Czy Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu i odświeżona wizualnie marka „Mleka łowickiego” przetrwają? Czy OSM będzie samodzielna i czy w ogóle będzie istniała? Jaki los czeka dostawców mleka i pracowników zakładu?

OSM Łowicz, fot. NŁ
OSM Łowicz, fot. NŁ

Wydarzenia ostatnich dni pokazują, że możliwe są bardzo różne scenariusze. Większość członków Rady Nadzorczej OSM jest skłonna przyłączyć – potężną jeszcze niedawno spółdzielnię – do innego podmiotu. Czy pozwolą na to rolnicy?

Takich emocji wśród dostawców mleka oraz przeszło tysiąca pracowników wszystkich zakładów Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu nie widzieliśmy od momentu ubiegłorocznej rezygnacji poprzedniego zarządu OSM, w tym wieloletniego prezesa firmy Jana Dąbrowskiego.

Co więcej, nie jest to koniec bardzo poważnych zmian, które muszą nastąpić w najbliższych tygodniach czy miesiącach.

Przed nowym zarządem stoi wielkie wyzwanie. Prezes Iwona Grzybowska i wiceprezes Łukasz Siewierski w rozmowie z NŁ powiedzieli, że propozycję prowadzenia spółdzielni otrzymali dopiero we wtorek, po tym jak dymisję złożył poprzedni zarząd, przy czym mieli być jednymi z wielu kandydatów.

Dopiero w czwartek okazało się, że nie mają kontrkandydatów (mimo to nie zostali przez radę wybrani jednogłośnie).

Na czym koncentruje się nowy zarząd poza działaniami bieżącymi i jak obecnie wygląda sytuacja w OSM Łowicz przeczytasz w obszernym bloku artykułów na ten temat w Nowym Łowiczaninie.

O sprawie pisaliśmy na bieżąco:

Trwa protest rolników przed OSM Łowicz, a zarządu nie ma [AKTUALIZACJE!]

Obrady zakończone, OSM ma nowy zarząd

Rada Nadzorcza niejednomyślna w sprawie łączenia OSM z innym podmiotem

Ważą się losy mleczarni. Zarząd podał się do dymisji?

OSM Łowicz: w prywatne ręce jak za Balcerowicza?

73 komentarze

 1. Snajper z Donbasu

  Jedno wielkie szambo intelektualne

 2. Czy ten Pisarek został Prezesem ??? Ten sam, który kiedyś urzędował w Włocławku … ???

 3. Wiadomo już coś? Nowy zarząd dalej chce brnąć w tzw. spółdzielczość (która w Polsce jest jakąś patologią) czy w końcu na poważnie podejdzie do firmy i wybierze prywatnego partnera?

 4. Jak tam dzisiejsza Rada ??? Są jakieś plany na przyszłość ??? My członkowie martwimy się ???

  • Mokebe z Betlejem

   Właśnie … czy już udało się sprzedać naszą mleczarnię.

   • co za różnica czy sprzedać czy oddać za darmo do Grajewa , bo udziały przepadają. Sprzedanie daje cześć zwrotu udziałów . Do Mlekpolu oddajemy sie za darmo

 5. Czy kiedyś tej firmie będzie dane to szczęście i zatrudnienie Zarządu, dyrektorów i innych osób z konkursu?! Nie z układu, nie z łapanki, nie znajomych króliczka? Czystych najemników, technokratów, zawodowców? Tak z rynku, poprostu, jak się kupuje komputer albo telefon.
  Ci jak by się wzięli za to co się dzieje, dopiero płacz by był i zgrzytanie zębów. A jakie kwiatki by powychodziły …
  Czy jest ta firma na to gotowa? Nie zarabiasz, nie jesz … Tak jak jest w życiu, w naturze. Tak normalnie

  • Rotrzygnięcia z konkursu tylko w 30% się sprawdzają. Ten kto ładnie się sprzedaje nie zawsze dobrze sprzeda produkt czy będzie dobrze zarządzał. Najlepiej zarządzanie są zawsze prywatne firmy rodzinne.

