Dyl Janusz

Z Nowy Łowiczanin

Janusz Dyl

Janusz Dyl (ur. 29 lipca 1944 r. w Długosiodle, pow. wyszkowskim) technik budownictwa, działacz łowickiej Solidarnośći, prezes łowickiego oddziału PTTK, członek Klubu Gazety Polskiej.

Spis treści

Pochodzenie

Janusz Dyl pochodzi ze wschodniego Mazowsza. Mieszkał tam jedynie do czasu ukończenia szkoły podstawowej. Jego ojciec Marian był krawcem, matka Stanisława opiekowała się domem i dziećmi. W powiecie wyszkowskim nadal mieszkają jego dwie siostry: Grażyna i Elżbieta. Brat Lubomir zginął w wypadku.

Wykształcenie

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Wyszkowie;
  • Technikum Budowlane nr 1 im. Z. Mączeńskiego w Warszawie, ukończone w 1964 r., z zawodem technik budowlany

Praca zawodowa

Komitet Założycielski Solidarności w ZPOW w Łowiczu. Pierwszy od lewej Janusz Dyl. (Fot. ze zbiorów Janusza Dyla)

Pierwszą, po ukończeniu technikum, pracę podjął w Ostrołęce przy budowie biologicznej oczyszczalni ścieków, tam pracował do 1966 r. Przez następne dwa lata odbywał służbę wojskową w Modlinie. W latach 1968 - 1971 pracował z Zakładach Azotowych Puławy. Następnie przez około rok był kierownikiem budowy obiektu stacji benzynowej na podłowickim Kwiatku. Kolejną jego pracą był nadzór nad budową odcinka Trasy Łazienkowskiej w Warszawie. W 1973 r. przez ok. pół roku pracował w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łowiczu, po czym został kierownikiem grupy remontowo-budowlanej w ZPOW. W 1984 r. wyjechał na roczny kontrakt do Iraku, gdzie jako robotnik-zbrojarz pracował przy budowie dróg i autostrad. W ZPOW pracował do 1991 r., później został mianowany zastępcą prezesa do spraw technicznych w Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Funkcje prezesa pełnił wówczas Wojciech Gędek. Od 1993 do 2009 r. prowadził własną działalność gospodarczą, związaną z nadzorami budowlanymi. W 2009 r. przeszedł na emeryturę.

Działalność w Solidarności

Janusz Dyl brał udział w pochodzie zorganizowanym 3 maja 1981 r. (fot. ze zbiorów Janusza Dyla).

W kwietniu 1981 r. Janusz Dyl, został poproszony przez dwóch mechaników z zakładu ( Rutkowski i Gospoś) o pomoc w organizowaniu struktur Solidarności w zakładzie. Następnie zgłoszono się o pomoc z zewnątrz do Przedsiębiorstwa Transportu Samochodowego i Peberolu. Również w kwietniu odbyło się spotkanie założycielskie, w którym brała udział dyrekcja zakładu oraz kilku pracowników. Janusz Dyl do maja 1981 r. pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Zakładowej Solidarności w ZPOW. Jego zadaniem było m.in. przyjmowanie oświadczeń o członkostwie, zbieranie składek, czy uczestnictwo w okręgowych zebraniach Solidarności w Łodzi. Brał również udział w spotkaniach Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego, które odbywały się w łowickim Peberolu.

3 maja 1981 r. uczestniczył w pochodzie patriotycznym, który szedł ulicami Łowicza. Pochód wyruszał spod katedry, alejami Sienkiewicza i zakończył się na Rynku Kilińskiego przy pomniku powstańców styczniowych.

28 maja w ZPOW odbyły się demokratyczne wybory, podczas których na przewodniczącego Komitetu Zakładowego NSZZ "Solidarność" w ZPOW wybrano Bolesława Ruczajskiego, kierownika warsztatów.

We wrześniu 1981 r. uczestniczył w wyborach delegatów na ogólnopolski zjazd Solidarności. Z Łowicza wybrano wówczas Stanisława Bieguszewskiego.

W październiku Janusz Dyl uczestniczył w negocjacjach pomiędzy pracownikami Żyrardowskich Zakładów Tkanin Technicznych, a przedstawicielami ówczesnej władzy państwowej. W związku z bardzo złą sytuacją zaopatrzeniową sklepów w ówczesnym województwie skierniewickim, żyrardowski oddział Solidarności ogłosił strajk ostrzegawczy. Po bezowocnych negocjacjach proklamowano strajk.

