W najbliższą niedzielę, 8 września, podczas Księżackiego Jadła na Nowym Rynku, stowarzyszenie Łączy nas Łowicz przeprowadzi zbiórkę publiczną, której celem będzie zebranie pieniędzy na odbudowę – zniszczonych po burzy – zabytkowych budynków na terenie skansenu w Maurzycach. Zbiórki zapowiadają także powiat łowicki i dwa inne stowarzyszenia.

Zbiórka stowarzyszenia Łączy nas Łowicz będzie przebiegała pod hasłem „Zabytki to nie zbytki – pomóżmy odbudować Skansen Wsi Łowickiej”. Wolontariuszy z identyfikatorami i puszkami będzie można spotkać przy specjalnym namiocie, jak też rozproszonych po Nowym Rynku. Michał Zalewski ze stowarzyszenia powiedział nam, że liczy się każda złotówka przekazana na ten cel.

Jedną z kwestujących będzie była dyrektor Muzeum w Łowiczu, któremu podlega skansen w Maurzycach, Marzena Kozanecka-Zwierz. Po podliczeniu pieniędzy ze zbiórki, uzbierana kwota zostanie podana do wiadomości publicznej.

Jak poinformował starosta łowicki Marcin Kosiorek, zbiórkę funduszy na odbudowę zabytkowych budynków zadeklarowało nie tylko stowarzyszenie Łączy na Łowicz, ale również stowarzyszenie Tradycja i Pamięć z Łowicza kojarzone m.in. organizowaniem biegu „Tropem wilczym” oraz – jako pierwsza – Mazowiecka Grupa Poszukiwaczy Historii Świta Ziemowita i Polski Związek Eksploratorów.

– Dlatego utworzymy subkonto w muzeum i ogłosimy zbiórkę na cały kraj, bo wiemy, że wielu jest pasjonatów i każda złotówka zebrana na skansen zawsze nam pomoże – mówił na porannej konferencji prasowej (poświęconej nie tylko tej sprawie) starosta Marcin Kosiorek.

Dyrektor Muzeum w Łowiczu Grzegorz Dębski zapewnia, że od soboty będzie można zwiedzać skansen. – Do piątku usunięte będą powalone drzewa, połamane gałęzie, uszkodzone stodoły będą oczywiście wydzielone – powiedział nam dyrektor Dębski.

Skansen w Maurzycach zniszczony po burzy, straty szacowane na milion złotych

5 komentarzy

  1. Na razie zadeklarowało się wielu chętnych do zbierania. Teraz jeszcze będą potrzebni do dawania. A swoją drogą ciekawe czy i w jakim zakresie skansen był ubezpieczony.

  2. No chyba byli ubezpieczeni. Wiec dlaczego zbiorka?

  3. A ILE DALI CI CO TAM IMPREZUJĄ CO ROKU

  4. M.Zalewski ze stowarzyszenia ŁnŁ czy z ratusza? Cała prawda 🤣🤣🤣

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.