Dietrich Helena

Z Nowy Łowiczanin

Helena Dietrich

Helena Dietrich de domo Jakubowska – (ur. 18 maja 1888 r. Bałta – 3 listopada 1973 r. ) działaczka społeczna, opiekunka muzeum etnograficznego, działaczka PTK.

Spis treści

Młodość

Pochodziła z Bałty na Ukrainie. Jej rodzice to Stanisław Jakubowski i Antonina z Berżańskich.

Gimnazjum ukończyła w Winnicy. Rozpoczęła studia na Wydziale Matematycznym Uniwersytetu w Kijowie – przerwała po wyjściu za mąż.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wróciła do kraju. W 1925 r. trafiła do Łowicza, gdzie jej mąż otrzymał posadę lekarza powiatowego.

Działalność

Od 1925 r. rozpoczęła działalność w Chrześcijańskim Towarzystwie Dobroczynności. W 1926 r. została członkiem Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.

Od 1930 r. współpracowała z Anielą Chmielińską w przygotowaniach do otwarcia Muzeum Etnograficznego Ziemi Łowickiej PTK. Muzeum otwarto 15 listopada 1931 r. W latach 1934 – 1936 zajmowała się katalogowaniem eksponatów muzeum etnograficznego. W 1936 r. było 1319 pozycji zbiorów muzeum - według nowego wzoru Zarządu Głównego PTK. Po śmierci Chmielińskiej zajęła się prowadzeniem muzeum. Zorganizowała dla uczennic gimnazjum kurs przewodniczek po muzeum.

Opiekowała się zbiorami podczas okupacji. Razem z woźną muzeum, p. Sosnowską, ratowały zbiory przed zniszczeniem. Pod koniec wojny, w obawie przed zbombardowaniem ukryła je w łowickich kościołach. W 1952 r. zbiory zostały przeniesione do wyremontowanego budynku po seminarium XX Misjonarzy. Przy prowadzeniu muzeum po wojnie współpracowała z dyrektor gimnazjum żeńskiego Wandą Ostoją-Roguską. Po wojnie założyła sklep galanteryjny na ul. Zduńskiej w Łowiczu, który przynosił jej źródło dochodu.

W 1959 r. była jedną z założycielek Towarzystwa Przyjaciół Muzeum w Łowiczu.

Życie prywatne

Była żoną lekarza powiatowego Kazimierza Dietricha (zm. 1942). Jej syn Mirosław był absolwentem Gimnazjum im. ks. J. Poniatowskiego w Łowiczu z 1930 r. Ukończył prawo i ekonomię. Zmarł w 1975 r.

Helena Dietrich zmarła 3 listopada 1973 r. Została pochowana na cmentarzu kolegiackim w Łowiczu.

Opracowania

  • Gumiński Tadeusz, Łowiczanie z okresu II Rzeczypospolitej. Słownik biograficzny (Ambroziak Stanisław – Dietrichowa Helena ), Łowicz 1987 r., s. 11 – 12.
  • Wiśniewski Krzysztof Marek, Działacze PTK w Łowiczu. Helena Dietrichowa z Jakubowskich, [w:] Gazeta Łowicka, nr 20/1998, s. 3.
Osobiste