Pietrucha Eligiusz

Z Nowy Łowiczanin

Eligiusz Pietrucha
Jest w Łowiczu od lat człowiekiem -instytucją, jako organizator turystyki, przewodnik i konferansjer. W tej roli podczas jednego z Jarmarków Łowickich w połowie lat 80., w rozmowie z Józefą Graszką ze Skierniewic
W roli Łowiczanina Roku 2010, otrzymuje nagrodę z rąk redaktora naczelnego Nowego Łowiczanina Wojciecha Waligórskiego

Eligiusz Pietrucha (ur. 13 sierpnia 1936 w Aleksandrowie Łódzkim) - wieloletni działacz PTTK w Łowiczu, zapowiadacz, gawędziarz, promotor folkloru łowickiego. Łowiczanin Roku 2010

Spis treści

Życiorys

Urodził się 13 sierpnia 1936 r. w Aleksandrowie Łódzkim. Jego ojciec był kierowcą w zawodowej straży pożarnej. Matka jak i większość rodziny zajmowała się pończosznictwem. Eligiusz był jedynakiem. W 1952 r, ukończył szkołę podstawową i zapisał się do Morskiej Szkoły Nawigatorów w Szczecinie. Szkoły tej jednak nie ukończył. Ostatecznie ukończył Technikum Włókiennicze w Łodzi o specjalności dziewiarstwo. Pierwszą pracę rozpoczął w Aleksandrowskich Zakładach Przemysłu Pończoszniczego. Tam przeszedł stanowiska od dziewiarza przez magazyniera, podmistrza aż do mistrza.

Do Łowicza trafił za pracą. Jego były nauczyciel z technikum, Ryszard Szpindler, ówczesny dyrektor sieradzkiej Siry, zaproponował mu pracę w powstającym w Łowiczu Syntexie. Do Łowicza sprowadził się z ciężarną żoną i kilkuletnim synkiem Jackiem pod koniec 1966 r. W Syntexie przepracował do emerytury, realizując równolegle inne zajęcia i pasje.

Wynikiem głosowania Kapituły Tytułu Łowiczanina Roku, która obradowała 9 grudnia 2010 r. Eligiusz Pietrucha został ogłoszony Łowiczaninem Roku 2010. Przyznając mu tytuł kapituła chciała uhonorować go za to wszystko, co zrobił dla naszego miasta i naszej ziemi przez minione kilkadziesiąt lat.

Dodatkowe zajęcia i pasje

  • Jego największą życiową pasją i ulubionym zajęciem jest wędrowanie po górach, jazda na nartach oraz podróżowanie. Po zdobyciu uprawnień przewodnika górskiego zaczął organizować obozy wędrowne z Ligi Obrony Kraju z Syntexu i PTTK. Były to najczęściej dwutygodniowe obozy dla młodzieży. Od 1974 r. do 1993 r. poprowadził 23 obozy. Polskie góry przeszedł wzdłuż i wszerz od Świeradowa po Przełęczów - Brzesko.
  • W 1972 roku zapisał się na kurs przewodnicki po Łowiczu i okolicy. Do dzisiaj jest jest jednym z najbardziej aktywnych przewodników. W 2010 r. oprowadził 41 wycieczek, a ogólnie do tej pory 3100! W PTTK zaczynał jako przewodnik, później był‚ prezesem koła podróżników a gdy powstało województwo skierniewickie prezesem wojewódzkiej komisji przewodników w Skierniewicach. Wieloletni wiceprezes zarządu oddziału, przez 2 kadencje prezes, a obecnie wiceprezes zarządu oddziału PTTK w Łowiczu.
  • Eligiusz Pietrucha w 1987 r. był założycielem Klubu Turystyki Kolarskiej "Szprycha", którego celem jest propagowanie turystyki rowerowej poprzez poznawanie bogactw przyrodniczo - historycznych Ziemi Łowickiej. Na rowerze zjeździł dużą część Europy: Ukrainę, Litwę, Finlandię, Szwecję, Norwegię, Polskę.
  • Jego talent krasomówczy możemy do dziś podziwiać na różnego rodzaju imprezach miejskich, na których występuje jako konferansjer. Pierwszy raz za namową Anny Świątkowskiej poprowadził w 1974 r. Jarmark Łowicki.

Pietrucha poza tym zajmuje się kolekcjonerstwem, zbiera wiszące zegary, moździerze, dzwonki oraz laski.

Życie prywatne

Jest żonaty od 50 lat. Jego żona ma na imię Krystyna z domu Żerańska, pochodzi ze Zgierza. Absolwentka Studium Nauczycielskiego w Łowiczu. Mają dwoje dzieci syna Jacka i córkę Joannę. Sam z natury jest człowiekiem wesołym i lubi dowcipkować, posiada wielu przyjaciół.

Źródła:

  • Waligórski Wojciech, Zafascynowany naszym miastem, [w:] Nowy Łowiczanin, nr 1/2011, s. 8 - 13.

Linki zewnętrzne

Osobiste