  • główny handlowy

   Na głównego handlowego proponuję szeryfa Koczyńskiego, do pomocy kierownika kierowników Czerwińskiego i wytrawnego specjalistę od sprzedaży gazowanego mleka uht – Chomyszczaka.
   Panowie z sochaczewskiej grupy nadal zarządzają handlem mimo że położyli sprzedaż firmy w kilka miesięcy.
   Wesoło i zabawnie będzie, bo chłopaki frywolne, radosne i od imprez nie stronią.
   Za to kasy z tego nie będzie.

   • Co by o nich nie pisać to zostali a nie uciekli jak reszta.

   • dobra pensja to podstawa

    Co by o nich nie pisać, to potrafią dbać o interesy…. swoje. Tez bym chciał zgarniać takie pensje za NIC NIE ROBIENIE…

   • Współczuję nowemu prezesowi handlowemu. Znikąd pomocy, a oczekiwania kosmiczne bo Ci Panowie to jemu/jej nie pomogą. Wręcz przeciwnie, a czas biegnie. Jak przyjdzie z zewnątrz to musi Łowicz poznać, a wśród pracowników to pewnie chętnych brak i nadającego się nie widzę. Może któryś z obecnych prezesów by się wziął za handel? Chyba, że jakiś samobójca już jest.

  • W spółdzielni zawsze tak będzie. Nie uciekniesz od tego, jeśli będziemy dalej w nią brnęli… Jeśli chcesz mieć sprawną kadrę managerską, która działa w najlepszym interesie spółki, a nie w partykularnych interesach poszczególnych baronów, musisz się pogodzić z perspektywą wejścia w struktury prywatnej firmy. Tam jest porządek i rozwój, a nie kolesiostwo.

 6. Czy nie wiecie, jaki jest obecnie skup mleka dzienny ?
  ilu z naszych odeszło lub planuje odejście do innych mleczarni ?

  • Racja też w 30%, pierwsze pokolenie buduje, drugie rujnuje.
   Niestety potrzebna jest cały czas presja, konkurencja i czujność. Bez szczęścia też się nic nie da.
   Przecież ten OSM to firma prywatna, nie państwowa, 6000 właścicieli, 0 udziałów Państwa. Więc jak się ta rodzina rządziła i rządzi ?

   • Tą wielką mleczarska rodzina od czasów Jakubowskiego nie ma przywódcy. Na czele każdego rodu musi stać przywódcą, a nie sprzedawczyki. Dopiero dzisiaj miałem możliwość obejrzenia wystąpień Miziołka. Co to był za przywódcą po którym stołek jeszcze nie ostygł że we wrześniu pieniędzy nie będzie, a jak będą to co?

   • O tym że nie będzie pieniędzy to ogłosił Miziołek. Tylko on niewiele wiedział i pewnie nadal niewiele wie. Więc być może i w tym wypadku również jego wiedza jest mizerna.

 7. Na handlowego to chętnych brak. Kto ma się zwolnić z dotychczasowej pracy i przyjąć stanowisko na 2 – 3 miesiące? Nie wiem czy Rada była tego świadoma jak łączenie z innymi głosowała.

  • To dlaczego w 2017 roku było jeszcze dobrze? Przecież na walnym powiedzieli że nie było strat że prostowali brudy po poprzednim zarządzie, a przecież było jeszcze kilka podwyżek za mleko?
   To co się stało z ludzmi w handlu ?dlaczego w tym roku sa tak ogromne straty?

   • Bo poodchodzili lub powywalali ludzi z handlu z poprzedniej ekipy. Na walnym mówili bo była ocena 2017 roku, a w 2017 to jeszcze przez jakiś czas jechali na tym co poprzednicy zostawili kontrakty i umowy. Potem zatrudnili Hoopków do handlu, którzy łącznie z Jezierskim tylko koszty tworzyli i pieniądze na prawo i lewo wydawali. Jezierski to nawet nie wiedział co i po ile sprzedaje. Wystarczy posłuchać jego konferencji prasowej i potem przeczytać wywiadów. Niby ta sama osoba a gada co innego. myślę jak będzie ogarnięty nowy Prezes Handlowy to to ogarnie.

