Aktualizacja 5: Przed chwilą (godz 10.30) PKW podała wyniki z 99,87% obwodów głosowania. Istotnie, zmieniły one trochę układ sił: prezydent Andrzej Duda zdobył 43,67% głosów, a Rafał Trzaskowski 30,34%. 

Aktualizacja 4: Podane przez PKW dane z 87,16% obwodów głosowania obejmują jednak – jak można wnioskować – przede wszystkim komisje niewielkie, z których łatwo było przesłać wyniki. Bowiem podana w tymże komunikacie PKW frekwencja wynosi tylko nieco ponad 53%. Oznaczać to może, że nie spłynęły jeszcze wyniki z komisji wielkomiejskich, a tam przewaga Rafała Trzaskowskiego jest wyraźna. Możliwe więc, że ostateczny wynik prezydenta Dudy i jego głównego rywala będzie bardziej zbliżony do wyników exit poll z godziny 21 niż do tego, co mówią obecne dane PKW. Zwycięstwo Dudy może więc wcale nie być tak wyraźne, jak to sugerują wyniki z godziny 6 rano. Bardzo ciekawe będą kolejne wyniki podawane przez PKW.

Aktualizacja 3: około 6 rano PKW podała wyniki z 87,16% obwodów głosowania. wynika z nich, że urzędujący prezydent uzyskał w I turze wyborów 45, 24% głosów, a kandydat KO, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, 28,92% głosów.

Aktualizacja 2: Po nocy mamy aktualizację danych tak co do frekwencji w wyborach prezydenckich, jak i co do ich wyników – i tym bardziej możemy powiedzieć, że w Łowiczu byliśmy na arenie historycznego wydarzenia. Po wynikach late poll z ok. 90% komisji wyborczych wiadomo, że rekordowa w historii wyborów prezydenckich po 1990 roku była frekwencja: wyniosła aż 64,3%! Zdecydowanym zwycięzcą pierwszej tury okazał się urzędujący prezydent Andrzej Duda, który właśnie w Łowiczu miał swój wieczór wyborczy. Zdobył 42,9 % głosów, a jego główny rywal Rafał Trzaskowski 30,3%.

Sam Duda powiedział w Łowiczu, że to ogromna przewaga. Tak, ogromna, ale pewności zwycięstwa w drugiej turze nie daje. Prezydent zdawał sobie z tego sprawę. To właśnie w naszym mieście, w amfiteatrze na Błoniach, mówił do swoich zwolenników: – Nie ustawajcie, idźcie na wybory za 2 tygodnie.  A  jego przemówienie, spontaniczne, wygłoszone bez kartki i bez telepromptera, było gorącym apelem do tak jego dotychczasowych wyborców, jak i do tych, którzy w pierwszej turze głosowali na innych kandydatów – by w drugiej oddali głos na niego. Było w istocie początkiem drugiej (a licząc początki przed koronowairusem), trzeciej fazy tej wyczerpującej kampanii.  


Dziękował za oddane dzisiaj na niego głosy i prosił o jeszcze – czyli o poparcie w drugiej turze, które odbędzie się za 2 tygodnie. Mówił, że chce wygrać w sposób zdecydowany z kontrkandydatem, którym będzie Rafał Trzaskowski. Jego przemówienie co chwila przerywane jest przez skandujący tłum: Andrzej Duda! Andrzej Duda. Zwyciężymy!

Prezydentowi towarzyszyła małżonka oraz politycy rządzącej partii. Wśród nich m.in. Mateusz Morawiecki, Ryszard Terlecki, Ryszard Czarnecki, Elżbieta Rafalska, Jadwiga Emilewicz, Zbigniew Kuźmiuk, Piotr Polak, Przemysław Błaszczyk, Zbigniew Rau czy Grzegorz Schreiber. Nie było natomiast prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. –

– Tu jest serce Polski, tu jest serce Europy – powiedział do owacyjnie przyjmujących go łowiczan prezydent. Podkreślał, że jest prezydentem, który złożył wizyty we wszystkich powiatach w kraju i nie zapomina o żadnym regionie. Wyraźnie dało się odczuć, że prezydenta zwycięstwo w pierwszej turze jest dopiero początkiem intensywnej kampanii przed II turą – dlatego też prosił wszystkich obecnych o mobilizację. Eleganckim gestem ze strony prezydenta było podziękowanie za rywalizację dla swoich kontrkandydatów, z których każdego wymienił z nazwiska (część zgromadzonej publiczności zaczęła gwizdać gdy padały nazwiska głównych rywali).

