Łowicka Orkiestra Kameralna

Z Nowy Łowiczanin

Łowicka Orkiestra kameralna podczas koncertu "In movie".

Łowicka Orkiestra Kameralna - Orkiestra łowicka założona przez Eugeniusza Strycharskiego w Łowiczu w 2001 r.

Historia i skład zespołu

Powstała w sierpniu 2001 r. Założycielem jest Eugeniusz Strycharski, prezes Łowickiego Towarzystwa Muzycznego im. M. Zieleńskiego. Ideą powstania orkiestry była chęć wspólnego muzykowania, ale przede wszystkim świeże spojrzenie na kulturę muzyczną Łowicza.

Podczas koncertu z Domu Kultury w Zdunach.

Pierwsze swe próby orkiestra miała w Łowickim Ośrodku Kultury przy ul. Pijarskiej, jednak z czasem przeniosła się do siedziby Łowickiego Towarzystwa Muzycznego przy ul. Mickiewicza. Od samego początku orkiestra działa pod patronatem Łowickiego Ośrodka Kultury. Pierwszy koncert odbył się 9 listopada 2001 roku w auli Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Łowiczu z okazji rocznicy Święta Niepodległości.Orkiestra wystąpiła w następującym składzie: Eugeniusz Strycharski – klarnet, Joanna Kruczyk – skrzypce, Anna Ignaczak – skrzypce, Adam Wojciechowski – skrzypce, Małgorzata Kubisiak – flet poprzeczny, Włodzimierz Sieczkowski – fortepian, Bohdan Fudała – kontrabas, Radosław Antosik – wiolonczela. Z czasem dołączyła do orkiestry Marzena Rogowiecka (skrzypce) oraz uczennica Społecznego Ogniska Muzycznego w Łowiczu – Weronika Mońka (skrzypce). Orkiestra pracuje nad poszerzeniem repertuaru. Wiosną 2005 r. z orkiestry odszedł grający na fortepianie Włodzimierz Sieczkowski, którego zastąpiła Dorota Mazurkiewicz z Łodzi. Ostatnie 3 lata działania Orkiestry to praca nad powiększaniem repertuaru i regularne koncerty wpisane do kalendarza imprez kulturalnych Łowicza, m.in. Koncert Karnawałowy, z cyklu "Burmistrz Miasta Zaprasza", pamięci Jana Pawła II /w rocznicę urodzin/, z okazji Dnia Papieskiego. Z orkiestrą gościnnie występuje solistka Ewa Smerecka.

Koncerty

Zespół koncertował w Bazylice Katedralnej w Łowiczu, Muzeum w Łowiczu, Łowickim Ośrodku Kultury, Mazowieckiej Wyższej Szkole Humanistyczno-Pedagogicznej oraz poza Łowiczem: w Nieborowie, Borowie, Łodzi. Są to zarówno koncerty w salach jak i plenerowe. Pierwszy zagraniczny występ zespołu odbył się podczas czterodniowego pobytu w partnerskim mieście Colditz w Niemczech /30.04 - 3.05.2009/

Linki zewnętrzne

Osobiste