   • To niech zarząd rozmawia żeby wrócili, dotrudnić kilku nowych, żeby wzmocnić dział. Na co oni czekają, aż się pieniądze skończą i za miesiąc rozloza ręce że nie ma na wypłaty?

  • Patrząc na spokojnie, to tych prezesów już jest za dużo, jak firma w kryzysie, któryś z nich za handel musi się wziąć lub niepotrzebny, za burtę. Wszystkie ręce na pokład, nie obciążać statku. Tak się to robi, gdy okręt tonie sam z siebie. A kto wie, czy jakie torpedy nie są w wodzie, może już płyną, ile, a która i kiedy może trafić ? Lżejszym okrętem lepiej się steruje.

   • Zgadzam się z powyższym.
    Na statku mnóstwo jeszcze niepotrzebnego balastu, który nie przynosi firmie żadnej wartości dodanej.

 8. Dlaczego nadal nie ma głównego handlowego??? Tydzień minął, a tu nadal nie ma pomysłu na firmę. Z czego chcecie zapłacić rolnikówi we wrześniu jezeli handel nie funkcjonuje?!
  Czy rada to kontroluje?

 9. WodnikSzuwarek

  Fugu to ryba z tej samej rodziny, z której pochodzą nadymki.
  … Ryby te zwiększają swoją objętość, gwałtownie nabierając wody w usta

 10. Ks. Jerzy Popiełuszko o pokoju i sprawiedliwości cytując za Platonem: „złe to czasy, gdy sprawiedliwość nabiera wody w usta”
  Więc módlmy się jak naucza nasz Papież Franciszek, w modlitwie do 5 palców,
  krok 3 za przywódców …
  http://www.teologia.pl/franciszek/franciszek_modlitwa_pieciu_palcow.htm

 11. Jest informacja że Mlekpol od października chce wprowadzić swój cennik!!! Może Nas uratują.

  • Oby nie, bo wtedy koniec z opłacalnością… będziemy biedę klepac, jak tfu! “spółdzielnia” z Grajewa swoje reguły wprowadzi.

  • A dożyj do października, ile to już można tracić ? Sierpień mamy jeszcze.
   W Rykach też za chwilę zaczną zysk przerzucać w cenę mleka, może i pod 2 zł podejdzie litr, zobaczymy.
   Ja to się sam uratowałem, jak ktoś mnie ratował, to zawsze się doliczyć nie mogłem.

  • Niezbyt świeże info. I juz raczej mało prawdopodobne

 12. Poprzedni zarząd handel położył. Ten nie ma zapięcia handlowego. Dla nich po wczorajszym spotkaniu widać że klient i konsument to wróg, który powinien kupować co oni uważają. Porobiło się w naszym handlu patologie które szybko można wyeliminować, ale bez misji nastawionej na tych skąd są pieniądze to daleko nie zajedziemy.

 13. AmaszMlecz

  Patrząc na zdjęcie Pana Vice Prezesa chorobliwego (na internecie z dzisiej), widać szybko zdrowiejącego jakTi-6 ale uwaga uwaga taniej to już było, oszczędności się już nie kupi, gadżety są, jak trza, jeszcze grosik nie zarobiony ale jabułko jest, szajsunek też jest, czemu czipa z łowiczanką nie ma w klapie, a może dziurawienie kabota przeznaczone dla innego loga? A sikor by się sprzydał ale taki oryginalny, nie od chińczyka, to ważne. Najlepiej po 3 na nadgarstek, jak u zdobywców Reichstagu w 1945.

 14. Handlowiec

  W dniu dzisiejszym miało miejsce spotkanie bardzo nikompetentnego zarządu z działem handlowym…..Klu spotkania bylo takie ze pracownicy mają byc lojalni,i rzetelni …na zarzuty handlowców że nie mają czego sprzedawać Pani Prezez wykrzyczała że tak czy inaczej firma jest już sprzedana ….na koniec każdy czlonek zarządu(czy. figurant) uciekł innnymi drzwiam…pozostawiając niesmak po sobie? jest takie przysłowie że człowiek wyjdzie ze wsi a wieś z człowieka nigdy….

