Zgodnie z intencją Rady Gminy oraz decyzją Rady Ministrów wieś Sanniki, w której to miejscowości mieszka niewiele ponad 2 tys. osób, od 1 stycznia tego roku jest miastem.

Urząd Gminy w Sannikach, fot. archiwum NŁ
Urząd Gminy w Sannikach, fot. archiwum NŁ

Status miast został nadany wszystkim ośmiu miejscowościom, które się o to w ubiegłym roku starały. Oprócz Sannik są to: Józefów nad Wisłą w powiecie opolskim, Otyń w pow. nowosolskim, Chełmiec w pow. nowosądeckim, Tułowice w pow. opolskim, Wiślica w pow. buskim, Łagów w pow. kieleckim i Radoszyce w pow. koneckim.

To przede wszystkim prestiż i… niewiele więcej. Koszt zmian też ma być jednak niewielki. Trzeba przede wszystkim wymienić tablice na urzędzie i instytucjach oraz urzędowe pieczątki.

Mieszkańcy nie będą musieli wymieniać dowodów osobistych – podlegają one wymianie dopiero po utracie ważności, a nowy wzór dowodu nie przewiduje wpisywania na nim adresu zameldowania. Nie zmieni się też kod pocztowy.

Uroczyste obchody przekształcenia Sannik w miasto planowane są podczas jubileuszowej 50 Niedzieli Sannickiej w lipcu 2018 roku.

2 komentarze

  1. Sanniki mają prawie 2.6 tyś mieszkańców. Wielki Łowicz pare tysi i wielkie miasto hehe. Radom, Płock, Włocławek to małe miasta. Wrocław, Poznań, Kraków, Łódź to średniej wielkości miasta. Warszawa to duże miasto. Taka prawda.

  2. Podatki zapewne obniżą i mieszczanie sanniccy się ucieszą 🙂