Pomnik na 100-lecie odzyskania niepodległości Polski w Strykowie można już oglądać w całej krasie. Jeszcze tylko ostatnie prace porządkowe i w niedzielę, 11 listopada, w ramach miejsko-gminnych patriotycznych uroczystości odbędzie się jego oficjalne odsłonięcie.

fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

Dziś, 8 listopada, na skwerze u zbiegu ulic Cichej i Rolniczej, wokół nowego pomnika, pracuje ekipa Jednostki Robót Publicznych, która wyrównuje teren. Konstrukcja jest już w całości gotowa.  

Na ustawionym w ubiegłym tygodniu granitowym postumencie, który przyjechał ze strzegomskich kamieniołomów, w tym tygodniu zamontowano odlew orła wykony przez krakowską Odlewnię Artystyczną Brązy Polskie oraz flagę z Huty Sędzimira. Na pomniku umieszczone są już również tablice z cytatem z Józefa Piłsudskiego oraz odpowiednią inskrypcją związaną z twórcami pomnika.

fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

Do obchodów Dnia Niepodległości na fragmencie parkanu cmentarza rzymsko-katolickiego stanowiącego bezpośrednie sąsiedztwo pomnika ma pojawić się baner z imionami i nazwiskami mieszkańców miasta i gminy Stryków, którzy zginęli w walce o niepodległość Ojczyzny. Docelowo baner mają zastąpić tablice.  

W niedzielę, 11 listopada, po mszach świętych w strykowskich kościołach, ok. godz. 13.15, z centrum miasta w stronę pomnika wyruszy Pochód Stulecia, na który władze miasta i gminy zapraszają wszystkich mieszkańców, po to by finalnie spotkać się właśnie pod nowo wzniesionym monumentem i tutaj przeżyć główną patriotyczną uroczystość wielkiego jubileuszu.  

To jednak jeszcze nie koniec tegorocznych obchodów Dnia Niepodległości w Strykowie. O 14.30 w Domu Kultury zaplanowano spektakl słowno -muzyczny, a następnie rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na transparent patriotyczny. 

 

7 komentarzy

  1. Na obchodach z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę miałam wrażenie, że głównym bohaterem jest Pan K.Bandurowicz a nie ludzie, kórzy polegli za ojczyznę. Widać, że nastały czasy ” bohaterów”, którzy za życia stawiają sobie pomniki, bo zgadzam się, że nazwisko artysty umieszczone na tabliczce jest jak najbardziej uzasadnione. Patriotka

  2. żeby się wzięli wcześniej za to to by była jeszcze kostka i lampy a tak stoi pomnik na niewykończonym placu

    • “Patryjota” – serio??? A ja naiwna myślałam, że oznaką patriotyzmu jest znajmość ojczystego języka. Odsyłam do słownika ortograficznego:)

  3. A to mieszkańcy Strykowa nie są mieszkańcami gminy ? PIS miał taką wizję na pomnik nie doszły burmistrz Pan B. kolega burmistrza Pana K taki miał pomysł na to

  4. MASZ RACJE TO JEST HANIEBNE TO ŻE INICJATOREM POMNIKA BYŁ k BANDUROWICZ NIE ZNACZY ŻE JEST JAKIMŚ WAŻNYM SZYCHĄ TO URZĄD MIASTA STRYKOWA ZAPŁACIŁ ZA WSZYSTKO NIE P BANDUROWICZ WIĘC NIE WSPOMNIENIE O MIESZKAŃCACH JEST KRZYWDZĄCE

  5. W napisie chyba nie uwzgledniono mieszkanców Strykowa. Są tylko wdzięczni mieszkańcy gminy?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.