Frelek Wiesław

Z Nowy Łowiczanin

Wiesław Frelek – (ur. 1963 Kąty Zdroje koło Mińska Mazowieckiego ) ksiądz katolicki, organizator i pierwszy proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Korabce w Łowiczu. Obecnie proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Żychlinie. Łowiczanin Roku 2005.

Ks. Wiesław Frelek (fot. ze zbiorów NŁ)
W roli Łowiczanina Roku 2005, otrzymuje nagrodę z rąk redaktora naczelnego Nowego Łowiczanina Wojciecha Waligórskiego (fot. ze zbiorów NŁ)
Biesiada zainicjowana przez ks. Frelka w 2001 cieszyła się zawsze dużym zainteresowaniem. (fot. ze zbiorów NŁ)
Rok 1987 - jeszcze jako diakon miał zaszczyt trzymać mszał przed Ojcem Świętym. (fot. Archiwum prywatne)
Ks. Frelek zorganizował na Korabce żywe szopki bożonarodzeniowe. (fot. ze zbiorów NŁ)

Spis treści

Pochodzenie

Urodził się w małej miejscowości Kąty Zdroje na Mazowszu Wschodnim. Miał czworo rodzeństwa jedną siostrę i trzech braci. Jeden z braci już nie żyje.

Nauka i powołanie

Szkołę podstawową ukończył w Siennicy, następnie podjął naukę w Technikum Budowlanym (obecnie Zespół Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego) w Mińsku. Maturę zdał w 1983 r. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie. W 1987 r., będąc na III roku studiów, uczestniczył we mszy św. celebrowanej przez papieża Jana Pawła II z okazji jego trzeciej pielgrzymki do Polski. Przy tej okazji miał zaszczyt trzymać mszał przed Ojcem Świętym. Święcenia diakonatu przyjął w maju 1988 r. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1989 r. z rąk kard. Józefa Glempa.

Praca duszpasterska

Na pierwszą służbę duszpasterską został skierowany w 1990 r. do Iłowa. Tamtejsza parafia Matki Bożej Królowej Polski, w roku 1992, w trzecim roku jego pracy w niej, weszła w skład diecezji łowickiej. Od roku 1993 pracował w Żychlinie, a od zimy 1997 roku w Żyrardowie.

Na Korabce

Ks. Frelek o tym, że będzie kończyć budowę kościoła na Korabce dowiedział się od bp Orszulika, gdyż przyjechał do kurii przed wizytą Jana Pawła II w Łowiczu, aby załatwić wejściówki. Pracę w Łowiczu rozpoczął 22 czerwca 1999 r. jako rektor Ośrodka Duszpasterskiego przy ul. Brzozowej. 27 czerwca odprawił pierwszą mszę święta na Korabce, przy tym samym ołtarzu, przy którym 14 czerwca celebrował mszę świętą Jan Paweł II. Ks. Wiesław Frelek dokończył budowę kościoła i stworzył dobrze zorganizowaną wspólnotę parafialną. Skromność księdza i konsekwencja, z jaką angażował się w pracę, od początku zjednywała mu sympatię i pomoc wiernych. Dzięki jego inicjatywie już w pierwszym roku pracy w parafii zorganizowało się kilka wspólnot:

 • ministranci;
 • bielanki;
 • Oaza Ruch Światło – Życie;
 • Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży;
 • Koła Żywego Różańca;
 • Rada parafialna.

Korabka zawdzięcza mu również żywe szopki bożonarodzeniowe, plac zabaw dla dzieci na tyłach domu parafialnego oraz szereg imprez rekreacyjnych. Najbardziej znaną imprezą jest Biesiada Łowicka na Korabce, organizowana od 2001 r. Ks. Wiesław dał się również poznać jako dobry organizator i przewodnik Łowickiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, której nadał cechy pielgrzymki diecezjalnej. Był również koordynatorem Dnia Papieskiego w Łowiczu, który po raz pierwszy odbył się w 2001 r.

Na nowej parafii

28 czerwca 2010 r. Ks. Wiesław Frelek odprawił ostatnią mszę świętą w parafii na Korabce. Zgodnie z postanowieniem bpa Andrzeja Franciszka Dziuby przeniósł się do parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Żychlinie. Równocześnie został dziekanem dekanatu żychlińskiego, zastępując odchodzącego na emeryturę ks. Franciszka Śliwonika.

Pozostałe funkcje

 • Członek Rady Proboszczów występujących przy usuwaniu i przenoszeniu proboszczów;
 • Koordynator diecezjalny Fundacji „Dzieło Trzeciego Tysiąclecia”;
 • Referent w Duszpasterstwie pielgrzymów Łowickiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę;
 • Referent w Duszpasterstwie Katolickim Stowarzyszenia Młodzieży;
 • Referent Duszpasterstwa Dni Papieskich;
 • Od czerwca 2010 dziekan dekanatu żychlińskiego.

23 grudnia 2009 r. został mu przyznany tytuł Kanonika Honorowego Katedralnej Kapituły Łowickiej.

Zainteresowania

Największą pasją księdza jest chodzenie po górach. W związku z tym organizuje on coroczne wyjazdy grupy około 50 osób do Zakopanego. Wyrazem jego zamiłowania do Podhala są sprowadzone przez niego osobiście owce podhalańskie, które hodował w zagrodzie przy kościele na Korabce.

Opracowania

 • Waligórski Wojciech, Ks. Wiesław Frelek. Człowiek nieustającej pomocy, [w:] Nowy Łowiczanin, nr 1/2006.
 • Wójcik Marcin, Spakować do pudeł 10 lat, [w:] Gość Łowicki, nr 26/2010, s. 4 – 5.
Osobiste