W niedzielę, 11 września, przy pomniku w Walewicach odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterską postawę żołnierzy 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich i Armii Poznań, walczących tutaj we wrześniu 1939 roku, zaś po ich zakończeniu na hipodromie rozpoczęła się impreza towarzysząca – Regionalne Zawody w Skokach przez Przeszkody.

Niedzielne uroczystości rozpoczął Apel Poległych, odczytany pod pomnikiem 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich – kawalerzystów, którzy stoczyli pod Walewicami jedną z najbardziej krwawych bitew z najeźdźcą hitlerowskim. Wielu żołnierzy poniosło wtedy śmierć, ginąc za ojczyznę. W uroczystościach uczestniczyło kierownictwo walewickiej stadniny koni, liczne grono  samorządowców, uczniów szkół partnerskich z Bielaw i Rydzyny, noszących im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich, a także poczty sztandarowe oraz mieszkańcy.

Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem, zaś mszę świętą polową, podczas której oddano hołd bohaterom września, celebrował ks. Marek Grabski, proboszcz parafii w Bielawach. Po jej zakończeniu dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sobocie zaprezentowały program artystyczny.

Wiele osób z zaciekawieniem obejrzało pokaz musztry kawaleryjskiej w wykonaniu członków Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Tradycją stało się, że aby uczestniczyć w uroczystościach, pokonują oni konno z Poznania blisko 300 km, co zajmuje im tydzień.
Do Walewic przybyli też przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza oraz szwadron kolarzy. W uroczystościach uczestniczył również prawdopodobnie ostatni świadek tamtych wydarzeń, Jan Kowalski, który przybył ubrany w swój mundur. W obchodach wzięła również udział Barbara Kowalska, córka płk. Franciszka Wolnego, wraz z rodziną.

Rozrywka na wysokim poziomie

W samo południe rozpoczęła się niedzielna część Regionalnych Zawodów w Skokach przez  Przeszkody – Memoriał 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich im. Bolesława Chrobrego, które po raz pierwszy odbyły się w formule 2-dniowej.

52 jeźdźców i 58 koni wystartowało w konkursach mini LL, LL, L, P i N. Podczas ceremonii dekoracji nagrody i puchary wręczali m.in.: Filip Sondij z Zespołu Nadzoru Właścicielskiego Agencji  Nieruchomości Rolnych i Jacek Chołuj, pełniący obowiązki prezesa Stadniny Koni Walewice.

W konkursie N, o Puchar i Nagrodę Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, triumfował Jakub Kubiak z BKJ Bogusławice na klaczy El Dżamara. Tuż za nim uplasowała się Julia Paradowska z SKJ  Horseprofi Łódź i Ludmiła Siergiej-Krzysztofiak z JKS Salio Besiekierz Rudny. W klasie P I miejsce zdobyła Grażyna Niezgoda z KJ Uniglob Gozdów na ogierze Finisz, drugie Ludmiła Siergiej-Krzysztofiak z JKS Salio Besiekierz Rudny, a trzecie Arleta Kmita z Łódzkiego Klubu Jeździeckiego.

– Podczas zawodów publiczność mogła zobaczyć szlachetne konie wyhodowane w stadninie  Walewice. Zawodnikom klubu Gabon Walewice towarzyszyły wierzchowce, tj. 7-letni ogier Łotr, 4-letni wałach Bankiet, 4-letnia klacz Dworka, 8-letnia klacz Hakumba czy 5-letnia klacz Dorissa – mówi Jacek Chołuj, pełniący obowiązki prezesa Stadniny Koni Walewice.

Organizatorami obchodów 77. rocznicy Walk nad Bzurą i zawodów jeździeckich była Stadnina Koni Walewice i klub jeździecki Gabon.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.