Dziecięcy Zespół Ludowy Jarzębina

Z Nowy Łowiczanin

Dziecięcy Zespół Ludowy Jarzębina.

Dziecięcy Zespół Ludowy "Jarzębina” - Zespół powstał w 2002 r. Obecnie w zajęciach uczestniczy 65 dzieci, które uczą się tańca i śpiewu w trzech grupach. Rozpiętość wiekowa zespołu to 4 - 16 lat. Każda z grup ma opracowany odrębny układ choreograficzny. Autorem choreografii jest pan Jerzy Kosiorek. Zespół prowadzi Beata Rokicka.

Repertuar

W repertuarze zespołu znajdują się takie tańce jak: oberek, kujawiak, chodzony, walczyk, klapok, polka, mazur, polka w trepkach, przedstawienie obrzędowe związane z „Nocą Świętojańską” oraz pieśni i melodie regionu księżackiego.

Występy

Zespół pomimo krótkiego okresu działalności ma na swoim koncie szereg występów podczas takich imprez plenerowych jak: „Biesiada Łowicka”, „Jarmark Łowicki”, „Europejskie Dni Dziedzictwa”, „Sielawa Blues” w Starych Jabłonkach, Ogólnopolski Zlot Klubów 4H w Krakowie, Targi „Na Styku Kultur” w Łodzi, „Festiwal Stołów Wigilijnych” w Warszawie czy otwarcie oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łowiczu. „Jarzębina” uczestniczyła w Przeglądzie Twórczości Kół Gospodyń Wiejskich w Żychlinie w 2003 i 2004 roku gdzie zajęła I i III miejsce w kategorii zespołów ludowych oraz I miejsce w kategorii solistów a także zdobyła wyróżnienie dla kapeli. Zespół brał również udział w imprezie integracyjnej „Karuzela marzeń”, która odbyła się w Domu Dziecka w Strobowie w 2003r. W roku 2004 „Jarzębina” koncertowała na Ukrainie, gdzie uczestniczyła m.in. w festiwalu ukraińskich zespołów folklorystycznych. Zespół podczas występów miał możliwość zaprezentowania łowickich pieśni i tańców ludowych. „Jarzębina” odwiedziła także polskie szkoły w Mościskach we Lwowie. 23 października 2004r. w Baranowie Sandomierskim na Ogólnopolskim Przeglądzie „Dziecko w folklorze” w kategorii solistów Zespół „Jarzębina” zdobył I nagrodę, natomiast kapela otrzymała wyróżnienie.

Osobiste