Dziś, w czwartek 26 kwietnia, artysta, radny miejski i tykwiarz z Głowna Dariusz Młynarczyk będzie w Zespole Szkół Specjalnych bezpłatnie rozdawał chętnym sadzonki tykwy afrykańskiej.

 

Po raz pierwszy sadzonki były rozdawane w dobre ręce rok temu, a finałem upraw na działkach i w ogrodach był jesienny konkurs na największą i najpiękniejszą tykwę. W tym roku amator plantator ma do rozdania ok 60 sadzonek, po które dziś można zgłaszać się do ZSS w Głownie na ul. Kopernika 26 w godz. 10. -11. Tym razem nie potrzeba brać ze sobą doniczek, bo każda sadzonka jest w samodzielnym pojemniku.

 

Sadzonkę trzeba będzie przesadzić do użyźnionej gleby. Zalecane jest stanowisko umiarkowanie nasłonecznione – ani zbyt cieniste, ani za jasne. Najlepsze wyniki osiąga się z tzw. wystaw zachodnich. Aby owoce tykwy osiągnęły funkcjonalne butelkowe kształty, należy stworzyć jej takie warunki, by swobodnie mogła się piąć np. po ogrodzeniu lub palikach.  Z uzyskanych owoców można wykonywać ozdobne naczynia czy etniczne instrumenty muzyczne itp.

(ewr)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.