Staniszewska Anna

Z Nowy Łowiczanin

Anna Staniszewska (fot. ze zbiorów NŁ)
Wręczenie nagrody Łowiczanina Roku 2008 (fot. ze zbiorów NŁ)

Anna Staniszewska (ur. 31 marca 1963 r. Różyce) - łowicka artystka ludowa, hafciarka, laureatka prestiżowej nagrody ministra kultury i dziedzictwa narodowego w 2008 roku, Łowiczanin Roku 2008

Spis treści

Życiorys

Pochodzi z Różyc w gminie Kocierzew Południowy. Maturę zdała w Liceum im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu. Uczyła się na Wydziale Analityki Medycznej w Medycznym Studium Zawodowym w Warszawie. Następnie aż do 2000 roku pracowała w laboratorium w łowickim szpitalu. Trudni się haftowaniem sztandarów, chorągwi, proporcy, łowickich strojów itd.

Życie prywatne

Wyszła za męża Grzegorza w 1986 roku. Ma czworo dzieci: córki Martę, Małgorzatę, Michalinę i syna Michała. Mieszka na Zatorzu w Łowiczu.

Działalność ludowa

W 1989 roku wstąpiła do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Skierniewicach, do czego zachęcił ją Julian Brzozowski. W 1996 roku została sekretarzem zarządu stowarzyszenia. W 2002 roku została prezesem koła STL w Łowiczu. Organizuje pokazy łowickiej sztuki ludowej. Jeździ z innymi twórcami po Polsce i zagranicy, by promować region łowicki. Uczy młodzież łowickiej sztuki. Haftuje na zamówienie. Jest właścicielką firmy ANN-HAFT. Biegle mówi gwarą łowicką.

W czerwcu 2008 roku otrzymała nagrodę ministra kultury i dziedzictwa narodowego - Bogdana Zdrojewskiego w uznaniu jej twórczości: haftów ręcznych, maszynowych i koralikowych oraz za popularyzowanie łowickiej sztuki ludowej. W styczniu 2009 roku otrzymała tytuł Łowiczanina Roku 2008 za pielęgnowanie łowickiej tożsamości.

Źródła

  • Archiwum "Nowego Łowiczanina": "Anna Staniszewska Łowiczaninem Roku 2008", "Mówią o Annie Staniszewskiej", "Dla strażaków, Polonii i nie tylko", nr 1 z 8 stycznia 2009

Linki zewnętrzne

Osobiste