  • komu sprzedana?

  • Mokebe z Betlejem

   Ja ją kupię. Mogę dać pięć złote a nawet 20. Ważni gracze już was olali paraboliczne. Był sobie OSM Łowicz : ) Bujaliscie się buraki jak szaleni to teraz macie – rozbiorą was wszyscy jak ta lala.

  • A Wasz ulubieniec to jak uciekł? Ala taka postawa to Wam odpowiada? Nieroby jedne. Jak trzeba było aż magazyny wynajmować to gdzie byliście? Wtedy trzeba było sprzedawać a nie świadomie robić wszystko żeby było coraz gorzej. Zamiast oceniać ludzi którzy są od kilku dni to do roboty. Koniec wakacji.

  • A co Wieś Tobie nieodpowiada a mleko gdzie jest pozyskiwane w mieście? Mistowy to już był i co po sobie zostawił?

 15. Dr Mleczko

  Zarząd siedzi cicho, bo nie dość, że nic nie potrafi, to nic nie może, a sytuacja cieniutka, rzeczywistość gęstawa. Czeka jaki to Szanowna Rada podsunie glejt do podpisania. Kto będzie łączył lub przejmował czy sprzątał. Wszystko w temacie. Przewodniczący poprał już wszystko, po wtorku?
  A mleczko do góry znowu, już 1,65 zł/Liter chodzi, i więcej, a ile Wam tam płacą mniej ?

 16. Nie oszukujmy się… nasza polska spółdzielczość lipa, jakiej świat nie widział. W Danii mają spółdzielnie z prawdziwego zdarzenia, możemy się od nich uczyć. Pamiętajcie, że jak tylko OSM dogada się z Mlekpolem, to będzie koniec Łowickiego. Naprawdę tego chcecie? Tylko utrzymanie marki gwarantuje nam wysokie stawki za mleko (w końcu!). A utrzymanie marki gwarantuje jedynie Polmlek.

 17. Trzeba mieć nadzieję, że połączenie z Mlekpolem jest już pewne i że to stanie się jak najszybciej. To właśnie rolnicy tego najbardziej chcą, gdyż cena za mleko nawet jeśli by nie była taka sama jak w innych zakładach Mlekpolu to i tak i dobrych kilkanaście groszy wyższa. Schowajcie ambicje i pomyślcie o właścicielach spółdzielni, którzy przez te wszystkie lata stracili setki tysięcy złotych przez dramatycznie niską cenę skupu.

  • Brawo w końcu głos rozsądku

   • Ciekawy jestem kto i kiedy widział te cenniki z Grajewa…
    Jak sobie jeden z drugim podliczy parametry i odległość do Grajewa to sam doda a do b i mu wyjdzie, że w Łowiczu cenna będzie kilkanaście groszy niższa niż w Mlekpolu. To nie magia finansów a normalna kalkulacja. Ale trolli nie brakuje co wszystko najlepiej wiedzą.
    Pobujamy się jeszcze ze 2 miesiące i 1,3 mln skupu do października może 500 zostanie i w Łowiczu nie będzie drugiej zielonej wyspy tylko Rypin…
    Ostatni zgasi światło…

  • Mam nadzieję, że do tego nigdy nie dojdzie. Połączenie z Mlekpolem do tragedia dla nas – producentów i dostawców mleka. Może pierwsze 2-3 miesiące będą w porządku, ale potem będzie tak jak w innych rejonach kraju… stawki coraz niższe, coraz ostrzejsze wymagania… taka jest właśnie polska spółdzielczość. Jedyna szansa na stabilizację i pewne warunki to spółka z Polmlekiem. A dodatkowo zostanie wtedy nasze Łowickie! Może Tobie @Pawel na tym nie zależy, ale ja chciałbym, żeby marka, na którą pracowaliśmy tyle lat dalej była obecna na sklepowych półkach.