W listopadzie został wybrany przewodniczącym Rady Pracowniczej ZPOW, której zadaniem była współpraca z Solidarnością. Nie zdążył nic w tej kwestii zrobić, ponieważ wkrótce ogłoszono stan wojenny.

Stan wojenny zastał go na dyżurze w pracy. Dyżuru, który trwał od 6.00 do 2.00 nie dokończył, ponieważ już ok. 9.00 rano kazano mu iść do domu. W tym czasie był kilkukrotnie przesłuchiwany przez władze SB, ale problemów w pracy, w związku z działalnością w związku, nie miał.

Reaktywacja

Prezes łowickiego oddziału PTTK Janusz Dyl w towarzystwie łowickich przewodników (fot. ze zbiorów NŁ).

W 1989 r. Janusz Dyl zajął się reaktywowaniem związku w ZPOW w Łowiczu przy pomocy Wojciecha Gędka. Początkowo to on pełnił rolę przewodniczącego, jednak po wyborach został nim Wojciech Błażejczyk. Po pół roku przewodniczącym został ponownie Dyl. Funkcję tę pełnił do 1991 r., kiedy przeniósł się do Spółdzielni Mieszkaniowej. Po nim, do chwili obecnej, funkcje tę pełni Teresa Kowalska.

W III RP

Od 1991 r. Janusz Dyl nie jest członkiem Solidarności, ale uznaje się za jej sympatyka. Uczestniczy w zebraniach, bierze udział w różnych uroczystościach, a także w poczcie sztandarowym reprezentuje łowicką Solidarność na uroczystościach wyjazdowych, m.in. w Radomiu w 2006 r., na pl. Piłsudskiego podczas mszy beatyfikacyjnej ks. Jerzego Popiełuszki, w czerwcu 2010 r.

Działalność w PTTK

Podczas jubileuszu 50-lecia Koła Przewodników (fot. ze zbiorów NŁ).

Od 1978 r. Janusz Dyl jest członkiem łowickiego oddziału PTTK. W 1998 r. wszedł do Zarządu oddziału, a od 2001 roku jest jego prezesem. W ramach pracy społecznej w towarzystwie zajmuje się koordynacją podległych oddziałów (Koło Przewodników, Klub Turystyki Kolarskiej "Szprycha"). Zajmuje się również organizacją oraz bierze czynny udział w rajdach turystycznych: Szlakiem Powstańców Styczniowych, Na Powitanie Wiosny i Szlakiem Cichociemnych. Prezes Dyl uczestniczy również w spotkaniach Porozumienia Oddziałów PTTK województwa łódzkiego, na których omawiane są bieżące sprawy PTTK województwa łódzkiego. Janusz Dyl reprezentuje tam interesy oddziału łowickiego.

Klub Gazety Polskiej

Janusz Dyl od 2010 r. jest członkiem Klubu Gazety Polskiej (fot. ze zbiorów NŁ).

Janusz Dyl został zaproszony w 2010 r., po katastrofie smoleńskiej, przez Wojciecha Gędka do współpracy przy tworzeniu łowickiego oddziału Klubu Gazety Polskiej. Jako jego członek bierze udział w wydarzeniach lokalnych oraz ogólnopolskich o charakterze patriotycznym. Brał m.in. udział w Marszu Niepodległości, który odbył się 11 listopada 2011 w Warszawie, czy w Łodzi w marszu dla poparcia TV Trwam. Następnie Klub GP zorganizował podobny marsz w Łowiczu. Tutaj również organizował Dzień Żołnierzy Wyklętych w marcu 2013 r. Klub organizował również spotkania: z posłem PiS Janem Tomaszewskim, Piotrem Polakiem, czy prezesem Prawicy Rzeczypospolitej Markiem Jurkiem.

Życie prywatne

Jest żonaty od 1973 r. Jego żona ma na imię Bożenna. Mają córkę Agnieszkę, która pracuje w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łowiczu.

Odznaczenia

Zainteresowania

Góry, turystyka, rowery, polityka

Źródła

Bezpośrednie relacje od Janusza Dyla.

Osobiste