Od minionego weekendu w Strykowie stacjonuje motoambulans. Karetka na dwóch kołach to gwarancja szybkiego dotarcia do ofiar wypadków nie tylko na autostradach, ale również lokalnych drogach, jeszcze przed przyjazdem karetki, straży czy lądowaniem LPR-u.

Przemysław Malec z Fundacji Ratownictwa Motocyklowego na motoambulansie w strykowskiej bazie przy ul. Targowej 19. fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

Motoambulas należy Fundacji Ratownictwo Motocyklowe Polska, która zajmuje się pilotażowo wdrażaniem motocykli do łańcucha ratowniczego na terenie całego kraju. Efektem działań organizacji jest właśnie m.in. motocykl udostępniony od piątkowego popołudnia, 27 kwietnia, dla Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi, a stacjonujący w Strykowie. Na tę chwilę jest on jedynym jeżdżącym w systemie ratownictwa medycznego na terenie województwa.

Motoambulans wyposażony w sprzęt podobny do karetki jest dysponowany na miejsce zdarzenia równolegle z nią, ale dociera jako pierwszy. Stacjonująca w Strykowie Honda ST 1300 z silnikiem 126 KM, może mknąć z prędkością nawet 280 km/h.

Ratownik na motocyklu, w praktyce kilku zmieniających się kierowców-ratowników, dyżuruje przy ul. Targowej 19, czyli bazie straży pożarnej i pogotowia. Na razie jest to dyżur odbywający się 3 razy w tygodniu po 12 godzin w ciągu dnia (8 -20). Motokaretka  będzie na miejscu na pewno przez cały okres rozpoczynającej się właśnie majówki. W miniony weekend zaliczyła już pierwsze wyjazdy, m.in do zdarzenia na drodze wojewódzkiej 708.

Więcej na temat wyjątkowego przedsięwzięcia w najbliższym gazetowym wydaniu WG.

 

1 komentarz

  1. Brawo ? w końcu coś super!!!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.