Ponad 100 osób uczestniczyło w spacerze szlakiem filmowym po Łowiczu. To trzeci z cyklu spacerów – po żydowskim i literackim, który poprowadził Zdzisław Kryściak, przewodnik PTTK z Łowicza.

Spacer rozpoczął się na Starym Rynku przypomnieniem filmów, których epizody tu zostały nakręcone m.in. “Prawo Agaty” w reż. Patricka Yoka i “Szkice węglem” w reż. Antoniego Bohdziewicza. Ten film był zarazem debiutem Barbary Wałkówny, która wyjątkowo często występowała w filmach,które miały “łowickie” epizody. Przypomnijmy, że obecne Muzeum zagrało w filmie “Prawo Agaty” sąd w Bartowicach, a miejscowej restauracji Polonia gościli się Agata Przybysz i mecenas Dębski.

Następnie grupa udała się w kierunku dworca kolejowego i PKS, gdzie również kręcono epizod z “Prawo Agaty” (ponadto w dawnym Hotelu Akademickim) oraz film “Ogłoszenie matrymonialne” z Tadeuszem Borowskim. To w Łowiczu wysiadła nieznajoma kobieta, zagrana przez Ilonę Kuśmierską, czyli Jadźkę z trylogii z Pawlakiem i Kargulem. Po drodze przypominano krótkie wzmianki o “łowickich” aktorach czy reżyserach oraz ich przygody i anegdotach, czy wydarzeniach tragicznych np. wypadku Eugeniusza Bodo i Andrzeja Munka, czy przygodzie Andrzeja Wajdy. Przypomniana została też postać Soavy Gallone, gwiazdy kina niemego, czyli Stanisławy Winawer z Łowicza.

Kolejnym punktem wędrówki był plac Koński Targ, gdzie wspomniano ponownie “Prawo Agaty” oraz polsko-luksemburską produkcję “Masz na imię Justine”, której epizod był kręcony w łowickim zakładzie karnym. Tu również w miejscowym hotelu, dziś nieistniejącym, kręcono sceny serialu “07 zgłoś się”, odcinek “Rozkład jazdy”. Ponadto sceny do tego filmu kręcono w dawnym klasztorze bernardynów (budynek był archiwum kaliskim) oraz na ul. Zduńskiej. Wspomniana został też postać Ireny Kamieńskiej, reżyserki i dokumentalistki, aktorów Macieja Grzybowskiego, Magdaleny Michalak.

Kolejnym punktem był tzw. Dworek Przybyłowiczów w alejkach Sienkiewicza. Tu kręcono sceny serialu “Chłopi”, odcinek 2 “Jarmark”. To tu rozegrał się sąd nad Bartłomiejem Koziołem o kradzież świni Paczesiowej, czyli matki Jagny oraz sąd o ustalenie ojcostwa dziecka, przypisywanego przez Jewkę Bielec Borynie. Tu przypomniany został oryginalny zapis ścieżki dźwiękowej z dialogiem przed sądem. Przypomniana została też postać reżyserki Agnieszki Arnold.

Na Nowym Rynku rozegrały się epizody filmu przedwojennego z 1938 roku “Paweł i Gaweł” z Eugeniuszem Bodo i Adolfem Dymszą. Można było podjąć próbę odczytania nazwy wynalazku jakim szczycił się Paweł Gawlicki i usłyszenia jak poradził sobie z tym sam Bodo. Proszę spróbować odczytać na jednym wdechu nazwę radia: “dwupentodowoczterooktodiowasuperheterodyna z podwójnym napędem, automatycznym magnoskopem i telesynchronizacyjnomagnetycznoelektrycznodynamoprzeciwzanikową eliminacją fal”. Ponadto wspólnie odśpiewano fragment kołysanki z tego filmu, śpiewanej przez Bodo i Dymszę. Przy okazji wspomniano również filmowe pamiątki w zbiorach Muzeum Guzików.

Na ulicy Podrzecznej ponownie wspomniano “Prawo Agaty” oraz nowo kręconą przez Bodo Koxa produkcję “Ludzie i Bogowie”. Ostatnim punktem wędrówki była dzisiejsza katedra i jej wnętrze, dokładnie Kaplica św. Wiktorii, w której doszło do cudownego ozdrowienia króla Jana III Sobieskiego (Mariusz Dmochowski) podczas wizyty u Jabłonowskiego (Emil Karewicz) w filmie “Ojciec królowej”. W filmie tym grał również związany z Łowiczem Ludwik Benoit. Ponadto z aktorów przypomniano też urodzonego w Łowiczu Daniela Olbrychskiego, Filipa Frątczaka czy Mirosława Szonerta.

Katedra była ostatnim punktem wspólnej wędrówki. Podczas spaceru przypomniane zostały również miejsca i historie związane z funkcjonujących w Łowiczu kin.

Na zakończenie spaceru każdy z uczestników otrzymał książkowy przewodnik filmowy po Łowiczu z pamiątkową pocztówką.

Dziękuję za tak liczny Państwa udział, w sumie w trzech spacerach wzięło udział około 350 osób. Przypomnę, ze spacery trzema szlakami i opracowane przewodniki powstały w ramach projektu Małe Granty 2019 realizowanego przez Łowicki Ośrodek Kultury.

Tekst: Zdzisław Kryściak, foto: Aneta Kryściak i Teresa Wojciechowska

1 komentarz

  1. DZIĘKUJĘ, DZIĘKUJĘ, DZIĘKUJĘ!!!