Darmowy dostęp do sieci internetowej w centrum Łowicza miał być dostępny w lipcu, niestety ratusz nie dostał dotąd wymaganej zgody Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Ostatnim pismem urząd informuje, że termin rozpatrzenia wniosku przesunął do 23 sierpnia. To druga zmiana terminu, wcześniej przesunięto go na drugą połowę czerwca.

Dariusz Fabiański, informatyk z ratusza, powiedział nam, że mimo braku zgody, w lipcu rozpocznie się montowanie urządzeń umożliwiających korzystanie z sieci, do ich uruchomienia dojdzie po uzyskaniu wymaganej zgody. Hot spoty, czyli urządzenia, które to umożliwiają, ratusz ma już od pewnego czasu zakupione.
– W pierwszej kolejności zostanie wykonane zasilanie urządzeń. Tu też pojawiły się problemy, bo okazało się, że koszty korzystania z energii elektrycznej nie mogą być rozliczane na zasadzie ryczałtu, ale konieczne stało się zamontowanie liczników energii – powiedział nam Fabiański.

Optymistycznie można przyjąć, że z internetu korzystać będzie można pod koniec wakacji. – To też trochę nie tak, jak liczyliśmy. Chcieliśmy, by sieć była dostępna przed okresem letnim z uwagi na turystów, no i ładną pogodę.

Bezpłatny internet będzie dostępny na Starym i na Nowym Rynku, urządzenia zostaną zainstalowane na wybranych budynkach. By mogło to zostać zrealizowane, trzeba było uzyskać zgodę właścicieli oraz zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Łącza nie będą szybkie, przewidziano prędkość 250 kb/s i tylko przez godzinę, po której nastąpi przerwa trwająca 2 godziny – takie są warunki UKE.

Bezpłatne łącze ma umożliwić przejrzenie stron internetowych i wysłanie wiadomości elektronicznej – ale już nie ściąganie dużych plików filmowych, muzycznych czy programów. Możliwe, że nawet przeglądanie filmów na np. portalu youtube będzie utrudnione.

((tb) | tomasz.bartos@lowiczanin.info)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.