawdzi czy nie zachodzi podejrzenie jakiejś ustawki?

  • Bo właśnie część pieniędzy z przetargu na 9 mln zł jest częściowo dla firmy pre zero, i dlatego podwójna opłata za śmieci, lowiczanie otrzymujecie 2 firmy a pracuje 1, fajnie?

  • Mogliście chociaż wystawić jakiegoś słupa na lipe żeby był a nie 1 firma do przetargu startuje, a jakby tam była kwota 100mln to też by wygrali? Chory system

 6. Miasto to ludzie zamieszkujący blokach i ludzie mieszający w domkach indywidualnych, chyba można mieć informacje ile faktycznie osób zamieszkuje w domkach jednorodzinnych , Ci segregują śmieci od początku ustawy o odpadach i nie widzę powodu aby ceny dla nas wzrastały , można ewentualnie odjąć jakiś 1 kurs w miesiącu np te dotyczcie śmieci biodegradowalnych. Ogrom odpadów nie posegregoanych pochodzi z osiedli i tu apel do władz Spółdzielni Mieszkaniowych aby zrobili u siebie gruntowny porządek, ile faktycznie osób zamieszkuje w danym lokalu , bo do tej pory płaci tylko właściciel lokalu. Spowodować aby śmieci pochodzące z blokowisk były segregowane, zainstalować zgniatarki butelek, odrębny kontener na gruz po remoncie mieszkań itp.. O dziwo mieszkancy bloków też płacą ryczałt za śmieci segregowane a czy są one segregowane, spójrzcie na ten problem. Z osiedli odpady odbierane są co 2 dni od nas raz w m-cu, dlaczego my mamy płacić ryczałtowo za innych. Szanowni radni proszę uwzglednic nasze sugestie i nasz głos w przedmiocie sprawy, ludzie segregujący śmieci powinni mieć stawki preferencyjne , reszta użytkowników nie , najłatwiej jest ratuszowi podzielić kwotę ogólną przez ilości mieszkańców, po równo to już przerabialiśmy w poprzedniej epoce..

 7. turysta
  zapytajcie burmistrza o przegrane pieniądze 1,5mln. zł za wycofanie się z budowy składowiska śmieci Piaski Bankowe.,tak się rządzi wraz z radnymi , gratulacje

 8. a kto sprawdza faktyczna ilosc ludzi zamieszkujacych no przez nie wydzial pana gawronskiego, jemu na tym nie zalezy, a jak jedna firma startuje to jest jak jest

 9. PiS dało 500+ 300+ 13
  To teraz musi zabrać

 10. MIESZKANIEC

  W Łowiczu na stadionie OSIR przy Jana Pawła II w lato nikt w piłkę wieczorami nie gra, teraz gdy jesień co wieczór świecą na boisku świecą lampy, kto za to płaci.
  Nasz Burmistrz z radnymi.

 11. Za odbiór opon to powinni płacić tylko właściciele samochodów. Ja nim nie jestem. Jeździsz, smrodzisz, to płać. Który to radny zgłosił wniosek, by zmienić w tym zakresie regulamin czystości? No i co to za rada, która takie prawo uchwaliła?

  • P, Radny Aniszewski

   • No to dziękujemy Ci wysoka rado miejska i Panie inicjatorze, że usankcjonowaliście prawo, które nakazuje płacić np. samotnej staruszce z mizernej emerytury za wywóz opon całkiem zasobnej rodziny, w której każdy jeździ swoim samochodem. Szanowni radni, naprawcie swój błąd i to prawo w trymiga zmieńcie, bo jest ono po prostu krzywdzące. Ewentualnie pozostaje zaskarżenie uchwały w tym zakresie.

    • każdy ma równe prawa kolego

    • Tu nie chodziło tylko o opony ludzie ogarnijcie się – miały nie być odbierane wielkogabaryty, stary AGD i opony właśnie, A dotychczas to wszystko odbierane.

    • Z prawa to się nico dokształć, bo wypisujesz głupoty. Sugerujesz, że konstytucyjna zasada równości wobec prawa (art. 32) oznacza, że staruszka nieposiadająca samochodu ma fundować wywóz opon bogatej rodzinie, która ma ich trzy? Dobrze się czujesz? Słyszałaś/łeś np. o zasadach współżycia społecznego, które ten przepis uchwały RM ewidentnie narusza?

 12. Samorządy na tym nie zarabiają. Pieniądze trafiają do firm, które zmonopolizowały rynek śmieciowy, a rząd na to pozwala i toleruje. Rząd przedstawia kolejne propozycje, zwiększa częstotliwość odbioru, wprowadza nowe frakcje i zwiększa opłaty za każdą składowaną tonę odpadów (na tym akurat państwo zarabia krocie). Oni wymyślają, my płacimy, a samorządy obrywają. Też mam wrażenie, że dławimy się tymi plusami.

 13. R-Kotliński

  Nie mam samochodu i co mam płacić za to że mój sasiad ma 4 samochody na podwórku ? Dobry żart. Teraz to dopiero zacznie się kombinowanie i ilości mieszkancow się zmniejszy. Bo wyjechał, bo tu nie mieszka i w ogole … kiedyś było duzo lepiej … kontenery peln to się dzwoniło i odbierali a teraz ? Zart, zart i jeszcze raz zarty jakieś. Jeden rozsadny pomysl, dofinansowanie ze strony miasta a nie jakieś bezsensowne inwestycje, typu malowanie murali za grube pieniadze, typu naprawianie drog przed zima a nie po, gaszenie swiatla pod wiata za miliony, jedna impreza w urzędzie miasta mniej i pieniadze beda. Dlaczego tylko jedna firma brala udzial w przetargu ? Kazdy ma swoj teren i ustawione jest od lat i kazdy jest monopolista na swoim terenie

  • Tylko jedna firma brała udział w przetargu bo nie brało udziału więcej firm proste 🙂

   • Ty jesteś prosty i Twoje myślenie! INNE FiRIMY NIE BRALY UDZIALU, A I I TAK ZAROBIA, jak to zrobią? Zagadka kto zna odp?

