Kościół Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu

Z Nowy Łowiczanin

Kościół Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu - Kościół został zbudowany w latach 1991–1995, konsekrowany 22 września 2001 r. Mieści się przy ulicy Jana Pawła II (dawnej Łódzka 20). Parafia znajduje się na terenie dekanatu Łowicz – św. Ducha w diecezji łowickiej. Liczy 9873 parafian.

Kościół Chrystusa Dobrego Pasterza. (fot. ze zbiorów NŁ)
Widok na ołtarz główny. (fot. ze zbiorów NŁ)
Chrzcielnica ufundowana z okazji 20 - lecia parafii. (fot. ze zbiorów NŁ)
Dzwony ufundowane przez parafian i miejscowe firmy w 2003 r. (fot. ze zbiorów NŁ)
Duszpasterze parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w 2010 r. (fot. ze zbiorów NŁ)

Spis treści

Historia

Pomysł wybudowania nowego kościoła w Łowiczu zrodził się jeszcze przed II wojną światową, kiedy stwierdzono, że kościół św. Ducha był za mały w stosunku do liczby parafian. Władze komunistyczne nie pozwoliły jednak na tę budowę. W latach 1985 –1988 trwały rozmowy przedstawiciela Kurii Metropolitarnej Warszawskiej z ówczesnym naczelnikiem Łowicza Krzysztofem Górskim na temat powstania nowej parafii, które ostatecznie zakończyły się powodzeniem. Po zmianie systemu zaistniała możliwość zakupienia pierwszego materiału i rozpoczęcia prac. W 1989 r. ks. bp Kazimierz Romaniuk na budowniczego i organizatora kościoła wybrał ks. Wiesława Wronkę.

Początkowo powstały dwa plany lokalizacji nowej świątyni: pierwszy zakładał powstanie kościoła przy ul. Mickiewicza, a drugi przy ul. Łódzkiej. Ostatecznie na wniosek Kurii Metropolitarnej Warszawskiej z dniem 14 października 1988 r. Urząd Miejski w Łowiczu zgodził się na drugi wariant. 25 maja 1990 r. zapadła decyzja dotycząca budowy domu parafialno – katechetycznego z plebanią i zapleczem gospodarczym. 15 grudnia 1990 r. ks. kardynał Józef Glemp erygował nową parafię pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, a jej proboszczem mianował ks. Wronkę.

Na początku 1991 r. proboszcz wybrał projektantów kościoła, którymi byli architekt Feliks Dzierżanowski i Marian Koral z Warszawy. Pierwszy z nich zajmował się dokumentacją projektową a drugi wykonywał obliczenia konstrukcyjne. Projekt kościoła zakładał od początku, że ma on pomieścić 2–3 tys. wiernych i uwzględniać wszystkie potrzeby współczesnego kościoła. Inspektorem nadzoru nad budową był Józef Durka. Pierwsza msza święta na placu budowy odbyła się 3 maja 1990 r.

Budowa świątyni rozpoczęła się 10 czerwca 1992 r. 29 września 1992. został wmurowany kamień węgielny, przywieziony przez ks. Zbigniewa Bidę – ówczesnego wikariusza – z Ziemi Świętej. W 1994 roku rozpoczęto prace budowlane, ciesielskie i blacharskie przy dachu. Prace przy wieżach kościoła prowadzono w 1995 roku, w kolejnych latach kontynuowano prace wykończeniowe. Wizyta papieża Jana Pawła II w 1999 roku była mobilizacją do przeprowadzenia kolejnych prac: ocieplono i otynkowano plebanię, wykonano ogrodzenie wokół kościoła, urządzono parking, wykończono prezbiterium i ołtarze boczne. Był to na tyle duży wysiłek finansowy dla parafii, że w kolejnym roku nie przeprowadzano żadnych większych inwestycji. W 2001 roku kościół wzbogacił się o marmurowy ołtarz i ambonkę, a plac przed plebanią utwardzono kostką brukową.

W 2003 r. kościół nabył 4 nowe dzwony, które zostały ufundowane przez parafian i miejscowe firmy. Chrystus Dobry Pasterz ważący 700 kg, św. Wojciech - 420 kg, św. Barbara - 220 kg i św. Alojzy - 90 kg zostały poświęcone 30 marca 2003 r. przez bp Alojzego Orszulika. Od maja 2005 roku przy kościele działa fundacja Czyń Dobro im. Jana Pawła II, której głównym zadaniem jest budowa Domu Pogodnej Starości.