Na zakończenie spotkania uczestnicy spontanicznie zaśpiewali pełną wersję Mazurka “Dąbrowskiego”.

https://www.youtube.com/watch?v=OrUvaVnIdX8

18 komentarzy

 1. Pan Trzaskowski nie potrafi kierowac jako Prezydent Warszawa, a co dopiero Polska.
  Ludzie nie dajcie się omamić i oszukać!
  Potem będziecie tego żałować.
  Czy teraz mamy w Polsce źle?
  Zawsze były podwyżki czy to w sklepach czy w usługach. Nie narzekajcie bo zawsze może być gorzej. A Ci co uważają że 500+ nie potrzebują to proszę bardzo niech pójdą i się zrzekną a nie pierwsi w kolejce po pieniądze. A jak co do czego to Pan Prezydent Duda i rząd zły… A pieniądze się bierze…
  PO nigdy Wam nie dało i nie da. Wszystko Wam zabiorą!

 2. Żenada, tylko mało inteligentni ludzie głosują na PiS, a to zbiorowisko bez maseczek powinno być rozgonione, na mieście kary wlepiają za brak maseczek a tam wszyscy bez…. Jaki przykład dostajemy od rządzących…

  • wypad

  • Szanowna Pani Julio nie można oceniać jednostronnie, gdyż to jest manipulacja. Gdyby Pani była obiektywna, to zauważyłaby Pani, że na wiecach, spotkaniach wszystkich kandydatów z wyborcami przeważająca większość nie stosowała się do reżimu sanitarnego. Podobnie jest w większości sklepów, itp. Jeżeli chodzi o przykład to idzie on od nas samych, każdego dnia. Pozdrawiam.

 3. Jeszcze jedno głosowanie i dorżniemy Trzaskowskiego.

 4. Uważam że to dla Łowicza żadna chluba. W obecnych czasach pandemii takie skupiało ludzi w naszym mieście.Na pewno nie jedna osoba była tam chora. Podejrzewam że nawet jak tak będzie to prawdy się nie dowiemy. Tylko teraz aż strach nawet po zakupy wyjść .

 5. P burmistrza Kalińskiego nie bylo czy był?

 6. Nie zdziwię się jak Łowicz po sląsku będzie najwiekszzym ogniskiem wykrycia Covidu. Ludzie bez maseczek, Starosta Kosiorek zapewniał że co drugie miejsce na widowni bedzie wolne. A tu prosze tłumy ludzi. Rozumiem że epidemi według starosty juz nie ma ?

 7. Łowicz i mieszkancy przepraszaja Polske i swiat za te zenade

 8. Obserwator

  Pytanie mam tylko jedno. Ile Powiat zapłaci za to przedstawienie, może niech to ujawnią w lokalnej prasie

 9. A ja mam tylko jedno pytanie: dlaczego Ci wszyscy ludzie są bez maseczek na twarzach ? Na tak dużym zgromadzeniu bez zachowania jakiejkolwiek odległości.

 10. A las zdaje się zbliżać i tylko słychać jego szum.

 11. 🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱

  Cześć Rafał.
  To ja,
  🇵🇱🇵🇱🇵🇱 POLSKA 🇵🇱🇵🇱🇵🇱

  😪😪😪 Słabo się znamy 😪😪😪

  🍾🍾🍾Fajnie, że teraz ruszyłeś zwiedzać🍾🍾🍾

  Złośliwi mówią,
  że jesteś gotów pracować 4 tygodnie,

  🤮🤮🤮 by potem 5 lat nic nie robić  🤮🤮🤮

 12. 🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱

  🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱 Wybieram dr prawa Andrzeja Dudę ✌
  🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱
  🇵🇱 PREZYDENTA POLSKICH SPRAW 🇵🇱
  🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.