Prezydent Polski Andrzej Duda zdecydował, że dzień pogrzebu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, będzie dniem żałoby narodowej. Jak wczoraj oficjalnie ogłoszono, pogrzeb odbędzie się w sobotę, 19 stycznia.

Tego dnia na naszym terenie miało odbyć się kilka studniówek i innych imprez np. bali choinkowych, które mogłoby być z sprzeczności z dniem żałoby. Ich organizatorzy albo już je odwołują, albo rozważają, czy jest to możliwe. Decyzje zapadać będą dzisiaj i w najbliższych dniach.

Fot. archiwum NŁ
Fot. archiwum NŁ

Jak dowiedzieliśmy się od Stanisława Kosmowskiego, dyrektora Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie, dzisiaj zapadnie decyzja o tym, czy imprezy nie przesunąć o jeden dzień – wtedy odbyłaby się w niedzielę, 20 stycznia. Nie byłoby z tym problemu, ponieważ organizowana jest w szkole. Firma cateringowa, która została zamówiona, w przełożeniem studniówki o jeden dzień nie widzi problemu.

Kwestia ta będzie jeszcze rozważana przez Pijarskie Liceum Ogólnokształcące. Dyrektor Przemysław Jabłoński mówił, że rozważana jest zmiana formuły imprezy, ale decyzje zapadną dopiero po zapoznaniu się z wytycznymi i zaleceniami ministerialnymi.

Studniówka uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, która jest planowana w restauracji Szkiełka w Łowiczu, odbędzie się tam bez zmian.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 na Blichu dowiedzieliśmy się, że „studniówkę organizują rodzice, decyzja jeszcze nie została podjęta, dzisiaj ma odbyć się spotkanie”.

Z powodu żałoby narodowej, choinkę przesunęła o tydzień m.in. Szkoła Podstawowa w Zielkowicach. Zabawa była zaplanowana na najbliższą sobotę – 19 stycznia, jednak odbędzie się 26 stycznia.

Decyzję o przełożeniu daty choinki z soboty na poniedziałek podjęła także Szkoła Podstawowa w Kocierzewie Płd.

[Aktualizacja]
Jak informuje Kancelaria Prezydenta RP Prezydent RP Andrzej Duda skierował do kontrasygnaty Prezesa Rady Ministrów rozporządzenie w sprawie wprowadzenia żałoby narodowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Żałoba będzie obowiązywać od piątku od godziny 17.00, to jest od momentu, w którym nastąpi wyprowadzenie trumny do Bazyliki Mariackiej w formie pochodu ulicami miasta, do soboty do godziny 19.00. W czasie żałoby narodowej flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu.

Czy uważasz, że w związku z ogólnopolską żałobą narodową studniówki szkół z Łowicza i okolic zaplanowane 19 stycznia powinny być odwołane?

Loading ... Loading ...

34 komentarze

 1. BUNGA BUNGA

  Przede wszystkim to co za Idiota wymyślił pogrzeb akurat w sobotę A nie w piątek, wiedząc że może być wprowadzona żałoba narodowa, tyle młodych ludzi ma cierpieć przez bezmyślność urzędników???

  • Tylko Idiota myśli że jest jakiś dzień dobry na pogrzeb. Nie żyje człowiek. Nie ważne kim był. Prezydent miasta, kraju czy zwykły człowiek. Uszanujmy żałobę innych a i może kiedyś ktoś życzliwie zatrzyma się przed naszym grobem, powie dobre słowo. Osobiście w sobotę i tak poświęcam czas rodzinie. Może to będzie dla niektórych refleksja że warto kochać teraz i się szanować bo życie może szybko się skończyć

 2. Może ogłosimy żałobę narodowa 24 h na dobę 365dni w roku wkoncu codziennie ludzie giną w wypadkach umierają w szpitalach na ulicach !!! Nie dajmy się zwariować temu wszystkiemu co się dzieje wokół polityków i tragedii w Gdańsku!!!!

 3. Uważam, że wszystkie studniówki powinny sie odbyć po godzinie 19. To nie “umarł człowiek” a został zamordowany na oczach milionów Polaków Prezydent Gdańska.

 4. Zgodnie z prawem podczas żałoby narodowej nie mogą odbywać się imprezy masowe. Do takowych nie zalicza się imprez organizowanych przez szkoły w tym studniówki i choinki. Żałoba trwa do godziny 19. więc po 19 można zorganizować każdą imprezę.

 5. Nie rozumiem co ludzie piszący ODWOŁAĆ WSZYSTKO mają w głowach… No bo co umarł facet, 90% osób piszące te komentarze dowiedziało się że W OGÓLE KTOŚ TAKI ISTNIEJE dopiero po zamachu, nawet nie, dopiero jak zmarł… Piszecie że należy mu się szacunek, fakt, ale on każdemu się należy. Żałoba może i ma sens, ale cholera jasna w GDAŃSKU. Ciekaw jestem ile tych osób w ogóle będzie pamiętać że ten facet będzie mieć pogrzeb w sobotę, odpali telewizor (bo pewnie będzie to emitowane) i obejrzy jak chowają nie znanego im człowieka… XD

 6. ZSP nr 2 organizuje studniówkę nie choinkę – niedoinformowanie czy błąd podczas kopiuj wklej ?

 7. Codziennie sa jakies pogrzeby i jakas nikt afery nie robi i zaloby nie ogłasza. Gościa nie znam w zyciu na oczy nie widzialam i co mam miec zalobe sorry bardzo. Zalobe to moge miec po mężu,babci, mamie,tacie itd. W szkole u dzieci przesuneli choinke a co moje dzieci winne, dzieci nie rozumieja a co to go wskrzesi jak Zabaw nie bedzie.wesela maja ludzie studniowki itd. Czeka sie na sale po kilka lat bo terminy są zajete. Nawet do fryzjerów trzeba sie zapisywax pare miesiecy przed.

