Zakład Karny w Łowiczu – jedna z 7 jednostek penitencjarnych w okręgu łódzkim – świętuje dzisiaj 40-lecie istnienia przy ul. Wiejskiej.

fot.Tomasz Matusiak
fot.Tomasz Matusiak

Historia więziennictwa w Łowiczu jest dłuższa, sięga 1916 roku, kiedy w związku z nasileniem się przestępczości areszt przy ul. Strzeleckiej (dziś Kurkowa) założyli Niemcy. Już 12 listopada 1918 roku przejęli go Polacy – obecna jednostka odwołuje się do pięknych tradycji dwudziestolecia międzywojennego, zakończonego tragedią wielu funkcjonariuszy zamordowanych w czasie wojny przez Sowietów. Więzienie przy długiej zlikwidowano po 8 marca 1945, czyli po pamiętnej akcji łowickich harcerzy, którzy odbili z niego więźniów UB. Jednostka w Łowiczu, już w nowej, obecnej lokalizacji (na terenie od PKP) powstała w 1978 roku.

Dzisiaj, 25 maja, została z tej okazji odprawiona msza święta w bazylice katedralnej, z której uroczysty przemarsz z towarzyszeniem Orkiestry Miasta Łowicza udał się do gmachu muzeum – tam miała miejsce główna część uroczystości, w czasie której. m.in. wręczono honorową „Odznakę Pamiątkową Katyń” dla mjr. Zdzisława Kryściaka, nagrody, akty awansów służbowych, a dwaj nowi funkcjonariusze złożyli uroczyste ślubowanie.

Dowódcą uroczystości był mjr Mirosław Kosiorek, który złożył meldunek dyrektorowi okręgowemu Służby Więziennej w Łodzi płk. Włodzimierzowi Jackowi Głuchowi.

Komentowanie nie jest możliwe.