Szlak rowerowy „KSIĄŻĘCY“

Z Nowy Łowiczanin

Szlak rowerowy „Książęcy” – oznaczony na niebiesko szlak rowerowy o długości 14 km, prowadzący z Łowicza do Nieborowa. Na swojej drodze napotyka wiele ciekawych miejsc historycznych i przyrodniczych.

Spis treści

Podstawowe informacje

 • Dystans: 14 km
 • Trudność: szlak łatwy, od nawierzchni brukowej przez asfalt, drogi gruntowe polne i utwardzone

Trasa

Początek szlaku: Stary Rynek przed gmachem muzeum w Łowiczu (tu znajduje się plansza z mapą szlaków), wyjazd z miasta ul. 11 Listopada, pl. Koński Targ i dalej ulicami: 1 Maja i gen. Klickiego, przez Zielkowice, Arkadię, Mysłaków, Nieborów.

Koniec szlaku: przed pałacem Radziwiłłów w Nieborowie.

Miejsca na trasie godne zobaczenia

 • Podróżując ulicą gen. Klickiego po lewej stronie mija się basztę wzniesioną w 1822 r. przez generała dywizji Królestwa Polskiego Stanisława Klickiego. Pierwotnie miała być częścią większego zespołu warownego, jednak niedokończoną warownię przerobiono na młyn parowy, który spłonął w 1907 roku. W 1963 r. wieża została odbudowana z przeznaczeniem na stanicę harcerską.
 • Z ulicy 1 Maja skręca się w prawo w ulicę Pałacową. Na jej końcu znajduje się zespół romantyczny gen. Klickiego. W jego skład wchodzą: wcześniej wspomniana baszta, pałacyk, kaplica i domek dozorcy. Wszystkie budynki zostały wzniesione w 1824 roku. Obecnie w pałacu mieści się Galeria Malarstwa Współczesnego Zofii i Romana Artymowskich oraz Izba Pamiątek po generale Stanisławie Klickim.
 • Ulicą Klickiego szlak dociera do Zielkowic. Była to niegdyś wieś o typowo łowickiej zabudowie, obecnie staję się już praktycznie przedmieściem Łowicza. Za wiaduktem kolejowym, skręcając w lewo, drogą wiodącą przez tereny leśne, szlak doprowadza do głównej trasy Łowicz-Nieborów. Przy niej znajduje się park romantyczny założony przez Helenę Radziwiłłową, zwany, tak jak cała miejscowość Arkadia. W parku znajdują się takie obiekty jak: Świątynia Diany, Akwedukt, Przybytek Arcykapłana, Dom Murgrabiego, Łuk Grecki, Domek Gotycki itp.
 • Opuszczając arkadyjski park szlak wiedzie przez Mysłaków, w kierunku Nieborowa. Kończy się przed pałacem Radziwiłłów w Nieborowie. Oprócz pałacu, na terenie parku położone są również takie obiekty jak: oranżerie, stajnia, wozownia oraz domki oficjalistów dworskich. Po stronie północnej pałacu, w okolicy dziedzińca dojazdowego położony jest Pawilon Myśliwski, mieszczący dzisiaj pokoje gościnne, zaś bliżej bramy budynek Manufaktury, w którym znajduje się obecnie pracownia ceramiki artystycznej i biura administracji muzeum.
 • Nieopodal kompleksu pałacowego znajduje się gospodarstwo agroturystyczne Stajnia u Kowala oferująca noclegi, kursy i obozy jeździeckie oraz organizację imprez. Zajazd Rozdroże oraz dworek Biała Dama oferujące noclegi, ciepłe posiłki, organizacje różnego typu imprez.

Rajdy w praktyce

Do tej pory odbyły się 3 rajdy szlakiem Książęcym:

 • Inauguracyjny Rajd Szlakiem „Książęcym” – 26 września 2010 r.. Wzięło w nim udział 85 uczestników.
 • W kolejnym rajdzie, zorganizowanym 29 maja 2011 r. wzięło udział 84 uczestników.
 • 12 maja 2012 r. wyjechało na trasę około 50 uczestników rajdu.

Każdy z rajdów posiada stałe punkty programu. Uczestniczy gromadzą się przed gmachem muzeum w Łowiczu. Podążając wyznaczoną trasą, z krótkim odpoczynkiem w Arkadii, do celu docierają w 90 minut. W Nieborowie, w gospodarstwie agroturystycznym Stajnia u Kowala, na uczestników czeka zawsze pieczona kiełbaska oraz gry i zabawy. Przy okazji wręczane są nagrody specjalne dla najstarszego i najmłodszego uczestnika rajdu oraz dla najliczniejszej grupy.

Przed wyruszeniem w pierwszy rajd, przed budynkiem muzeum, odsłonięto planszę z przebiegiem tras rowerowych.

Od drugiego roku rajd został połączony z obchodami Święta Roweru organizowanego od lat przez Klub Turystyki Kolarskiej „Szprycha”.

Podczas trzeciego rajdu uczestnicy wybrali się nieco dalej, na Polanę Siwica na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, gdzie odbyło się oficjalne otwarcie pierwszego Punktu Obsługi Turysty. Tym razem uczestnicy rajdu pokonali w sumie 38 kilometrów.

Varia

 • Rowery na rajd można wypożyczyć w Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej przy Starym Rynku w Łowiczu.

Źródła informacji:

Zobacz także:

Osobiste