Jabłoński Ireneusz

Z Nowy Łowiczanin

Ireneusz Jabłoński

Ireneusz Jabłoński (ur. w 1961 roku) - przedsiębiorca, łowicki samorządowiec, były burmistrz Łowicza

Spis treści

Wykształcenie

Pochodzi z Łowicza. Uczył się w łowickim Technikum na ul. Podrzecznej, potem studiował na Politechnice Łódzkiej, którą ukończył w 1988 roku. Absolwent Podyplomowych Studiów Bankowości, prowadzonych pod auspicjami NBP w SGH w Warszawie. Stypendysta University of Wisconsin Milwaukee (USA).

Praca zawodowa

W 1987 roku był zastępcą szefa zespołu d/s bazy hotelowej przy Międzynarodowych Targach Tekstyliów "Interfashion" w Łodzi, następnie dyrektorem zarządu spółki z o.o. "Cervus", której głównym udziałowcem były Lasy Państwowe (1990 - 1991). Kierował działem sprzedaży i marketingu Domu Mody "Telimena" w Łodzi (1992). Założył firmę "Doradztwo Gospodarcze" (1992). Od marca do czerwca 1993 był pełnomocnikiem wojewody skierniewickiego d.s. restrukturyzacji przedsiębiorstw. Od 1997 roku związany z branżą finansową i bankowością. Był m.in. prezesem PBG Leasing, PKO Leasing Kredyt Lease S.A., wiceprezesem Banku Częstochowa i Banku Pocztowego, dyrektorem w BRE Banku. Od 2003 roku ekspert Centrum im. Adama Smitha, od 2004 r. Członek Zarządu Centrum i lider zespołu doradztwa strategicznego.

Kariera Polityczna

We wrześniu 1993 roku bez powodzenia ubiegał się o mandat poselski z list Unii Polityki Realnej w okręgu skierniewickim (847 głosów). Wybrany 6 listopada 1993 roku na prezesa Oddziału Skierniewickiego Unii Polityki Realnej. W lutym 1994 roku założył Stowarzyszenie Przyjaciół Łowicza i Ziemi Łowickiej "Resursa Obywatelska". Po wyborach samorządowych w czerwcu 1994 r. wybrany został przez Radę Miasta burmistrzem Łowicza. 23 października 1997 r. na sesji Rady Miasta, Jabłoński ogłosił rezygnację ze stanowiska burmistrza Łowicza. Wycofał się również z kandydowania do Parlamentu RP z list skierniewickiej AWS w 1997 roku.

Źródła

Linki zewnętrzne

Osobiste