Brzozowski Julian

Z Nowy Łowiczanin

Julian Brzozowski
Z synem Wojciechem.

Julian Brzozowski (ur. 26 lutego 1925 w Zabostowie Dużym; zm. 8 marca 2002) – rzeźbiarz; autor kilkuset drewnianych ludowych figur o tematyce historycznej, ilustrujących życie dawnej i współczesnej wsi oraz o tematyce sakralnej.

Życiorys

W 1952 ożenił się z Wandą Wasiotą. Razem prowadzili gospodarstwo rolne w Sromowie. W wolnych chwilach poświęcał się swojej pasji – rzeźbieniu w drewnie. Rzeźbieniem interesował się od najmłodszych lat, ale pierwsze figury do muzeum zaczął rzeźbić około roku 1955. Julian Brzozowski dla części swoich figurek zaprojektował, a następnie wykonał mechanizmy wprawiające je w ruch. Około 300 figur czekało na publiczne pokazanie prawie 20 lat. Oficjalne otwarcie pawilonu odbyło się 30 lipca 1972 roku. Następne 10 lat to urządzanie poszczególnych ruchomych scen. Kolejne pawilony były oddane do zwiedzania w 1983, 1986 i 2001 roku. Pawilony tworzą obecnie Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie. Ekspozycja prezentuje kilkaset drewnianych figur o tematyce historycznej, sakralnej oraz ilustrujących dawne życie łowickiej wsi. Julian Brzozowski zmarł 8 marca 2002 r. i został pochowany w Kompinie. Obecnie właścicielem muzeum jest Wojciech Brzozowski (syn Juliana), który rzeźbi od połowy lat 80-tych. Jego figurki są dołączone do ruchomych scen i można je oglądać we wszystkich pawilonach oraz w ogrodzie przy muzeum. Jego żona, Renata, zajmuje się wykonywaniem łowickich pająków, które można oglądać w muzeum.

Ekspozycja Muzeum

Obecnie w Muzeum figury eksponowane są w czterech pawilonach. W pierwszym eksponowanych jest ponad 400 drewnianych rzeźb - składają się one na kilka cykli tematycznych, takich jak: Bożonarodzeniowa Szopka Betlejemska, Procesja Bożego Ciała, czy Wesele Łowickie. Większość figur jest ruchoma. W drugim pawilonie można obejrzeć oryginalne stroje ludowe, tradycyjne skrzynie łowickie, stare kredensy, pająki, wycinanki, obrazy oraz ruchomą scenę "Cztery Pory Roku". W trzecim i w czwartym pawilonie znajduje się kolekcja 35 pojazdów konnych z okolic Łowicza. Większość eksponatów stanowią tu wolanty, ale można również zobaczyć stare bryczki, sanie oraz wozy chłopskie: drabiniaste, z krypą, półkoszka i wasąg. Wystawionych jest także kilkanaście egzemplarzy końskich uprzęży oraz stare maszyny i urządzenia rolnicze. Wszystkie pawilony składające się na Muzeum powstały z prywatnych funduszy i stanowią własność rodziny Brzozowskich. Wokół znajduje się ogród, w którym znajdują się naturalnej wielkości rzeźby ludzi i zwierząt.

Linki zewnętrzne

Osobiste