Ruta Adam

Z Nowy Łowiczanin

Adam Ruta

Adam Ruta - (ur. 23 grudnia 1961 w Łowiczu) - policjant, od 1 listopada 1998 do 15 marca 2005 komendant Komendy Powiatowej Policji w Łowiczu, odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Łowiczanin Roku 2001

Spis treści

Wykształcenie

  • Szkoła Podstawowa w Stachlewie;
  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla Pracujących Skierniewickich Zakładów Urządzeń Odpylających i Wentylacyjnych „Rawent” w Grabinie, powiat skierniewicki;
  • Technikum Mechaniczne w Skierniewicach;
  • Po maturze złożył podanie o przyjęcie do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, ostatecznie jednak zdecydował się na pracę w milicji. Skierowany został do batalionów Centralnego Podporządkowania. Podczas stanu wojennego obstawiał między innymi ambasady w Warszawie.
  • Szkoła Policyjna w Szczytnie,ukończona w 1987 roku ex-aequo na I miejscu.
  • W 1989 r. ukończył Akademię Spraw Wewnętrznych z tytułem magistra prawa, broniąc pracę na temat prawno - karnej ochrony dzieł sztuki w Polsce.

Praca zawodowa

Służbę rozpoczął w wydziale d.s. przestępstw gospodarczych w komendzie wojewódzkiej w Skierniewicach. Wielokrotnie bezpośrednio brał udział w akcjach w terenie. Za swe dokonania podczas służby w skierniewickim wydziale kryminalnym otrzymał w 1995 roku z rąk prezydenta RP Lecha Wałęsy Srebrny Krzyż Zasługi. W 1996 roku został naczelnikiem tegoż wydziału.

W czerwcu 1998 roku objął stanowisko p.o. komendanta rejonowego w Rawie Mazowieckiej. Następnie wystartował w konkursie na komendanta rejonowego w Łowiczu, który wygrał. Stanowisko objął 1 listopada 1998 roku. Ustąpił po uprzednim złożeniu na ręce komendanta wojewódzkiego rezygnacji ze służby 15 marca 2005 roku. Najczęściej pojawiający się powód jego rezygnacji to osobisty zawód po oszukaniu go przez podkomendnych.

Sukcesy w łowickiej policji

Część ze spektakularnych rozpracowań podejrzanych i samych akcji obiła się szerokim echem daleko poza granicami powiatu. W 1999 roku łowiccy policjanci rozbili grupę z powiatu kutnowskiego, trudniącą się napadami na wiejskie sklepy.

W 2000 r. dzięki eksperymentowi kryminalistycznemu udało się skłonić do przyznania się kasjerkę z UM w Łowiczu, po tym, jak upozorowała ona napad na siebie, by ukryć niedobór w kasie.

W 2001 roku udało się rozbić zorganizowaną grupę przestępczą, która porwała Grzegorza Boguckiego. Niektórzy z członków szajki odpowiedzialni byli choćby za wcześniejsze morderstwa na zlecenie.

W 2002 r. zlikwidowano siedemnastoosobową grupę osób z całej Polski, trudniącą się okradaniem TIR - ów w przebraniach policjantów. Dwa lata później udało się łowickim policjantom pod dowództwem Ruty rozpracować system wyłudzania refundacji za leki z Narodowego Funduszu Zdrowia, a także schwytać obu sprawców napadu na gospodarza z Boczek Chełmońskich (w akcji uczestniczył śmigłowiec i psy policyjne).

Ruta zmienił również system funkcjonowania łowickiej komendy. Przybyło dużo nowego sprzętu, wyremontowano budynek komendy, wzmocniono przede wszystkim dyscyplinę w komendzie (w ciągu 3 pierwszych lat aż 25 funkcjonariuszy opuściło szeregi policji w Łowiczu. Zdecydowanie poprawił się wizerunek policji w oczach mieszkańców. Wzrosła ilość spotkań i pogadanek z młodzieżą w szkołach powiatu na temat przeróżnych zagrożeń.

Rokrocznie udawało się komendantowi Rucie zwiększać wykrywalność przestępstw. W pierwszych 11 miesiącach roku 2001 wynosiła ona 56,8%, przy średniej w województwie łódzkim 34%. W roku 2005 łowicka KPP uplasowała się na pierwszym miejscu w województwie łódzkim w tej kategorii.

W 2002 roku uznany został przez tygodnik Nowy Łowiczanin i kapitułę tytułu Łowiczaninem Roku 2001.

Życie prywatne

Pochodzi ze Stachlewa w gminie Łyszkowice, gdzie nadal mieszka. Ma żonę Danutę, z którą ma dwoje dzieci syna Damiana i córkę Magdalenę.

Źródła

  • W imieniu prawa, [w:] Nowy Łowiczanin, nr 1/2002.
  • Dymisja komendanta, [w:] Nowy Łowiczanin, nr 9,2005.
Osobiste