  • Chyba nie rozumiesz pewnych zasad obowiązujących normalnych ludzi… Twoje dzieci też wyrosną na tobiepodobnych znieczulonych obywateli. A mogłaś wykorzystać tę sytuację do budowania więzi dzieci z innymi ludźmi, do patriotycznego wychowania… Szkoda. Tobie nawet fryzjer nie pomoże…

   • Sugerujesz komuś, że jest nienormalny, znieczulony, a sam nawijasz o więziach, patriotyzmie. Ktoś ma inne zdanie od ciebie i tyle. Normalni ludzie wymieniają poglądy i w razie różnicy zdań nie obrażają siebie nawzajem.

 8. Alojzy, nie powtarzaj sie po mnie

 9. Dlaczego nie ogłosili żałoby narodowej jak zginęło 5 nastolatek???

 10. Ja za swoją zeszłoroczną studniówkę nie wydałam nawet 500 zł. Studniówka kosztowała 160 zł, moja sukienka 150 zl, buty 150 zł (założyłam je również na maturę), uczesala mnie koleżanka, makijaż i manicure zrobiłam sobie sama. A wiekszosc studniowek mozna spokojnie przełożyć na inny termin. Cóż, kwestia priorytetów…

  • Łowiczanin

   Tak można przełożyć jak np. Zespół nie ma innych terminów i catering. Pomyśl dziewczynko dopiero pisz. A mnie inne szkoły nie interesują.

 11. Popieram P. Gajdę że nie odwołuje imprezy. Powiem to jeszcze tak, zginęło 5 dziewczynek czy była żałoba narodowa. To jest nie mniejsza tragedia,powiem większa. Dlaczego dzielimy naród na lepszych i gorszych . W takim układzie to my się nigdy nie pojednamy. Owszem,powinna być żałoba ale w Gdańsku. W całej Polsce nie,odbywają się studniówki i inne zaplanowane imprezy ,czy rządzący w Warszawie o tym nie wiedzą. Miało być nie politycznie , a czy jest !

 12. Fryzjer i kosmetyczka ważniejsze od szacunku? Naprawdę na studniówkę trzeba wydać majątek? Bez kosmetyczki nie można pójść na zabawę? Rany, czego mu uczymy tych młodych ludzi?

  • Hejter😈

   To przepraszam żałoba upoważnia zakaz do kosmetyczki czy zabaw? 😂 Ludzie zaprzeczacie sami siebie.

 13. Kto za studniówkę płaci 600 zł? Naprawdę impreza ważniejsza niż szacunek dla zmarłego? Jak ci młodzi ludzie maja się uczyć empatii, jak znowu najważniejsza jest ich przyjemność?

  • Tak właśnie płaci się około 600zl to jest 1. 2 to jest to że szacunek ja mam nie muszę pokazywać całemu światu o tym wolę się pomodlić w jego intencji a 3. To jest tak że studniówka jest 1 w życiu planowaliśmy ja od po roku.

   • Cóż, skoro na kilkugodzinną imprezę jesteś gotów wydać tyle kasy, to już twoja sprawa. A w Szczecinie studniówki poprzekładano, nie było z tym problemów.

  • Serio uważasz, że ktoś ma na ostatnią chwilę przesuwać najważniejszą imprezę w szkołach ponadgimnazjalnych, tylko dlatego, że na drugim końcu Polski w zamachu zginęła 1(!) osoba? Szacunek można okazać minutą ciszy w trakcie przemówienia dyrektora/ki i tyle.

 14. Puknij się w czoło obserwator.

 15. kocierzewianka

  Bez sensu. Jestem poruszona tym co się stało. Rozumiem powagę sytuacji, ale odwoływanie tak naprawdę niewielkich imprez nie ma sensu. Masowe koncerty i dużej rangi huczne imprezy w miastach ok, ale czemu dzieci i młodzież winna, że na świecie dzieją się takie tragedie ?? Uczmy ich szacunku, rozmawiajmy, ale nie wymuszajmy na nich poczucia winy. Minuta ciszy przed każdym wydarzeniem i oddanie hołdu zmarłemu – tyle.

 16. Studniowka to nie impreza którą organizuje się tydzień czy dwa. Przygotowania trwają miesiącami a styczen to miesiąc studniówek chyba każdy o tym wie…. wiec zeby teraz przełożyć i od nowa szukać terminów na salach bankietowych , kamerzystow fotografów czy dj…. pomijając już pieniądze ktore są zaplacona na zaliczki

 17. dziwne to wszystko

  Zgadzam się żę to tragedia.ale takich przypadków jest dużo, dużo morderstw a tu taka afera. zgadza się urzędnik państwowy,ale czy żałoba w całym kraju … Ludzie płacą za te imprezy dużo kasy i teraz przekładać i tracić pieniądze …

 18. Żałoba jest do godziny 19. Wystarczy przesunąć godzinę rozpoczęcia na 19.30

 19. Odpuśćcie sobie studniówkę. Przecież i tak wam zostaną POPRAWINY STUDNIÓWKI.

 20. Obserwator

  Wszystkie tego typu imprezy powinny zostać odwołane.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.