   • Polmlek to firma prywatna. Na szczęście nie ma wielu zwolenników. Mylisz się, że po przejęciu przez Mlekpol zniknie marka łowickie: Mlekpol ma różne produkty lokalne. Choć zapewne dla większości rolników większe znaczenie ma to, ile dostają na fakturze, a nie czy towar jest na półce. Raczej rolnicy nie kupują wiele nabiału. W kryzysie, jak któraś mleczarnia na przymus dawała paczki z nabiałem to wszyscy na to narzekali.

   • Jakoś tyle lat Łowicz wstawiał produkty do biedronki pod inną etykietą i nikomu to nie przeszkadzało. Także jeśli Łowickie zniknie kosztem wyższych cen za mleko to mi to nie przeszkadza. Tyle lat było Łowickie i cena była jedną z najniższych. Jakim cudem miałoby się to teraz zmienić?

  • Pawel jak jesteś zwolennikiem Mlek…. to sam przepisz sie zobaczymy jak długo pojedziesz i niemąć innym

   • Ja jestem rolnikiem, wszyscy którzy piszą inaczej to rolnikami na pewno nie są.

   • Na forum aktywne są dwie grupy: rolnicy i pracownicy osm. Ci pierwsi chcą łączyć się z Grajewem bo to szansa na lepszą cenę za litr. Ci drudzy chcą prywatę bo boją się że spółdzielnie wystawią swoich ludzi – ale kto tak myśli chyba nigdy nie pracował u prywaty.

   • Pawełku, max 3 miesiące będziesz się cieszył z Mlek…u a potem będzie płacz. Zrobią Was na sucho! Polmlek to prywatna firma, czyli wysokie stawki za mleko, jasne kryteria i porządek, a nie jakieś mętne spółdzielcze zarządy, spójrz co stało się z ROTR w Rypinie!

 18. Jaskółki do zasiedlenia wybierają okolice z błotnistymi kałużami, bo właśnie błotka wymieszanego ze śliną ptaki te potrzebują do lepienia swoich gniazd. Być może właśnie dlatego w miastach i wsiach zachodniej Europy, które są szalenie czyste – na podwórkach są albo trawniki, albo chodniki – jaskółki obecnie giną ?!

  Powiedziały jaskółki, że niedobre są spółki, powiedziały bociany, że niedobre są zmiany.

 19. Hasło dzisiejszego odcinka 07 zgłoś się, to: Zdradzić nas mogą tylko ci, którym zaufamy.
  Porucznik Borewicz będzie poszukiwał Wściekłego Kojota, który dwukrotnie zakradł się do kurnika próbując zadusić złotą kurkę. Kojotowi udało się nawet zamknąć za sobą drzwi z pół wyłączonym światłem, prawie udało się zepsuć kontakt… bo po ciemku nie widać pajęczyn i pająki się nie płoszą… a pająki są bardzo groźne… jest też ich pełno wszędzie (…). Tylko na szczęście boją się różowego koloru…

  • Jednak każdy zawód trzeba traktować solidnie.
   Nawet u złodziei nie lubią partaczy.
   Cóż to nie my was oskarżamy, to sytuacja was oskarża. I nie was, Kojota, tylko wszystkie wszystkich.

 20. Nowy zarząd trzeba obdarzyć zaufaniem. Tak jak poprzednie.

  • Zawiedziona

   Dajmy im szansę glowa do góry ja wieżę wmlodych prezesów a pracuje tu w osm dlogo jak prezes Dąbrowski obejmowal prezesure też byl mlody

 21. A radio Maryja chwalilo się, że tylko oni się tym zajmują. Hahaha haha

  • Ojciec dyrektor z Torunia na prezesa OSM!Zaraz ruszy z kopyta zdwojona produkcja a zadłuzenie spłaca owieczki tak jak kilkanascie lat temu ruszyło pospolite ruszenie na spłate zadłuzenia Stoczni Gdańskiej.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.