 14. W tym mieście wszystko jest drożej niż gdziekolwiek indziej. Nie wspominając że chyba nigdzie w Europie nie ma takich stawek za odbiór śmieci jak w Polsce. Do rządzenia czy to Państwem cz miastem powinny brać się jednostki wybitne, a nie ********* z okolicy.

 15. Kto produkuje śmieci ? Producenci . Zacznijmy od nich . Tz . – Zaprzestać produkcji plastiku ,pomału się wycofywać .Przecież my płacimy przy zakupie artykułów podatek .Coś tu nie tak . ZASTĄPIĆ BUTELKI PLASTIKOWE SZKLANYMI i tp.

 16. Niech pracownicy urzędu sprawdzają dokładnie ile osób zamieszkuje w danym domu. Nie chcemy płacić za nie swoje śmieci. Masakra taki wzrost cen

 17. Skoro ma być 2x drożej to chce aby śmieci były odbierane 2x częściej i tyle ile worków wystawiam tyle powinno mi być dostarczonych a nie wrzucone za ogrodzenie stare tylko opóżnione. Inny temat to… Ile firm stanęło do przetargu… Czyżby 1?

 18. Ludzie przeciesz obecny rzad przezuca wszystko na samorzady i tez te smieci..kase musza z czegos brac dostaliscie 500+ oddacie 1000pln a to sie dopiero zacznie.

 19. nie ma konkurencji to robią co chcą

 20. Radzę komentującym zapoznać się z przepisami prawnymi dotyczącymi odpadów . Po drugie w Łodzi czy Warszawie mają wielkie wysypiska powstaje spalarnia śmieci :), które obniżają koszt wywozu odpadów gdyż znajdują się w okolicy miasta. ZOM nie ma gdzie tych śmieci wywalić stąd koszty rosną. Wywozenie śmieci do lasów tak jak większość pisze jest żenująca nie dosc ze bedziemy placic $ to jeszcze z dzieckiem nie bedzie mozna wyjsc na spacer do lasu bo bedziecie uprawiac tam swoje własne ,,dzikie wysypiska ” Ratusza wina to też nie jest i serio wątpię, że ktoś sobie te pieniądze wydadzą do portfela z ratusza. Pozdrawiam Marek

 21. a inflacja 2%, jakim cudem ?

 22. W Urzędzie Miasta już się cieszą. Myślę, że miasto też na tym zarabia, żeby stawki były maksymalnie wysokie. Coś czuję, że to jest zmowa milczenia.

 23. co pan wyprawia panie burmistrzu,wez sie pan do roboty ,bo jak nie to do szkoly z powrotem.miastem to trzeba umieć zarządzać.

  • To nie wina Pana burmistrza tylko p, Aniszewskiego,

   • Raczej bym tak nie mówiła. Wniesione poprawki tylko zachowały stan taki jaki był do tej pory. Ten pan nie jest niczemu winien. Podwyżka i tak by była ogromna bo miasto do tej pory dokładało do śmieci – teraz kasy brak to wzrost kosztów jak i tą różnice co wcześniej dokładano przeżucono na mieszkańców.

    • A czy ktoś pytał obywateli tego miasta czy śmieci maja być dofinansowane śmieci? To na to idą nasze podatki- na firmy i ich szefów…

  • Najlepiej wierzyć w PiSowską propagandę i napierdalać na burmistrza

 24. Przepraszam, w moim gospodarstwie domowym są 2 osoby, słownie: dwie. Segreguję śmieci bardzo starannie, dzięki temu mam chyba najmniejszy worek śmieci zmieszanych na ulicy. Nie mam żadnych opon do wyrzucenia, nie chcę płacić aż tyle za to tylko, że ktoś kolekcjonuje śmieci i ma w domu 40 opon. Gmina chce zbierać opony 2 razy w roku? No chyba kogoś słońce przygrzało. Nie można zrobić jednego punktu zbioru opon? W Warszawie zbierają np. elektrośmieci pod urzędami.

  • Chcę dodać, że oczywiście to dobrze żeby były zbierane opony, bo inaczej mogą trafić do lasu. Jednak to chyba znacznie nieekonomiczne 2 razy w roku objechać całe miasto i je zbierać spod domów. Szkoda paliwa, pod większością domów wcale nie będzie opon, a sam zainteresowany zawiózłby to co ma do punktu zbiórki.

   • Tu nie tylko o opony chodziło ale też o stare meble i stare AGD – opony są tylko wymówką podwyżki. Meble(wielkogabaryty), stare AGD i opony zawsze były odbierane teraz chcieli przerzucić dowóz tych rzeczy na mieszkańców–pralkę czy stary fotel sam byś musiał zanieść na Jastrzebię na plecach gdy nie masz auta.

 25. mieszkaniec

  tyle pieniedzy za wywóz śmieci a pracownik według własnego widzi mi się będzie zostawiał worki komu będzie chciał

 26. To o 6 zł na osobę drożej niż w Łodzi. Jakim cudem?

 27. Już po wyborach. Mogą robić co chcą . Tak się robi ludzi w jajo.

 28. Ratusz ludziom nie pomoże, ale na patalachów sportowców daje, sport jest potrzebny ale dzis piłka nożna to dobre źródło życia więc niech sami o siebie zadbają.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.