15 grudnia 2010 r. uroczyście obchodzono rocznicę 20 – lecia parafii, w której uczestniczył biskup łowicki Andrzej Franciszek Dziuba. Z tej okazji parafianie ufundowali do prezbiterium marmurową chrzcielnicę oraz podstawę pod paschał i świeczniki. Specjalnie na ten jubileusz została wydana publikacja pt. 20 lat parafii, napisana pod kierunkiem ks. Wronki.

Architektura i wyposażenie kościoła

Bryła kościoła została zbudowana w stylu dawnej bazyliki romańskiej. Nawa główna zakończona jest przestronnym prezbiterium, które zostało zaprojektowane przez Jerzego Machaja z Warszawy. Na ścianie ołtarzowej znajduje się figura Chrystusa Ukrzyżowanego a pod nim dwie postacie Matki Boskiej Bolesnej i św. Jana. W centrum znajduje się tabernakulum. W prezbiterium mieści się również marmurowy ołtarz, ambonka, chrzcielnica, podstawa pod paschał i świeczniki oraz krzesła dla celebransów i drewniane ławki dla asysty liturgicznej. Po prawej stronie prezbiterium znajduje się zakrystia a po lewej kaplica z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, z tyłu zaś zakrystia dla ministrantów.

W ołtarzach bocznych znajdują się: po prawej stronie obraz Chrystusa Dobrego Pasterza a po lewej Chrystusa Miłosiernego. W nawie głównej znajdują się również obrazy: błogosławionej Bolesławy Lament, błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki oraz Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego. W świątyni znajdują się również: obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, obraz Świętej Rodziny oraz figura Matki Boskiej Fatimskiej.

Nad wejściem głównym znajduje się chór, który wyposażony jest w organy elektroniczne. Dolne pomieszczenia wież zagospodarowane są na kaplicę przedpogrzebową i schowek na dekoracje.

Zasięg terytorialny

W 1990 r. proboszcz parafii św. Ducha Bronisław Stawicki i ks. Wiesław Wronka sporządzili dokument określający obszar parafii, który obejmował następujące miejscowości oraz ulice i osiedla Łowicza: ulice Cebrowskiego, Czajki, Chmielińskiej, Kaliską (numery parzyste), Katarzynów, Kaźmierczaka, Klimeckiego, Kolejową, Księżacką, Łódzką, Makowiska, Motylińskiego, Podleśną, Powstańców 1863 r., Prymasowską (od cmentarza w kierunku Jamna), Oczykowskiego, Radziecką, Rybackiego, Składową, Tarczyńskiego, Topolową (numery nieparzyste) Tuszewską, Ułańską, Wspólną, Wygodę, Wiejską, Zaciszną, Zgodę i zielną, osiedla: Bratkowice i Kostka (nr 13 - 22) oraz wsie: Grudze Nowe (nr 30 - 36) Jamno, Jastrzębię ( nr 1 - 45), Seroki, Urbańszczyznę, Wygodę i Zawady.

Duszpasterze parafii

 • Ks. Wiesław Wronka – proboszcz parafii, organizator i budowniczy kościoła
 • Ks. Piotr Jóźwiak – wikariusz, w parafii od 2012 r.
 • Ks. Łukasz Cukiert – wikariusz, w parafii od 2010 r.
 • Ks. Tomasz Wodnicki – wikariusz, w parafii od 2011 r.

Wspólnoty parafialne

 • Ministranci i lektorzy
 • Koła Żywego Różańca
 • Rycerstwo Niepokalanej
 • Krąg Rodzin Katolickich
 • Dziecięcy zespół muzyczny i młodzieżowy Schola
 • Parafialne koło Caritas
 • Chór parafialny – prowadzony przez organistę Pawła Włodarczyka.
 • Ruch Światło Życie
 • Wspólnota Miłosierdzia Bożego

Kaplice

Kaplica w Szpitalu Miejskim w Łowiczu p.w. św. Judy Tadeusza.

Kontakt

ul. Jana Pawła II, 99-400 Łowicz pow. łowicki, woj. łódzkie Nr telefonu: (48) 46 837 58 89

Linki zewnętrzne

Opracowania

 • Milczarek Katarzyna, Dobry Pasterz wśród Łowiczan, Łowicz 2001.
 • 20 lat parafii. 15 XII 1990 – 15 XII 2010, wyd. przez Parafia Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu, Łowicz 2010.
 • Waligórski Wojciech, Pierwsza w nowych murach, [w:] Nowy Łowiczanin, nr 16/1994, s. 6.
 • Wolska – Kobierecka Mirosława, Dziękując za dwie dekady, [w:] Nowy Łowiczanin, nr 49/2010, s. 20 – 21.
 • Wolska - Kobierecka Mirosława, Dzwony zabrzmią w Wielkanoc, [w:] Nowy Łowiczanin, nr 14/2003, s. 3.
Osobiste