Od lat budząca kontrowersje kwestia budowy kościoła na osiedlu Górki znów była dzisiaj, 27 kwietnia, po raz kolejny omawiana na sesji Rady Miejskiej w Łowiczu.

Radni mieli różne zdania i argumenty, ale na koniec jednogłośnie, uznali, że powinno zostać zorganizowane kolejne spotkanie z udziałem mieszkańców, zarządu osiedla, władz miejskich i przedstawicieli diecezji łowickiej. Wniosek formalny o zobowiązanie burmistrza Krzysztofa Jana Kalińskiego do zorganizowania spotkania złożyła radna Zofia Kroc.

 

Burmistrz zapowiedział, że w najbliższym czasie złoży propozycję takiego spotkania stronie kościelnej. Przypomnijmy, że diecezja ostatnio złożyła propozycję podziału działki, według którego miałaby ona przejąć 600 m2 gruntu, pozostałe 200 m2 pozostawiając do zagospodarowania mieszkańcom. Zarząd osiedla – powołując się na zdanie mieszkańców, którzy woleliby tam widzieć przedszkole, świetlicę, boisko czy inne obiekty użyteczności publicznej – jest przeciwny podziałowi działki. 

 

W dyskusji na sesji uczestniczyli nie tylko radni, ale również troje mieszkańców Górek, wypowiadających się zdecydowanie przeciwko budowie kościoła na działce, co do której roszczenia ma kuria diecezjalna.

 

Więcej o padających na sesji argumentach za i przeciw przekazaniu działki kościołowi – za tydzień w Nowym Łowiczaninie.

5 komentarzy

 1. W czasie wojny hitlerowcy zburzyli kościół św. Jana. Gdzie był? To był kościół dla Górek.
  A ile mamy kościołów w Łowiczu? Najwyższa średnia wśród takich miasteczek w miejscowościach które znam.
  Kto będzie finansował tą budowę. A za lat 10-15 przeznaczymy go na muzeum lub inny szczytny cel. To co się dzieje w Europie napewno nie ominie Łowicza.

 2. Kościół na kościele….Średniej wielkości miasto a kościołów niczym w wojewódzkim.Świetlice wybudować albo stacje paliw lub cokolwiek dla mieszkańców a nie kolejny punkt żebraczy….

 3. Tak jest nie dla kościoła i wszystkich tych kataniarzami do roboty niech idą jak każdy zwykły czlowiek

 4. KLERYCY; ODWEALCIE ”SIE RAZ NA ZAWSZE OD TEJ DZIAŁKI. CO ,JESZCZE MAŁO WAM KASY,KOLEJNE ŻDZIERSTWO Z LUDZI .JAK WAM NIE WSTYD-MIESZKAŃCY NIE CHCĄ KOSCIOŁA A WY NA SIŁĘ .CIĄGŁE TYLKO WOŁANIE MÓDLCIE SIĘ I SKŁADAJCIE CORAZ WIĘKSZE OFIARY. A CO TO,NAM SIĘ WYLEWA Z KIESZENI UTRZYMYWAĆ KOLEJNY KOŚCIÓŁ I KLERYKÓW

  • Apoloniusz 74 lata

   Jak chcą większe ofiary to niech biskup spali się sam na stosie.
   Chyba większej ofiary z jego strony nie będzie