Niemal we wszystkich gminach wokół Łowicza także zaplanowano uroczystości patriotyczne i religijne z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Szczegółowo zapowiadamy je w najnowszym numerze Nowego Łowiczanina. Poniżej opisujemy je w skrócie.

W Bolimowie obchody rozpoczną się mszą św. o godz. 10 w kościele św. Anny, po której zostaną złożone kwiaty pod tablicami na rynku upamiętniającymi poległych, o 11.30 na terenie żwirowni odbędzie się zbiórka przed Biegiem Niepodległości, który rozpocznie się w południe, chwilę po odśpiewaniu hymnu, o godz. 15 w GOK rozpocznie się koncert Strażackiej Orkiestry Dętej z udziałem dzieci.

W Domaniewicach o godz. 16 w GOK rozpocznie się koncert patriotyczny pt. „Mój kraj szczęśliwy…”, w którym wystąpi zespół „Kalina” i laureaci konkursów, przy okazji zostanie podsumowany projekt „Świętujemy z niepodległą”.

W Kiernozi zbiórka pod strażnicą OSP o godz. 10.30 gdzie zostanie odśpiewany zostanie hymn, po czym mieszkańcy przejdą cmentarz wojskowy, a następnie na godz. 11 na mszę św. do kościoła.

W Łyszkowicach rozpoczną się o godz. 11 zbiórką przy remizie miejscowej OSP, skąd zaplanowano przejście do kościoła na mszę św. o godz. 11.30. Po jej zakończeniu mieszkańcy przejdą pod pomnik Józefa Piłsudskiego.

W Sobocie w gminie Bielawy obchody rozpoczną się mszą św. w kościele parafialnym o godz. 11.30, po której mieszkańcy przyjdą pod pomniki Artura Zawiszy Czarnego i Jana Pawła II, o godz. 12.50 na rynku odsłonięta zostanie tablica poświęcona Arturowi Zawiszy Czarnemu, a od godz. 13.20 w Domu Ludowym zaplanowano występ młodzieży z miejscowej szkoły i przedszkola.

W Zdunach najpierw będzie msza o godz. 11.00 w kościele, po niej przemarsz pod pomnik Poległym Gminiakom, a następnie – patriotyczny koncert w Domu Kultury w wykonaniu Sylwii Strugińskiej i Łowickiej Orkiestry Kameralnej.

Ponadto 10 listopada dnia uroczystości organizuje gmina Nieborów, początek o godz. 12 przy kapliczce w Julianowie – gdzie odprawiona zostanie modlitwa za zmarłych i apel poległych, następnie przemarsz do szkoły w Nieborowie, gdzie będą kontynuowane – to zaplanowano prelekcję o odzyskaniu niepodległości, występ chóru z Bednar oraz Bełchowskich Nutek.

12 listopada w ZS w Zduńskiej Dąbrowie zaplanowano uroczystość od godz. 11 do 14. W jej programie są prelekcje prof. Jerzego Miziołka, heraldyka Krzysztofa J. Guzka, Jerzego Kobackiego, a także występ młodzieży i odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Krystynie Idzikowskiej.

1 komentarz

  1. pomnik Zawiszy w Sobocie? jestem ZA!